Baigiasi mokslo metai ir paaugliai sulenda į ekranus, pamiršdami aplinkinį pasaulį. Pažįstama daugeliui tėvų 🙂 Suprantu, kad visi mes norime, jog vasaros metu mūsų atžalos visiškai nenukvaktų kibernetiniame pasaulyje, bet sudominti kažkuo juos irgi nėra lengva. Bet… turiu vilties! Visada sakiau ir sakysiu, kad paprasčiausias būdas paskatinti vaikus skaityti yra jiems pasiūlyti įdomias knygas. Turinį, kuris atitinka jų dienų realijas, kuris jiems yra artimas ir intriguojantis. Todėl dalinuosi trimis naujomis knygomis, kurios tikrai galėtų atlikti didžiąją misiją ir atitraukti vaikus nuo ekranų į knygos puslapius.
„Tamsioji saulės pusė“
Mokslinė fantastika iš Suomijos su lengvu romantikos prieskoniu apie 16-mečius. Istorijoje pasakojama apie paauglę Emiliją, kuri auga su seneliu keistame mieste-kasykloje valdomame diktatoriaus. Perskaičius šią knygą su vaikais ir apie Sovietų sąjungą galėsite lengviau padiskutuoti, kai buvo privaloma eiti į paradus ir visi vilkėjo panašius drabužius. Po 16 metų Emilija apsilanko buvusiame savo mamos kambaryje, kuriame niekas nebuvo užsukęs visus tuos metus ir randa ypatingą piešinį. Iš kur jis atsirado? Kas jame pavaizduota? Nebegaliu išduoti, nes tai nuotykių pradžia. Vis labiau gilindamasi į savo pačios istoriją Emilija tik dar labiau klimpsta į daugybę kylančių klausimų, kurių atsakymai išryškėja tik pačioje knygos pabaigoje ir tikrai yra labai netikėti.
Tai kur mokslinė fantastika? Oi, čia jos netruks – nuo kelionių laiku, keturmatės dimensijos paaiškinimo iki juodųjų skylių ir branduolinės sintezės. Dar papildomos temos, kuriomis bus galima padiskutuoti su vaikais aptariant knygą.
Knygoje daug dėmesio skiriama ir asmeniniams santykiams aptarti – su tėvais, kurie tavęs neaugino, su draugais, kalbama ir apie išdavystę, netiesiogiai ir apie meilę. Neatsitiktinai, nes autorė Marisha Rasi-Koskinen yra psichologijos magistrė, kuri sklandžiai įpina visa tai į, rodos, tokią sudėtingą temą, kaip mokslinė fantastika.
2019 metais Suomijoje ši knyga įvertinta, kaip geriausia metų knyga vaikams ir paaugliams, ji apdovanota ir kaip geriausiai tinklaraštininkų išrinkta knyga.
„Tamsioji saulės pusė“ (leidykla „Debesų ganyklos“) – tai paslaptinga istorija apie laiką ir prisiminimus, kviečianti skaitytojus peržengti ribą tarp mokslinės fantastikos ir reliatyvumo teorijos galvosūkių.
Knygą rasite: https://www.terrapublica.lt/parduotuve/knygos/kurybiska-europa/naujas-slaptazodis-pokyciai/tamsioji-saules-puse/
„@Baidyklės“
Knyga paauglėms. Taip taip, norėtųsi, kad ją perskaitytų ir paaugliai vaikinai, bet, spėju, tokių nebus daug. Užtikrintai, kaip dviejų paauglių dukrų mama galiu pasakyti, kad daugiau ar mažiau visos tokio amžiaus merginos yra susirūpinusios savo išvaizda. Nekalbu apie tai, kad visos jos mano jog turi būti liesos ar jų drabužių stilius panašus, bet apie tai, jog asmeninis įvaizdis rūpi visiems. Ir dabar visa tai sujunkime su socialiniais tinklais! Savęs reprezentavimas juose yra vienas iš didžiausių šiuolaikinių paauglių galvosūkių ir iššūkių – kaip ten save pateiki, toks tu ir esi, jiems taip atrodo.
Trijų Švedijos autorių – Lisa Bjarbo, Johanna LIndback ir Sara Ohlsson – pasakojimas apie tris labai skirtingas paaugles, kurių pačios negražiausios nuotraukos patenka į specialiai sukurtą paskyrą „Baidyklės“. Visos mokinės įsibaiminusios – kas kita paslaptingo paskyros kūrėjo auka? Iš ko dar bus pasityčiota? Visai nesvarbu ar esi populiari, ar nepastebima, „Baidyklėse“ gali atsidurti su pačia baisiausias nuotrauka ir gėdingu prierašu šalia jos. Iki šiol nebendravusios klasiokės nusprendžia suvienyti jėgas ir rasti tą niekšą, kuris žiauriai su jomis elgiasi.
