Blogas

Smagi vaikų vasara: 7 netradicinės idėjos, ką veikti keliaujant, kai tėvai dirba ar tiesiog NUOBODU

2021-07-18 — Goda Leo0

main

Blogas

Smagi vaikų vasara: 7 netradicinės idėjos, ką veikti keliaujant, kai tėvai dirba ar tiesiog NUOBODU

2021-07-18 — Goda Leo0

Visi taip laukia TOS vasaros, bet kai ji ateina, paaiškėja, kad kai visas laikas tavo – vaikams kartais sunku ir sugalvoti, ką dar nuveikti? Nuobodulys ima ir tada, kai tėvai dirba, o tenka tupėt namuose, per atostogas pliaupia lietus arba jūrą pasiekti prireikia keturių valandų. Dalinamės keletu veiklų idėjų, kuo užsiimti, kai vaikai nuobodžiauja kelyje arba namuose ir pasigirsta ilgesingas: „ar galiu pažaisti telefonu?..“

1. Mano valstybė

Kaip atrodytų tobula šalis, kurioje norėtumėte gyventi? Puikus žaidimas, lavinantis fantaziją, kurį galima žaisti tiesiog kalbantis automobilyje arba savo svajones išlieti popieriuje. Kokia bus vėliava? Kas ir koks bus valdovas? Kaip vadinsis sostinė? Kokio griežtumo bus įstatymai? Kaip būtų baudžiama už išgerto pieno pakelio palikimą šaldytuve? 🙂

 

2. Maisto ruoša

Jei atvirai, nesutikau vaikų, kuriems nepatiktų gaminti. Užtat tėvų, kuriems tai kelia didžiulį galvos skausmą – daugybė. 🙂 Tad pirmiausia, prieš gamindami nusistatykite taisykles – virtuvė turi būti sutvarkyta, produktai padėti į vietą, o vaikai gamins tiksliai pagal receptą. Dabar yra daugybė jų pritaikytų vaikams ar pradedantiesiems kulinarams, kur procesas parodytas žingsnis po žingsnio.

Leiskite vaikams gaminti keksiukus, užsišaldyti naminių ledų ar susitrinti vaisinį kokteilį. Vienas iš smagiausių mano vaikystės prisiminimų, kai dar būdamos pradinukės su geriausia drauge virėme aguoninius saldainius. Piene (ar grietinėlėje) sumaišėm kalną cukraus ir kalną aguonų, ir virdamos maišėm maišėm (tada atrodė, kad visą dieną, bet turbūt kokią valandą), kol viskas sutirštėjo, supilstėm į formą, sustingdėm šaldytuve ir paskui supjausčiusios valgėme savimi besididžiuodamos. Rekomenduoju išbandyti!

3. Kneipo takas

Basakojų takai Lietuvoje išpopuliarėjo žaibo greičiu – dabar jų yra daugybėje miestų, bet nereikia toli keliauti, nes tokį galima pasidaryti ir patiems namuose, pas senelius kaime ar net atostogų sodyboje. 

Vienas iš paprasčiausių būdų – ant žemės guldyti senas medines kopėčias ir tarp skersinių įdėti įvairiausių skirtingų dalykų: priberti smėlio, kankorėžių, akmenukų, šieno, šapelių ir pan. Kneipo tako esmė – kojomis patirti įvairiausius pojūčius. Tai itin gerai veikia kraujotaką, emocinę sveikatą, o pabaigoje paruoškite žolelių vonelę mankštos nuvargintoms pėdoms.

4. Smagioji edukacija

Šiuolaikiniai vaikai mokosi žaisdami, tad tik užklupus nuoboduliui namuose ar kelionėje aš traukiu sunkiąją artileriją – „Smagiosios edukacijos serijos knygeles (leidykla „Šviesa“). Užduočių leidinių yra kalnų kalnai, bet man baisu dėl jų nekokybės – svarbu tik lipdukus teisingai suklijuoti ir tai jau vadinama edukaciniais leidiniais.

Leidykla „Šviesa“ yra pagrindinė vadovėlių leidėja Lietuvoje, todėl ir jų užduočių knygelės vaikams yra gerai apgalvotos, įvairiapusiškos ir labai naudingos.

Kadangi namie turime būsimą pirmokę, šios vasaros atradimas yra du „Smagiosios edukacijos leidiniai: „Šerlokas Bonas sudėties ir atimties detektyvas“ ir „Šerlokas Bonas daugybos lentelės detektyvas“ (pastaroji labiau patinka vyresnėlei trečiokei).

