Žaidimai

Stalo žaidimas mėgstantiems skaičiuoti “Mathable”

2020-11-05 — Goda Leo0

main

Žaidimai

Stalo žaidimas mėgstantiems skaičiuoti “Mathable”

2020-11-05 — Goda Leo0

Karantinas + ruduo = vakarai su stalo žaidimais! Kadangi merginos vis auga, tad galime pagaliau išsitraukti ir ne visai vaikiškus žaidimus. Tiesa, “Mathable” yra labai paprastas savo taisyklėmis, bet žaisti jį rekomenduoju tik pramogus bent didžiąją dalį daugybos lentelės.

Jei žinote populiarius raidžių žaidimus “Kriss Kross” arba “Scramble” – “Mathable” yra jų pusbrolis su skaičiais. Tiesa, pusbrolis tolimas, nes jei anksčiau minėtuose dažnai kyla ginčų “yra toks žodis ar ne”, su skaičiais ginčytis sunku ir yra, kaip yra 🙂

 

Žaidimą sudaro lenta su pažymėtais matematiniais simboliais bei specialiais papildomų taškų laukeliais, šalia surašyti visi žaidime dalyvaujantys skaičiai ir jų kiekis. Kuo mažesnis skaičius – tuo jis dažniau pasikartoja. Didesni skaičių rinkinyje būna tik po kartą. Žaidime yra 108 kortelės su skaičiais nuo 1 iki … 60-ties. A, dar taisyklės, bet jų galite neskaityti, jei perskaitysite šį tekstą 🙂

Žaidimo eiga

Pradedam! Žaisti gali nuo 2 iki 4 žaidėjų. Kiekvienas iš maišelio ar užverstų skaičių krūvelės išsitraukia po 7 skaičių korteles ir pasideda jas pas save taip, kad niekas nematytų. Pirmas žaidėjas pirmame ėjime PRIVALO panaudoti skaičius, esančius žaidimo lentos centre. Kartą ar du, nesvarbu, bet tai privalo būti pirmas ėjimas. Kiti žaidėjai to daryti neprivalo, nebent nori.

Kaip naudojami skaičiai? Imi du šalia esančius skaičius ir juos: sudedi, daugini, dalini, atimi ir šalia jų TURI PADĖTI kortelę su rezultatu. Nesvarbu, skaičiai yra vertikaliai ar horizontaliai, bet jie turi liestis viena kraštine (netinka tik kampu). Keletas pvz.:

3×4=12

Kitas dalykas – specialūs mėlyni laukeliai su simboliais. Ant jų gali padėti tik tokį rezultatą, kuris gaunasi atlikus tokį veiksmą, kuris yra parodys mėlyname langelyje su šalia esančiais skačiais. Gavosi? Valio! Tuomet gali pasiimti papildomą skaičiaus kortelę iš krūvelės.

3+6=9 ir gaunate papildomą kortelę, jei norisi.
2 kart 3 yra 6. Gaunate papildomą kortelę (jei norite)

Kiekvienas žaidėjas, kai ateina jo ėjimas, deda tiek kortelių su skaičiais, kiek jam norisi ir gaunasi. Kai išsenka aruodai, perleidžia ėjimą kitam žaidėjui. Jei neturi ką dėti – gali pasikeisti VISAS arba tas, kurias nori skaičių korteles į naujas iš užverstų krūvelės.

Tiesa, jei įterpiate skaičių jau tarp kitų ant lentos esančių krūvelių, nereikia jo, kaip kryžiažodžio raidės derinti, kad tiktų prie visų lygčių. Užtenka, tik vienos.

Na, o dabar svarbiausia dalis – taškų skaičiavimas. Jis čia neįtikėtinai paprastas – gauni tiek taškų, kiek parodyta kiekvienoje tavo ant lentos padėtoje kortelėje. Padėjai 8? Gauni 8 taškus. 15? tai 15 į tavo sąskaitą. O jei nusišypsojo sėkmė ir atsakymą padėjai ant x2 kortelės taškai dauginasi du kartus!

5×6=30 ir gaunate dvigubai, 60 taškų.

Dar viena išlyga – jei sudėjote visas pas save turėtas korteles, gaunate papildomus 50 taškų tąkart.

Žaidimas baigiasi, kai panaudojamos visos skaičių kortelės. Laimi… taip, tas kuris surinko daug taškų.

Verdiktas

Tai labai paprastas žaidimas, kurio taisykles lengvai išaiškinsite ir močiutei, ir kaimynui, ir penktokui. Pirmi ėjimai žaidžiasi pakankamai lengvai ir greitai, nes variantų, kur dėti korteles nėra daug, bet tai yra laikina – vėliau tų variacijų skaičius išauga į tokį, kur pusvalandį žiūri į lentą ir galvoji ką čia dar padėti. Tad patarčiau turėti laikmatį ir nustatyti galvojimo laiką iki keletos minučių.

Antra, negali planuoti ėjimų į priekį. Rodos, matai šiltą vietelę kur įtaisysi savo skaičių ir jos ėjimas iki tavęs nebelieka, nes užima kas nors kitas. Iš kitos pusės tol, kol kiti dėlioja gali plepėti su kitais žaidėjais, o tai irgi svarbi socialinė misija.

Žaidimas nesikartos, nes skaičių kombinacijų yra daugybė. Tiesa, žaidžiantys ilgesnį laiką greičiau ir lengviau įkanda, kur kokį skaičių dėti ir net sugalvoja strategijas, kurios neštų papildomus taškus. Žodžiu, tik praktika!

Na ir dar papildoma vertė – pradinukai ar net vyresni vaikai (o gal kai kurie tėvai) turi puikią progą prisiminti ir išmokti geriau daugybos lentelę. Na, o vyresnio amžiaus – tai puiki profilaktinė priemonė nuo Alzhaimerio.

Kur pirkti? Būna “Senukuose”, knygynuose, pasidairykite ir “Vinted” ar “Skelbiu.lt”, kur žmonės perleidžia nusibodusius žaidimus. Kaina – apie 15 Eur.

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.