Vaikai apie Lietuvą gali sužinoti iš istorijos vadovėlių (vyresnėse klasėse, kai prasideda istorijos pamokos), tėvų ar senelių. Taip, yra keletas vaikiškų knygų apie Lietuvos valdovus, partizanus, bet tokio smagaus, vientiso ir išsamaus leidinio apie gimtinę kaip ir nėra. Leidykla „Debesų ganyklos“ paskubėjo užpildyti šią spragą ir pristato knygą „Smagi kelionė per Lietuvą“, kurios autorė Kristina Šerkšnienė.
Tai nėra knyga tik apie Lietuvos istoriją ar faktų rinkinys apie mūsų šalį – joje daugybė skirtingų temų, kurios kviečia į gimtinę pažvelgti atidžiau ir giliau.
Pirmiausiai, knygoje aptariama bendra informacija: kiek turime gyventojų, kiek vyrų, moterų, kokie populiariausi vardai, koks Lietuvos plotas ir kiek kartų jis buvo apeitas ar apvažiuotas. Vėliau – paliečiama daugybė kitų temų.
Taip, čia yra ir istorijos – kiek kartų kas buvo mus okupavę, kaip vystėsi mūsų kalba ar atsirado vėliava. Net ir Nepriklausomybės akto signatarai aptarti ne sausai ir tradiciškai (tas, tas ir anas), bet su cinkeliu. Ar žinojote, kad Steponas Kairys per klaidą pakrikštytas tokia pavardė? Jo tėvai buvo Tumasonys. Būtent šis signataras atsisakė ir dovanų už pasirašymą gauto sklypo. Donatas Malinauskas buvo turtingiausias iš visų signatarų, o Justinas Staugaitis įkūrė pirmąjį vaikų darželį Lietuvoje.
Knyga kalba apie miškus ir kaimus, gyvūnus ir tradicinius instrumentus, metų laikus ir patiekalus, žinomiausius sportininkus ir atmintinas dienas.
Labai patiko tai, kad knyga apie šiuolaikišką Lietuvą – jei aprašomi populiariausi vardai, tai 2023 metų, o jei apie žinomiausius žmones – įtraukti ir Rūta Meilutytė, ir Aurimas Valujavičius. Kiekviena tema papildyta įdomiais faktais – koks didžiausias šakotis išketas, kokie ilgiausi gintaro karoliai suverti (daugiau nei 2km ilgio!).
Šią knygą itin rekomenduoju tiek darželinukams, tiek pradinukams ir ne tik jų tėvams, bet ir pedagogams. Verta ją atsiversti ne tik namuose, bet ir darželyje ar mokykloje, nes informacija pateikiama suprantamai ir patraukliai vaikams. O ko daugiau reikia, jei norime ugdyti vaikų pilietiškumą ir tautinę savimonę?