Šiuose leidiniuose reikia spręsti aritmetikos detektyvus, kurie apipinti paslaptinga istorija, bet, aišku, dukras labiausiai sužavėjo prie jų pridėta speciali lupa (vadinama „akis“), kuri parodo užšifruotus atsakymus knygoje. Tad kaip ir minėjau – mokymasis tampa žaidimu ir visai nepabosta, todėl ir serijos pavadinimas „Smagioji edukacija yra labai taiklus. 

5. „Duolingo“

Na, o jei nuo ekranų atitraukti vaikų nepavyksta, siūlau bent jau naudingą jų panaudojimą. Mano vyresnėlė linksminasi su korėjiečių hieroglifais, o vidurinioji su tėčiu kartu mokosi italų kalbos. Aišku, besimokydamos nežinomos kalbos, jos dar tobulina ir anglų kalbos žinias, nes programėlė yra angliška.

Suprantu, kad jos neprabils laisvai korėjietiškai ar itališkai, bet bendram išprusimui, akiračio plėtimui, „Duolingo“ puikiai tinka. Šią programėlę galima įsijungti ir keliaujant – tuomet visa kompanija gali pabandyti paspėlioti žodžius ar išmokti tarti vieną kitą frazę.

6. Knygos

Dar vienas nuobodulio priešas yra… knygos! Eh, galbūt linguojate galva – tik tiems, kurie mėgsta skaityti, bet aš tikiu, kad visi vaikai mėgsta knygas, tik svarbu rasti jiems tinkančias. Taip, vieni jaučia malonumą versdami šimtąjį smulkiai prirašytą nuotykių knygos puslapį, o kiti mieliau renkasi trumpus komiksus. Laikausi nuomonės, kad geriau tegu skaito bet ką, negu visai neskaito. Po truputį apetitas skaitymui augs ir skonis lavinsis.

Knygos gali būti ne tik smagios, bet ir lavinančios. Mes šią vasarą į keliones pasiimame knygeles-komiksus apie Lietuvos istoriją, tad skaitymas yra ir smagus (nes juk komiksas), ir naudingas! Skaitant „Žygimantas Augustas ir valdovo sostas“ merginos sužinojo, kas yra slaptaraštis ir kaip jį rašyti. Dabar bando siuntinėti viena kitai užšifruotas žinutes, kurių nesuprantame mes. 🙂

6–9 metų vaikams skirtame leidinyje „Gediminas ir Vilniaus įkūrimo legenda“ kupina ne tik informacijos, nes pagrindiniai herojai vaikai persikelia laiku ir kartu su kunigaikščiu kuria būsimą Lietuvos sostinę, bet dar spręsdami užduotis sužino įdomybių apie senovę: ką valgė kunigaikščiai, kokiais ginklais medžiojo XIV amžiuje ir pan. 

Į slaptą misiją vaikai kviečiami knygelėje „Jurgis Bielinis ir mažieji knygnešiai“, kurioje keliaudami kartu knygnešių keliais mažieji skaitytojai pajunta, kokia svarbi ir pavojinga buvo ši misija. Dukroms labiausiai įstrigo vienas slaptas knygų gabenimo būdas, o apie jį sužinosite perskaitę knygelę. 

Būtent šie „Smagiosios edukacijos leidiniai yra kietais viršeliais, patogaus formato ir, kaip minėjau, tekstas užrašytas komikso principu, tad puikiai tinka ir pradedantiems skaityti pradinukams.

Knygeles ir edukacinius leidinius rasite www.knyguklubas.lt/smagioji-edukacija, tad nei kelionės, nei lietingi atostogų vakarai ar ilgi giminės susitikimai nebus nuobodūs.

7. Leidyba

Pasiūlykite vaikams išleisti šeimos, atostogų, giminės laikraštį, žurnalą ar knygą. Jei turite artėjančią progą (senelių jubiliejus, giminės sambūris), galima juose aprašyti giminės „pletkus“, nupiešti šeimos medį, o naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis – lengvai tiražuoti. Vyresnėliai galėtų ne ranka, o kompiuteriu sumaketuoti leidinį.

Nedideles knygeles (sulankstomos iš A4 lapo štai taip) susikurti galima ir keliaujant – jose aprašyti, kur keliaujate, ką atradote, sukurti savo siaubo istoriją ar detektyvą apie dingusią sesę. Žodžiu, paskatinkite ir vaikai jau patys sugalvos.

P.S. SPALVINGI KILIMAI

Na, ir neatsispyriau pasidalinti dar viena vėliau nei straipsnio pavadinimas idėja, kurią galima paprastai įgyvendinti ten, kur yra asfalto ar plytelių – kreidiniais dažais išpiešti vaikų kilimai. Atrodo itin gražiai, vaikams juos labai patinka paišyti, o nusibodos – užteks vandens šlangos. Papuoškite takus, terasas ar kiemus tokiais spalvingais kilimais!

 

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.