Lankytinos vietosLietuvoje

Pavasario linksmybės Radviliškio krašte: ką pamatyti ir kur sudalyvauti

2024-04-16 — Goda Leo0

main

Lankytinos vietosLietuvoje

Pavasario linksmybės Radviliškio krašte: ką pamatyti ir kur sudalyvauti

2024-04-16 — Goda Leo0

Vos stipriau sušilus lauke ir saulei ilgiau ritinėjantis danguje – kyla noras vėl keliauti ir atrasti Lietuvos grožybes. Radviliškio kraštas turi daugybę unikalių gamtos ir žmogaus sukurtų objektų, kuriuos verta pamatyti. Keliaujam?

Geležinkelio centras – Radviliškis

 

Ką žinote apie Radviliškį? Kad čia didžiausias geležinkelio taškas? Radviliškyje gyvena apie 15 tūkst. gyventojų, miesto gatvėse gausybė mažosios architektūros darbų, nuolat girdisi traukinių gaudesys.

Miesto centrą puošia Aloyzo Toleikio sukurta skulptūra „Rytas“. Anksčiau veikė ir fontanas, dabar aplink skulptūrą žydi gėlės. Skulptūra sukurta 1979 m., miesto centre ji atsirado tik 2010 metais.

Kitoje gatvės pusėje įrengtas grojantis ir šviečiantis fontanas, galima pasirinkti norimą muzikinį kūrinį, prisėdus ant suolelių aikštėje jo pasiklausyti ir dar į įspūdingą skulptoriaus Petro Mazūro Pergalės deivės Nikės skulptūrą pažiūrėti, kuri Radviliškio centre įsikūrė 1999 metais, minint pergalės prieš bermontininkus 80-metį.

Viešosios bibliotekos kiemelyje rasite „Skaitantį vaiką“. Radviliškietis dailininkas, skulptorius, grafikas Martynas Gaubas savo miestui dovanojo unikalią skulptūrėlę – ji viena iš mažiausių – 8,5 cm aukščio ir 12,5 cm pločio – skulptūrėlių ne tik Radviliškyje, bet ir visoje Lietuvoje.

Prie bibliotekos pastatytas ir taktilinis žemėlapis, leidžiantis regėjimo negalią turintiems „pamatyti“ ir susipažinti su miestu. Vaikams patinka tokie žemėlapiai, jie mažais savo pirštukais „iščiupinėja“ visas miesto gatves.

Radviliškis neįsivaizduojamas be traukinių. Štai Gedimino gatvės meninės kompozicijos „Akcentas“ informacinėje lentoje rašoma, kad skulptūroje – tikri bėgiai, iš metalo nukaldinti vilko uodegomis vadinami augalai ir juodi žvirbliukai. Kai garvežiai būdavo varomi kūrenant anglis, iš kaminų verždavosi tiršti juodi dūmai. Visos apylinkės, pro kurias pravažiuodavo traukiniai, juose skendėdavo. Viskas aplinkui pajuoduodavo – net ir žvirbliai. „Radviliškyje ir žvirbliai suodini“, – sakydavo žmonės anksčiau.

Žaviausią prisipažinimą meilėje rasite šiurpą keliančias istorijas menančios stribų būstinės pašonėje. Nežinomo autoriaus darbas labai panašus į grafičių menininko Banksy darbą „Mergaitė su balionu“. Radviliškasis variantas dar papildytas žaviu užrašu „Brigita, myliu tave labai…“. Miela, tiesa?

Jei norisi gamtos turtų pažiūrėti – keliaukite į Eibariškių parką, ten ir apžvalgos bokštas, ir vandens telkinys. Vaikai ras sau pramogų, o suaugusieji gerą pasivaikščiojimą gryname ore.

Nenuilstantiems sportininkams – Radviliškio plaukimo baseinas bus ir pramoga, ir atgaiva.

Radviliškio krašto pasididžiavimas – istorija

Jau tuoj margaspalvės tulpės skleis žiedus ir Burbiškio dvarą užplūs minia spalvų išsiilgusių lankytojų. Gegužės 11–12 dienomis vyks „Tulpių žydėjimo šventė“. Burbiškio dvaras – ne vienintelis Radviliškio krašte. Gaila, kad Raudondvario mūrai liko be stogo, nors rūmai tikrai įspūdingi, didingi, bet verta pamatyti ir tai, kas likę. Diktariškių dvaras turi nenusakomo žavesio. Baisiai gražus yra Baisogalos dvaras, kuris pagaliau praveria duris keliautojams. Ilgus metus pastatu grožėtis galėjo tik mokslo darbuotojai, tačiau pamažu jis tampa atviras lankytojams.

Daug apie Radviliškio krašto dvarus rašė tinklaraščio „Vieškeliu dundant“ autorė. Galima susidaryti maršrutą ir keliauti aplankant kadaise kultūros židiniais buvusius dvarus.

Jei Rumšiškių etnografinis muziejus aplankytas (o gal ir ne kartą), pats laikas atrasti ne dirbtinai sukurtą, o išlikusį etnografinį Kleboniškių kaimą, kaimo buities muziejų. Jis spalvomis žavi ištisus metus. Kaimo ramybė turi magijos – čia įdomu būti, pažinti ir atrasti.

Po žiemos sąstingio reikia atsigauti ir atgaivinti kūną. Kaunetiškiuose įsikūręs bitynas turi neįprastą bičių terapiją. Bičių terapijos metu klientai įleidžiami į bičių namelį, kuris pastatytas ant tikrų bičių avilių.

Neregėto populiarumo sulaukę pažintiniai apžvalgos bokštai Lietuvoje pradėjo dygti kaip sporto arenos – Radviliškio rajone į 21 metro aukštį iškilo Šiaulės apžvalgos bokštas. Prie bokšto įrengtas pėsčiųjų takas, vedantis į legendomis apipintą Kudinų piliakalnį, kitaip vadinamą Šiaulės kalnu.

Keliaujantys dviračiais kviečiami išbandyti sukurtus maršrutus po Šiaulės žemę, informacija inforadviliškis.lt puslapyje.

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.