Knygos

„Velniškai karštos atostogos“ – ne silpnų nervų skaitytyojams

2019-04-07 — Agnė Žemaitytė0

main

Knygos

„Velniškai karštos atostogos“ – ne silpnų nervų skaitytyojams

2019-04-07 — Agnė Žemaitytė0

Nors jau dešimt metų, kai nebėra Gendručio Morkūno, savo gėdai turiu prisipažinti tik dabar atradusi šį unikalų lietuvių rašytoją. Tiesa, keletą kartų A. Mickevičiaus bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje ranka tikrai tiesėsi „Vasaros su Katšuniu“ link, tačiau ji vis dar laukia savo eilės.

Daugiabraunis talentas

 

O pirmąja pažintimi su šiuo, anot vaikų literatūros tyrinėtojo Kęstučio Urbos, „reikšmingiausiu XXI a. pradžios rašytoju“, tapo jo apysaka vaikams „Velniškai karštos atostogos“.

Džiaugiuosi, kad prieš akis manęs ir vaikų dar laukia malonumas perskaityti G. Morkūno „Vasarą su Katšuniu“, „Grįžimo istoriją“, „Blusyno pasakojimus“, „Iš nuomiško gyvenimo“ ir „Traškančias žvaigždes“. Neabejotinai paskaitysiu ir šio autoriaus eseistikos. Ir nuoširdžiai liūdžiu, kad nei vaikai, nei suaugusieji jau nebepatirs naujų šio talentingo rašytojo ir eseisto kūrinių atradimo džiaugsmo.

Kaip vaikų rašytojas G. Morkūnas debiutavo 2005 m. ir jau pirmoji jo knyga „Vasara su Katšuniu“ pelnė reikšmingiausio vaikų literatūros debiuto vardą. 2007 metų geriausia knyga vaikams ir paaugliams išrinkta G. Morkūno apysaka „Grįžimo istorija“, o 2008 metais tokia knyga išrinkti „Blusyno pasakojimai“. Geriausia 2010 metų knyga vaikams ir paaugliams tapo „Iš nuomiško gyvenimo“ – apdovanota jau po rašytojo mirties.

Jei su vaikais ir skaitėte G. Morkūno kūrinius, tačiau nesidomėjote autoriaus biografija, greičiausiai nustebsite, kad jis buvo žymus fizikos mokslininkas, savo gyvenimą tiesiogine prasme paaukojęs  būdų, kaip žmonėms būtų galima apsisaugoti nuo radiacijos, paieškoms. Jo profesinės literatūros sąrašas – įspūdingas, o jame ne vien gausybė mokslinių straipsnių, bet ir fizikos terminų žodynas, metodinės rekomendacijos, mokomoji literatūra, paprastai ir suprantamai parašytos knygos apie sudėtingus dalykus.

Dar vienas G. Morkūno talentas – eseistika. Kaip eseistas jis rašė „Šiaurės Atėnuose“, internetiniame portale „Bernardinai.lt”, Biržų krašto laikraštyje „Šiaurės rytai“.

Siaubo literatūra vaikams

Ne mažiau už įtraukiantį siužetą, knygose vertinu pasakojimo kalbą ir stilių. Tiesiog negaliu skaityti nesklandaus ar primityvaus teksto. Visada žaviuosi autoriaus gebėjimu rašyti originaliai ir suprantamai. Šį talentą G. Morkūnas tikrai turėjo. Gal todėl, kad kaip pasakoja jį pažinoję žmonės, labai mėgo skaityti, pasakoti savo sukurtas istorijas sūnui Bernardui, įdomūs buvo jo laiškai. O trumpiau tariant, gerbė kalbą.

Vytauto Didžiojo universitete magistro darbą apie G. Morkūno apgynusi Gerda Aleksiūnaitė teigia: „Vaikams skirtose knygose Morkūnas ne tik išlaiko eseistikai būdingą rašymo stilių, vartoja subtilias semantines figūras, bet ir žaidžia nonsenso, komizmo situacijomis, laužo visuomenėje įsišaknijusius stereotipus ir net gvildena tas pačias opias socialines problemas, kurios vyrauja jo eseistikoje. Visose vaikų knygose iškeliama nereikalingo, vienišo vaiko idėja, kas turėtų paskatinti suaugusiuosius pagarbiau žiūrėti į vaikus, labiau domėtis jais ir jų veikla, bendrauti su jais, pvz.: „aš niekam nereikalingas. Klausinėja taip, kad po pusės minutės supranti, jog jai visai nerūpi, ką veikiu. O dėdė… Ištisas dienas būna darbe, vakarais grįžta pavargęs ir iškart ima gerti alų. Jam aš irgi nerūpiu.“

Pastaroji citata iš „Velniškai karštų atostogų“. Jos herojaus Pijaus vienatvė išties sukrečia. Gyvenimas pagal tėčio sudarytą tvarkaraštį, kuriame tiksliai surašyta, kada važiuoti pas senelius, grybauti, pirkti kelnes ir keptuves ar valgyti brokolius. Gyvenimas pagal mamos taisykles, kai net miegant privalu mokytis – taisyklingai kvėpuoti ir nesispardyti. Tiesą sakant, nepavydėtinas vaiko gyvenimas. Tad atrodo, kad atostogos kaime pas tetą jam turėtų būti laisvės ir nuotykių laikas. Ar taip bus iš tikrųjų? Sužinosite perskaitę G. Morkūno „Velniškai karštas atostogas“.

O kol kas išduosiu tik tiek, kad šią apysaką galima vadinti savotiška siaubo literatūra vaikams. Nes kai kuriose senose trobose naktimis dunksi ir traška. Todėl kai kurie žmonės kambarius, kuriuose vyksta keisti dalykai, užrakina ir apsimeta, kad nieko nevyksta. Ar pavyks Pijui išsiaiškinti, kas vyksta iš tikrųjų? Kad sužinotumėte, teks leistis kartu su juo, Rūta ir Linu į paslaptingą ir įtraukiančią kelionę apie šiurpą keliančius dalykus, nutikusius pelkių apsuptame nuošaliame kaime.

Įdomaus ir prasmingo skaitymo!

Gendrutis Morkūnas, “Velniškai karštos atostogos”, 120 p., 2018 m., išleido “Nieko rimto”. Kaina – 6,79 Eur. Įsigyti galima https://www.niekorimto.lt/knygos-internetu/velniskai-karstos-atostogos_195.

 

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.