Daugelis tėvų girdėjo šios profesijos pavadinimą, bet tikrai nedaug žino, kuo konkrečiai užsiima logopedas. Logopedas yra specialusis pedagogas, padedantis vaikui lavinti ir koreguoti jo kalbą. Dažniausiai tėvai nežino, kokios vaiko kalbos ypatybės iš tiesų yra sutrikimai, verčiantys sunerimti ir kreiptis specialisto pagalbos. Šiame straipsnyje paaiškinsime, kokiais atvejais prasminga pradėti darbą su logopedu, kaip tas darbas vyksta, bei kuo jūs galite padėti savo vaikui, susiduriančiam su kalbos trikdžiais.
Kada vertėtų kreiptis į logopedą?
Pagrindinis signalas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį – ar vaikas taisyklingas ištaria visus garsus. Logopedų teigimu, jau šešerių metų vaikas turi išmokti tarti visus garsus, įskaitant ir R garsą. Tačiau netaisyklingas garsų tarimas – tik viena iš priežasčių kreiptis į logopedą. Taip pat tėvams patariama atkreipti dėmesį į vaiko skaitymo gebėjimus – ar skaitymo tempas yra natūralus, ar priešmokyklinio amžiaus vaikas neskaido žodžių į skiemenis, ar deda prasminius akcentus. Negana to, vertėtų sunerimti ir kreiptis pagalbos, jei vaiko kalba nėra rišli, jo žodynas skurdus, vaikas nesugeba sudaryti vedinių (pvz. dviratis – dviratukas), nenatūraliai šneka ar intonuoja. Galiausiai, yra tam tikrų kalbinių sutrikimų (pvz. mikčiojimas), reikalaujančių intensyvaus darbo su specialistu.
Vaiko kalbos sutrikimo priežastys gali būti įvairios. Jos gali būti tiek genetinės ar anatominės (nepakankamai išlavintas ar netinkamai suformuotas artikuliacinis aparatas), tiek išorinės (vaikas išmoko netaisyklingai kalbėti arba perėmė tam tikras kalbėsenos ypatybės iš aplinkos). Retas tėvas gebės tinkamai nustatyti, kodėl vaikas susiduria su tam tikrais kalbiniais sunkumais, tad patariama palikti šį darbą kvalifikuotam specialistui.
Kaip vyksta logopedo darbas su vaiku?
Šiuolaikinis logopedas – specialistas, gebantis rasti prieigą prie kiekvieno vaiko ir suprantantis kiekvieno atvejo individualumą. Jei bijote, kad jūsų vaikui darbas su logopedu kels stresą – tikrai nėra priežasčių nerimauti. Logopedo darbas su vaiku vyksta ramioje, jaukioje, draugiškoje aplinkoje, kurioje vaikas jausis emociškai saugus ir bus pozityviai skatinamas daryti pažangą. Geras logopedas ne tik greitai nustatys sutrikimo priežastis, bet ir ras tinkamų ir konkrečiai jūsų vaikui tinkamų būdų pašalinti šiuos sutrikimus kuo efektyviau ir greičiau.
Taip pat svarbu paminėti, kad vaikui darbas su logopedu gali būti smagus ir malonus. Patyrę logopedai žino, kaip sudominti vaiką ir įtraukti jį į kalbos korekcijos procesą, tad dažniausiai papildo terapiją interaktyviais žaidimo elementais. Užsiėmimų metu visas specialisto dėmesys bus sutelktas į jūsų vaiką, o tai reiškia, kad logopedas vertins jį ne formaliai kaip „klientą“, bet kaip augančią ir besiformuojančią asmenybę, kuriai reikia draugiškų nurodymų.
Kaip aš, kaip tėvas/motina, galiu pagelbėti savo vaikui?
Jei vis dėlto nuspręsite kreiptis į logopedą, turėkite omenyje, kad jūs taip pat galite prisidėti prie vaiko kalbos korekcijos proceso. Pirmiausia ir svarbiausia, gerbkite savo vaiką, nebarkite jo, bet, priešingai, motyvuokite ir girkite net ir padarius nedidelę pažangą. Pastebėję, kad vaikas daro klaidų, taisykite jį – bet ne griežtai ar piktai, o taktiškai. Jokiu būdu niekada nesijuokite iš vaiko. Taip pat patariama vengti mažybinių–maloninių formų, nes jos stabdo kalbos raidą. Galiausiai, stebėkite, kaip kalbate patys, stenkitės aiškiai artikuliuoti garsus ir taisyklingai formuluoti sakinius – juk vaikai mokosi iš mūsų.
Tam tikrais atvejais vaiko kalbos raidos sutrikimų priežastys gali būti psichologinės. Deja, tam nustatyti ne visada užtenka vien tik vieno specialisto pagalbos. Gali būti, kad vaikui prireiks poros psichologo konsultacijų. Svarbiausia – žiūrėti į vaiką holistiškai, ir vertinti tai, kad jam reikia skirtingų specialistų pagalbos, ne kaip akstiną nerimauti ir galvoti, kad su vaiku kas nors negerai, bet kaip įrodymą, kad kiekvienas iš mūsų, o ypač vaikai, yra individualūs.
Plačiau apie specialistus galite pasiskaityti čia: https://alfaklase.lt/