Šią savaitę išleidžiama nauja pažintinė iliustruota knyga vaikams „Saulė – dangaus karalienė“ („Aukso žuvys“, 2023). Knygą sukūrė ypatingas duetas – specialiai mažiesiems istoriją parašė mitologijos žinovė Nijolė Laurinkienė, o originalias iliustracijas sukūrė latvių dailininkė Anete Bajāre-Babčuka. Atsivertę knygą, vaikai sužinos daug įdomių dalykų: iš kur Saulė atsirado, kur ji gyvena ir ką veikia danguje žiemą vasarą, kur pradingsta metų gale ir kas ją iš tamsos išvaduoja, apie ką šnekasi su sutuoktiniu Mėnuliu ir dukterim Aušrine.
Autorė pasakoja, kad rašyti knygą pradėjo 2021 m. rudenį, išleidusi mokslinę monografiją apie Saulę. Pasirodė įdomu ir vertinga, remiantis baltų mitologija ir tautosaka ir vaikams papasakoti apie Saulę.
Saulė mūsų mitologijoje yra vienas labiausiai gerbiamų dangaus kūnų. Dar indoeuropiečių kultūroje, su kuria esame siejami savo kilme ir iš kurios daug ką paveldėjome, dangaus šviesuliai, tarp jų ir Saulė, buvo sužmoginami, jiems galėjo būti suteikiami dievybių požymiai. Ir dabartiniais laikais suvokiame, kad Saulė žmogui ir visai Žemei yra nepaprastai svarbus dangaus kūnas – jis susijęs su mūsų gyvenimo ritmais, lemia laiko, tai yra paros ir metų, ciklus. Apie Saulės kelionę gyvenimo ir laiko ratu vaikams suprantama kalba ir pasakojama knygoje.
Knyga skiriama skaitytojams nuo 6 metų. Šiame amžiaus tarpsnyje vaikai lengvai priima bet kokį sąlygiškumą. Jie, sako autorė, „įžengę į pasakų ir animacinių filmų fantastikos pasaulį, laiko jį visiškai realiu. Mitologinėje mąstysenoje ir su ja susijusioje tautosakoje riba tarp tikrovės ir fantastikos taip pat bemaž neegzistuoja. Todėl suprantamai papasakotas mitas, savaip aiškinantis gamtos reiškinius, vaikus turėtų sudominti.“
Knygą iliustravusiai latvių dailininkei Anetei Bajārei-Babčukai teko nelengva užduotis – pavaizduoti realiai neegzistuojančius mitologinius personažus. Menininkė prisipažįsta, kad tai ilgiausias – metus – užtrukęs ir daug dėmesio pareikalavęs darbas, atnešęs įdomios patirties. Paprašyta palyginti latvių ir lietuvių tradicijas, dailininkė sako, kad nors panašumų yra (saulės pasveikinimas trumpiausią naktį ir trumpiausią dieną), bet daug kas lietuvių pasakojime jai pasirodė kitaip, pavyzdžiui, saulėgrįžos ir lygiadienio susiejimas.
Anetė Bajāre-Babčuka sakosi ieškojusi šiai knygai tinkamos vaizdinės kalbos, kad tekstas ir iliustracijos derėtų. Dailininkė pasakoja: „Saulė knygoje vaizduojama ir antropomorfiškai, ir kaip žvaigždė, todėl ieškojau būdo pavaizduoti ir paprastai, ir didingai. Labai svarbūs tapo jos plaukai-spinduliai. Autorė patarė pažiūrėti, kaip Saulę vaizdavo senovės actekai ir inkai, taip radau įspūdingos inkų auksinės kaukės nuotraukas su nelygiais zigzago spinduliais, kuri ir tapo didžiausiu įkvėpimu kuriant galutinį Saulės įvaizdį. Jos drabužiai įkvėpti lietuvių ir latvių tautinių kostiumų.“ Knygos autorės N. Laurinkienės vertinimu, galutinis dailininkės darbo rezultatas – įspūdingas.
Ši knyga – tai bandymas patraukliai atskleisti lietuviškąjį mitologijos pasaulį, supažindinant su viena pagrindinių dievybių ir taip sužadinti vaiko vaizduotę ir smalsumą. Šiuo tikslu knygoje derinamas nuotykinis ir pažintinis lygmenys, esama komikso elementų. Knyga gali tapti puikia priemone įvairioms edukacijoms ir veikloms, skatinančioms pažinti lietuviškąją prigimtinę kultūrą.
Nijolė Laurinkienė – mokslininkė, tautosakos tyrinėtoja, mitologijos žinovė. Parašė knygas apie dangų, žemę ir jų senąsias dievybes – Perkūną bei Žemyną. 2019 m. už šiuos darbus apdovanota nacionaline J. Basanavičiaus premija.
Anete Bajāre-Babčuka – latvių dailininkė, sukūrusi paveikslėlių knygų vaikams; Latvijos knygos apdovanojimų Janio Baltvilko premija 2022 ir Auksinė obelis 2022 nominantė.
2011 m. įkurta leidykla „Aukso žuvys“ populiarina Lietuvos istoriją, kultūrą, ieško naujų būdų, kaip ją pristatyti visuomenei, aktualizuoti reikšmingus mūsų valstybės įvykius, reiškinius ar asmenybes. Nuo 2019 m. įgyvendina moderniosios Europos autorių grožinės literatūros vertimo į lietuvių kalbą projektą, kuriam Lietuvoje atstovauja Kūrybiškos Europos biuras.