Knygos

Vadovas tėvams, ką veikti su vaikais ir kaip neužgniaužti jų kūrybingumo

2021-05-18 — Goda Leo0

main

Knygos

Vadovas tėvams, ką veikti su vaikais ir kaip neužgniaužti jų kūrybingumo

2021-05-18 — Goda Leo0

Nebūsiu originali pasikartodama, kad vaikai iš savęs yra kūrybiški ir tik augdami, pakliūdami į devynis standartinio ugdymo pragaro ratus, tą kūrybiškumą išbarsto. Dabar kūrybiškumas švietimo specialistų įvardijamas kaip ateities gebėjimas, kuris padės pasiekti norimas profesines ir asmenines aukštumas. Todėl mūsų, tėvų, pareiga, duoti kuo įmanoma labiau tvirtesnius pagrindus šioje srityje, o jei nežinome, kaip – verta sekti profesionalų patarimais.

Labai smagu, kad kūrybiškumo tema Lietuvoje kalbama garsiau ir labiau. Pamenu, kai tik pradėjau domėtis būtent vaikų kūrybiškumu, be Julia Cameron „Kaip ugdyti vaikų kūrybingumą“, daugiau literatūros lietuviškai nebuvo. Todėl itin vertinu leidyklos „Debesų ganyklos“ sprendimą išleisti dviejų edukologių, „Family Lab Academy“ įkūrėjų Indrės Neimantės ir Jovitos Starkutės bendrą kūrinį „Kaip auginti savarankiškus kūrybingus vaikus. Vaikų ugdymas nuo gimimo iki 5 metų“.

 

Pirmiausia, apie patį knygos formatą. Tai šiek tiek didesnio nei standartinio knygos formato leidinys kietais viršeliais – beveik du šimtai spalvotų puslapių su daugybę iliustracijų, išnašų, praktinių idėjų, kaip gi tuos vaikus auginti. Knyga tvirta, o žinant kad jos prireiks penkerius metus – tai tikrai svarbu!

Autorės teigia, kad pirmieji penkeri metai yra vieni svarbiausių vaiko ankstyvajame ugdyme. Pirmoji ir plačiausia knygos dalis skirta apžvelgti vaikų raidą nuo gimimo iki penkerių metų. Skyriai yra suskirstyti pagal amžių – nuo gimimo iki vienerių metų, nuo vienerių iki trejų ir nuo trejų iki penkerių. Raidos apžvalga perteikiama per keturias skirtingas sritis: socialinę ir emocinę raidą, fizinę raidą, pažinimo raidą ir kalbos raidą. Taip ir keliaujame per knyga – pasirenkame savo vaiko amžių ir sritis, kurias norime tobulinti. Kiekvienas atskiras skyrius pristato temą, tada apžvelgiama, kaip raida vystosi, kokie iššūkiai laukia ir kas svarbiausia, o vėliau duodami praktiniai patarimai, užduotys, ką mes, tėvai galime padaryti vaiko labui.

Dar vienas skyrius, kuris vertingas tėvams, tai vaiko erdvės, kuri skatintų jo kūrybiškumą ir savarankiškumą kūrimas. Indrė ir Jovita dalijasi patarimais, ne tik kas svarbu kambaryje, kaip jį įrengti, kur laikyti žaislus, bet ir kaip vaikus ugdyti tą erdvę tvarkytis.

Antroji knygos dalis, kaip ją įvardinčiau, yra tiesiog aukso lobynas tėvams – tai žaidimų ir veiklų namuose idėjos. Autorės, rodos, apsuko pirmąją knygos dalį atvirkščiai ir pažvelgė priešingu kampu – jei pirmoje buvo einama per raidos sritis ir duodami patarimai, ką veikti, tai šioje pateikiamos žaidimų idėjos ir jau jose siūloma, kaip lavinti tam tikrus įgūdžius. Pavyzdžiui, dalijamasi idėja, kaip sukurti „Dinozaurų salą“, kurioje būtų lavinama motorika ir kalba. Arba temoje „Prie jūros“ susitelkiama į pojūčių lavinimą.

Ši knyga nėra ta, kurią perskaitėte, padėjote į lentyną ir pamiršote. Taip pat tai nėra darbelių knyga, kur atsiverti ir seki instrukcijas, kaip kažką padaryti. Tai praktinis vadovas kasdienai – ją atsiversite kiekvieną kartą, svarstydami ką įdomaus bei, svarbiausia, NAUDINGO, nuveikti su vaikais, paskaitysite apie vaiko raidą gerdami kavą, kol mažyliai miega pietų miego. Tokią knygą siūlau dovanoti užsukant į naujagimio palankynas, nes tai ne žaisliukas, kurį mažylis pamirš po pirmų savaičių, bet neišsenkantis šaltinis idėjų mamai ir tėčiui, kurie vadovaudamiesi šia knyga galės su vaiku leisti kokybišką ir smagų laiką kartu. O juk tai, pati geriausia dovana visiems, ar ne?

Knygą rasite knygynuose arba čia https://debesuganyklos.lt/knygynelis/kaip-auginti-savarankiskus-kurybingus-vaikus/

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.