Visad su baltu pavydu skaitau apie ugdymo įstaigas, kuriose vaikai dieną pradeda arba yra mokomi medituoti. Šiandieniame skubančiame ir jau nuo pirmos dienos darželyje įtampą keliančiame (manote lengva valgyti, miegoti ir žaisti pagal komandas?) pasaulyje mokėjimas medituoti yra raktas į vidinę pussiausvyrą. Pati esu išbandžiusi keletą meditacijos formų ir visada svajojau, šį įrankį padovanoti ir savo vaikams, o Lorraine E. Murray knyga „Ramūs vaikai“ (leidykla „Helios“) suteikė šią galimybę.
Tai nedidelio formato plonais viršeliais knyga, kurioje detaliai nagrinėjama ne tik meditacijos nauda, formos vaikams ir kita teorija šiuo klausimu, bet ir dalijamasi praktiniais pratimais, kaip tai daryti.
Leidėjai pelno papildomų karmos taškų ir už tai, kad šią knygą patikėjo versti su vaikais dirbančiai psichoterapeutei Astai Jakonienei, kuri ir pati taiko sąmoningumo (mindfulness) praktikas. Vertimas tikrai suprantamas, tekstas lengvai skaitosi ir tikrai labai informatyvus. Atvirai sakant, noriu kibti į knygą antrą kartą ir tuo pačiu metu užsirašinėti man svarbias pamokas. Skaitydama knygą jaučiausi lyg būčiau trijų dienų praktiniame seminare, taip viskas koncentruota ir naudinga.
Pirmieji knygos skyriai skirti papasakoti, kas yra meditacija, kuo ji naudinga vaikams, kaip mus pačius ji veikia, kaip susikurti meditacinę aplinką, įsižeminti, kaip pradėti ir pabaigti meditaciją. Autorė išsamiai aprašo kiekvieną čakrą ir jos reikšmę mūsų kūnui bei aprašo skirtingus meditacijos tipus.
Nors man visai neaktualus, bet buvo labai naudingas skyrius apie meditaciją su kūdikiais. Ne, nemanykite, kad pusės metų leliukai sėdės lotoso poza kartodami „ommmm“, bet iš tiesų tai būdas mažylių tėvams atgaut vidinę pussiausvyrą taip perduodant teigiamą energiją savo vaikams. O mažyliui sulaukus 2-3 metų jis gali mokytis pirmųjų dėmesio sutelkimo ir atsipalaidavimo praktikų.
Atskiras skyrius ir apie aktyvumo ir dėmesio sutrikimo sindromą turinčių vaikų meditaciją. Vis dar manau, kad pati asmeniškai turiu šios problemos simptomų, bet TAIS laikais niekas to nediagnozuodavau, tad buvo labai įdomu, kad meditacija šiuo klausimu gali būti vienas iš sprendimų, kaip išmokti nuraminti protą ir kūną.
L.E.Murray knygoje „Ramūs vaikai“ aptaria ir autizmo spektro sutrikimą turinčių vaikų meditacijos klausimus. Ji ne tik dalijasi istorija iš savo darbo patirties, bet ir patarimais, kaip reikėtų elgtis kitiems, dirbantiems su vaikais autistais. Todėl pridurčiau, kad ši knyga nėra tik vaikų turintiems tėvams – ji tikrai bus naudinga pedagogams ir neformalaus ugdymo specialistams, nes daug kalbama apie darbą grupėje, dalijamasi pratimais, kuriuos galima atlikti su daugiau vaikų.
Priešpaskutinis skyrius dedikuotas tėvams, kuriame autorė pasakoja apie reiki terapiją bei dalijasi patarimais, kaip mes galime ją taikyti savo kasdiebėje. Na, o paskutinis skyrius skirtas apie įvairius meditacijos metodus ir priemones, kurias gilinantis į meditaciją galima atrasti jau patiems. Labai smagu, kad pabaigoje knyga papildyta lietuvišku išteklių sąrašu, kur žmonės gali rasti daugiau informacijos apie suaugusių ir vaikų meditaciją nuo internetinių puslapių iki programėlių bei papildomos literatūros.
Apibendrinant, rekomenduoju skirti laiko perskaityti šią knygą ir bet vieną kitą pratimą išbandyti su savo vaikais. Maniškės skirtingo amžiaus, tad stengiausi meditacijas vesti po vieną ar bent po dvi, nes viskas baigdavosi nežabotu juoku. Atlikome garso, lytėjimo, daug pojūčių sukeliančias meditacijas ir jos joms pasirodė itin įdomios. Stengiausi parodyti, kaip nuraminti protą ir atsipalaiduoti. Žinoma, tie keli kartai labiau yra pažaidimas, nei įprotis ir dar daug daug kartų reiks daryti, kol atsiras sąmoningumas, bet tai, kaip ir minėjau, yra dovana, kurią galiu padovanoti savo vaikams. Linkiu ir jums tai padaryti.
Knygą rasite knygynuose arba https://www.perkuknyga.lt/knyga/ramus-vaikai-lorraine-murray