Knygos

„Užburto namo“ paslaptį įmins tik svetimą širdį girdintis skaitytojas

2019-11-13 — Agnė Žemaitytė0

main

Knygos

„Užburto namo“ paslaptį įmins tik svetimą širdį girdintis skaitytojas

2019-11-13 — Agnė Žemaitytė0

Knygos autorė Malgorzata Strekowska-Zaremba jau daugiau nei 20 metų kuria vaikams. Ne vieną jos kūrinį (taip pat ir „Užburtą namą) tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lenkijos skyrius yra pripažinęs „Metų knyga“. 2015 m. autorė nominuota A. Lindgren medaliui.

Knygą „Užburtas namas“ švietimo programa „Empik“, kurios viena iš veiklų yra leisti ir finansuoti talentingiausių autorių knygas, įvertino „Przecinek i Kropka“ premija, knyga taip pat pelnė „Baltojo varno“ apdovanojimą.

 

Iš pirmo žvilgsnio, tai gana įprasta knyga apie dviejų bendraamžių nuotykius: keistą pažintį, gimstančią draugystę, bendrus priešus ir pavojus. Tokios knygos patinka vaikams, nes nuo pirmo puslapio užvaldo noras sužinoti, kuo viskas baigsis Marysiai, Danieliui ir trečiajam knygos herojui – užkerėtajam namui. Tokios knygos patinka ir tėvams, nes čia pasakojama apie draugiškus berniuko ir mergaitės santykius, jų jausmus persikėlus į naują mokyklą, šiuolaikiniams vaikams tikrai gerai pažįstamą vienatvę… Iš jų vaikai gali pasisemti tikrų vertybių ir tai daryti jiems tikrai nebus nuobodu.

Daugelis žmonių Marysią palaikytų keista mergaite. Ir nenuostabu, juk ji leidžia dienas… tupėdama krūmuose. Marysia atlieka slaptą užduotį – ji stebi užburtą namą. Danielis – naujokas mokykloje. Vieną dieną jis užklumpa Marysią stebėjimo poste. Netikėta pažintis greitai virsta į slaptą susitarimą: jei Danielis laikys liežuvį už dantų, Marysia atskleis jam namo paslaptį! Bet visų pirma Danielis, kaip ir Marysia, turės išmokti matyti, ko nemato kiti, ir girdėti, ko negirdi kiti. O kad atskleistų namą gaubiančią šiurpią paslaptį, vaikams teks leistis į grėsme alsuojančias namo gelmes.

Nežinau, ar knygos autorė turėjo dar vieną, gerokai sudėtingesnį nei pavojingi nuotykiai ar vaikų tarpusavio santykiai, tikslą – atkreipti dėmesį į smurtą prieš vaikus šeimoje. Tikroji užburto namo paslaptis išaiškėja tik paskutiniame skyriuje. Priežastis, dėl kurios name dėjosi keisti ir šiurpūs dalykai, man tikrai pasirodė netikėta. Nujaučiu, kad tėvas, mušantis savo vaiką greičiausiai nesidomi, ką jo atžalos skaito, juo labiau neskaito jam pasakų prieš miegą pats. Tad vargu, kad į jo rankas paklius Marysios istorija… Tačiau gal kas nors perskaitęs knygą ir sutikęs vienišą, aplinkinių vengiantį ir savo mėlynes bei nubrozdinimus kritimais iš medžio teisinantį vaiką susimąstys, kad tikrosios priežastys ne taip jau sunkiai nuspėjamos. Ir ryšis tokiam vaikui padėti.

Nesvarbu, skaitysite knygą drauge ar vaikas „Užburtą namą“ perskaitys savarankiškai, skirkite laiko pasikalbėti išsamiau: kaip jis suprato, kodėl namas buvo užkeiktas, ir kokie burtai padėjo jį išvaduoti iš paslaptingų kerų. Knygos finalas – puikus pretekstas pakalbėti su vaiku apie skaudžius, tačiau svarbius mus supančio pasaulio aspektus. Malonaus ir prasmingo skaitymo!

Malgorzata Strekowska-Zaremba, „Užburtas namas“, 248 p., 2019 m., leidykla „Debesų ganyklos“. Kaina – 7,99 Eur. Įsigyti galima knygynuose arba čia: http://debesuganyklos.lt/knygynelis/uzburtas-namas/

 

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.