Knygos

„Viskas bus gerai” – kai aplink trūksta šviesos ir optimizmo

2020-11-14 — Agnė Žemaitytė0

main

Knygos

„Viskas bus gerai” – kai aplink trūksta šviesos ir optimizmo

2020-11-14 — Agnė Žemaitytė0

Jums, ieškantiems laisvės. Tokia serbų vaikų ir paauglių rašytojos Jasminkos Petrović novelių romano „Viskas bus gerai“ dedikacija. Romano herojai – 15-48 metų serbai, išgyvenantys sudėtingus savo gyvenimo laikotarpius. Paauglystė net ir palankiausiomis gyvenimo sąlygomis gali tapti sunkiu išbandymu. Ką ir kalbėti, jei esi paliktas sotesnio kąsnio į užsienį ieškoti išvykusių tėvų, lieki prižiūrėti močiutės, kurią iš tavęs bando pasiglemžti klastingas Alzheimeris, tačiau nesutinki atiduoti jos į senelių namus, išgyveni bendraamžių patyčias ar būdama vos šešiolikos supranti, kad mėnesinės šįkart nevėluoja ir tikrai nesergi vėžiu…

 

Jei tau 15 ar 16 metų, visiškai nesvarbu, esi serbas, lietuvis ar norvegas – iššūkiai, dilemos, baimės, asmeninės dramos tokios pačios… Atrodo, kad aplinkui nesibaigianti naktis. Ir niekas tavęs nesupranta. J. Petrović knygą pradėjau skaityti kaip tarpusavyje nesusijusių novelių romaną ir tik vėliau supratau, kad apie savo gyvenimą, sielos skaudulius ir optimistiškus lūkesčius, šviesos, laisvės ir meilės siekimą pasakojančius paauglius bei suaugusiuosius sieja įvairiausi saitai. Anot autorės, visi veikėjai išgalvoti, bet jų problemos tikros.

Knygos herojai ir jų likimai – margaspalviai. Tačiau juos sieja kiekvieno gyvenime patiriami sunkumai. Nepaisant jų, knyga skleidžia pozityvumą, ją užvertęs patiki – „Klausyk, sutiksi ar nesutiksi su manimi, vis tiek viskas gerai. Viskas yra visiškai gerai“.

Beje, nors dauguma knygos herojų – paaugliai, ją tikrai gali skaityti ir jaunesni skaitytojai. Juk pirmieji paauglystės ženklai ir išgyvenimai dažnai pasirodo ir jaunesnių vaikų gyvenime, tad atpažinti juos, neišsigąsti, o patikėti, kad viskas bus gerai, labai svarbu būnant bet kokio amžiaus.

Per trisdešimt knygų vaikams ir paaugliams parašiusi Jasminka Petrović (g. 1960) studijavo ispanų kalbą ir literatūrą. Ji yra dirbusi radijo laidos jaunimui redaktore, bendradarbiavo su įvairių leidinių rengėjais, redagavo serbų kalba leidžiamą žurnalą „National Geographic Junior“. Rašytoja dalyvauja vaikų vaizduotę ir kūrybingumą skatinančiuose projektuose ir programose, su asociacija „Krokodil“ organizuoja vaikų literatūros festivalį „Krokodokodil“, yra Serbijos radijo ir televizijos vaikų laidos „Kukuriku šou“ scenaristė, taip pat viena iš judėjimo vaikų ir jaunimo kultūrai gerinti „Ura kultura“ steigėjų. Tad nieko nuostabaus, kad J. Petrović nagrinėjamos temos ir problemos yra artimos įvairaus amžiaus skaitytojams, gyvenantiems visoje Europoje – serbų autorės kūryba versta į daugiau nei dvidešimt penkias kalbas. Pagal kai kurias knygas vaikų teatruose Belgrade, Sarajeve, Zagrebe ir Stokholme pastatyti spektakliai.

Lietuvoje knygos leidimas finansuotas pagal ES programą „Kūrybiška Europa“. Knyga išleista įgyvendinant projektą „Knygos ateities lyderiams“.

Jasminka Petrović, „Viskas bus gerai“, 240 p., 2020 m., leidykla „Debesų ganyklos“. Kaina – 7,99 Eur. Įsigyti galima knygynuose arba čia:https://debesuganyklos.lt/knygynelis/viskas-bus-gerai/.

 

 

 

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.