Detektyvėmis nusprendusios tapti klasiokės yra labai skirtingos – skiriasi ne tik jų socialinis sluoksnis, šeimyninė padėtis, pomėgiai ir asmeninės savybės. Kaip pavyks joms sutarti? Kuklioji Tildė vos prieš metus atsikrausčiusi į naują miestelį ir mokyklą vis dar ilgisi senųjų draugų ir pamėgto gyvenimo. Jasmina turi influencerę mamą, didžiulę drabužių spintą ir aktyvumo ir dėmesio sutrikimą, kuris neleidžia jai nusėdėti vietoje. Elena – tylenė, kuriai labiau už viską rūpi knygos ir galėjimas būti vienai, išskyrus jog meilės audros neaplenkė ir jos gyvenimo. Kaip jos visos ras bendrą kalbą? Ir kas tas bjaurusis pokštininkas?
Knyga labai labai LABAI lengvai skaitoma – trumpais skyreliais, kuriuose pateikiamas kiekvienos iš merginų požiūris į tą patį dalyką. Tad autorės tikrai nusipelnė plojimų (iš tiesų, jos gavo ir ne vieną premiją už šią knygą) už gebėjimą paaugliams parodyti, jog tai, kas jiems atrodo vienaip, neatrodo taip pat kitiems. Jei tu slepiesi, nes manai, jog niekas su tavimi nedraugaus, tai nedraugauja ne dėl to, kad nenori, bet dėl to, jog tu slepiesi. Na, o kur dar parodomas gyvenimas dėl širdučių ar „laikų“, kuris dabar toks dažnas… Ar tikrai tai yra svarbiausia? Ar tai, kad tave kažkas virtualioje realybėje pavadina kiaule, reiškia, kad ir tokia esi?
Tikiuosi, kad po kelių dešimčių metų šią knygą paaugliai skaitys, kaip istorinę literatūrą stebėdamiesi, kaip galėjo taip žmonės sureikšminti tokias temas, bet dabar jos labai aktualios. Rekomenduoju kiekvienai paauglei ir jos tėvams. Na, o jei ir paauglį įkalbėsite perskaityti – plojimai jums.
Knygą rasite: https://www.terrapublica.lt/parduotuve/knygos/kurybiska-europa/naujas-slaptazodis-pokyciai/baidykles/
„FrankenšTeino efektas“
Dar viena mokslinės fantastikos knyga paaugliams kviečianti keliauti laiku. Viskas prasideda labai netikėtai – medicinos studentė Nora ruošiasi karnavalui pasidabinusi senovine suknele, kurią netikėtai tenka paaukoti iš upės gelbėjant mažylę. Kitame miesto gale atsibunda Maksimilianas, kuris nesupranta nei koks jo vardas, nei kur atsidūrė, o aplinka atrodo labai nepažįstama ir gąsdinanti. Lemtingas merginos ir vaikino susitikimas jiems atneš ne tik meilę, bet ir daugybę nuotykių.
Kostiuminė drama paaugliams su fantastikos elementais – sakyčiau, tokia palengvina „Svetimšalės“ versija 🙂 Tiesa, knygos pavadinime ne veltui minias Frankenšteinas – prieš imantis skaityti šios, siūlyčiau bent filmą apie jį pasižiūrėti, bus lengviau susigaudyti siužete, kuriame pati Frankenšteino istorija turi didelę reikšmę. Joje gal mažiausiai, sakyčiau, tos santykių psichologijos, daugiau nuotykių ir detektyvinių elementų, veikėjai labiau subrendę (jau studentai). Tiesa, skaitytojai sužinos ir nemažai istorinių faktų, kurie tikrai pralinksmins.
Ispanijoje šios knygos autorė Elia Barcelo laikoma viena geriausių fantastinio žanro rašytojų ir pati knyga yra apdovanota daugybe prizų ir medalių. Tiesa, pati autorė dabar gyvena Austrijoje, kur dirba ispanų literatūros profesore akademiniame pasaulyje. Moteris taip pat rašo scenarijus fantastiniams filmams ir serialams.
Knygą „Frankenšteino efektas“ rasite https://www.terrapublica.lt/parduotuve/knygos/kurybiska-europa/naujas-slaptazodis-pokyciai/frankensteino-efektas/?