Blogas

Pusmetis Alytuje: naujo gyvenimo rutina ir atradimai

2022-02-06 — Goda Leo2

main

Blogas

Pusmetis Alytuje: naujo gyvenimo rutina ir atradimai

2022-02-06 — Goda Leo2

Eina šeštasis mūsų dzūkiško gyvenimo mėnuo ir žiūrėdama vaizdą per namų langus ar važiuodama jau gerai pažįstamomis gatvėmis, galvoju, kad Alytuje gyvenu daugybę metų. O kartais, įsukus į kokią šoninę gatvelę ar gavusi nurodymą nuvažiuoti “iki voveraitės” suprantu, kad nė velnio aš čia dar nieko nežinau. (Voveraitė, pasirodo toks didelis kioskas, kur anksčiau veikė batų parduotuvė)

Ar drugeliai pilve dar skraido? Taip. Vis dar apima džiaugsmas iš Vilniaus, kuriame būnu kartą ar du per savaitę pamačius Alytaus šviesas ir kasdien su šypsena vedžiodama šunį grožiuosi Nemuno krantine, matau bėgiojančias stirnas (mieste, Karlai!) bei vis dar fotografuoju aukščiausią Lietuvos tiltą 🙂 

 

Smagiausia, kad šaknis įleidžia ir vaikai – vyresnėlė jau įsitaisė moksleivių taryboje, o ką tik paskambinusi ketvirtokė informavo, kad “einu pasižmonėti su drauge”. Lanko gausybę būrelių, kurie man neatsieina šimtų, o kokybė tikrai niekuo neprastesnė, dar kartais, pagalvoju, net daugiau asmeninio dėmesio gauna nei didmiestyje.

Remontai nebaigti, bet tie plintusų trūkumai, durų apdailos nebuvimas ar vis dar drabužiai dėžėse, jau nebebado akių. Negali žmogus “eiti” prieš savo prigimtį, tad vietoje drabužinės nupirkau šeimai bilietus į Maltą… 

Tai kuo mus džiugino Alytus pastaraisiais mėnesiais ir ką atradome čia, kaip jau tikri alytiškiai, o ne dienai kitai užsukantys turistai? 

Aukščiausias Lietuvos pėsčiųjų tiltas Alytuje.
Rytinio šuns vedžiojimo takai

Alytaus kraštotyros muziejus

Atvirai pasakysiu, kad kraštotyros muziejai dažnai man kelia alergiją. Senovinis prūsas ar akėčios įdomūs būna tik pirmąkart trečioje klasėje, o ekspozicijos su kilometro aprašymais ne mano kantrybei. Pirmąkart į Alytaus kraštotyros muziejų užsukau pakviesta draugės prisijungti į kalėdinių vainikų dirbtuves. Antrąjį – užsakiau edukaciją dukros gimtadienio proga ir galiu tvirtai paneigti visus stereotipus. Šis muziejus yra WOW. 

Pirma, jis visas prieš kelerius metus atnaujintas ir įrengtas itin šiuolaikiškai. Čia yra dzūkų sodžiaus ekspozicija su pastatais, kaip ir būdavo sodžiuje. Lyg sumažintos Rumšiškės, kai nereikia kulniuoti kelių kilometru. Čia lankytojų laukia ne tik dzūkiška troba su lova, spintomis ir krosnimis, ūkio padargų keistenybės (labiausiai sužavėjo senoviniai spąstai), bet ir interaktyvūs užsiėmimai vaikams – magnetinės dėlionės ir medinis žaidimas kviečiantis patiems statyti savo sodybą. 

Kita ekspozicijos salė primena miestelį su karčema ir aptieka. Karčemoje rengiamos degustacijos! 

O antra, aplodismentai nepaprastai įdomioms edukacijoms specialiai įrengtose salėse rūsyje: dažėme audinius, liejome kalėdinius žaisliukus, pynėme vainikus. Vaikai buvo ir žvakių liejime. Mažai teorijos, o daug smagios praktikos. Nuoširdi rekomendacija. 

Na, o mums telieka dar užsukti į šio muziejaus padalinį Alytaus archeologijos muziejų – pažadu vėliau pasidalinti įspūdžiais.

Daugiau informacijos https://www.alytausmuziejus.lt

 

Alytaus kraštotyros muziejus
Alytaus kraštotyros muziejus
Alytaus kraštotyros muziejaus edukacija

Alytaus sinagoga

Tik praėjusiais metais lankytojams atvėrusi duris restauruota Alytaus sinagoga dabar yra audiovizualinių menų centras. Pirmame aukšte įrengta parodų salė, antrame – erdvės renginiams, o trečiame – ekspozicija apie žydų gyvenimą Alytuje. 

Pirma, pagarba restauratoriams – pokario metais čia veikė druskų, silkių sandėlys, patalpos buvo visiškai suniokotos, o dabar atgaivinta net dalis sienų freskų. 

Žydų istorija šiame mieste perteikta dideliuose stenduose pakankamai vizualiai, nors pati ekspozicija nėra interaktyvi. 

Tikiuosi, ateityje čia vyks daugiau renginių ir bus progų apsilankyti.

Plačiau: https://www.alytausmuziejus.lt/tema/audiovizualiuju-menu-centras/

Alytaus sinagoga

Alytus Lietuvos kultūros sostinė

Alytus sujungia – toks 2022 metų šūkis pasitinka atvykstančius į Dzūkijos sostinę. Šiltėjant orams organizatoriai žada daugybę įdomių renginių, festivalių skirtų tiek miesto gyventojams, tiek ir svečiams. 

Į kalendorius šeimoms su vaikais kviečiu įsirašyti šias datas, kada verta užsukti į Alytų:

  • Gegužės 27 d. Parkūro festivalis
  • Birželio 15-19 dienomis Alytaus miesto gimtadienis “Dzūkija sujungia” su daugybe smagių renginių 
  • Birželio 20-27 dienomis Žemės meno festivalis “Žymės” 
  • Liepos 7 d. gyvosios istorijos festivalis Jotvos vartai
  • Rugpjūčio 26 d. – Žalioji vakarienė
  • Rugsėjo 9 d. Etnofestivalis ir Grikių šventė
  • Spalio 1 d. Lėlių teatrų festuvalis “Aitvaras”

Žinoma, renginių bus daug daugiau, tad visą informaciją rasite https://alytus2022.lt

Kur pavalgyti Alytuje?

Amžinas klausimas, kurio atsakymų ieškome ir mes. Iš tiesų, maisto pasirinkimas yra didžiulis – čia yra ir tinklinių picerijų, ir sakė kažkur net tikro kino kavinė (su Kijevo kontletais). Dalinuosi mūsų išbandytomis vietomis:

“Dzūkų alaus restoranas” – turbūt populiariausia miesto vieta su didelėmis porcijomis, tikra picų krosnimi, vietoje gaminamu alumi. Tiesa, kalėdiniu laikotarpiu nerezervavus vietos – tiesiog jos nebuvo! Tad savaitgalio vakarui tikrai rezervuočiau staliuką. Kainos labiau vilnietiškos, bet tikrai už tai gausite daugiau, nei tikėjotės.

Dzūkų alaus restoranas

Lietuviška virtuvė ir šašlykinė prie kelio į/iš Vilniaus. Dar viena itin populiari vieta tiek vietinių, tiek pravažiuojančių pro šalį. Skanus, mamos virtuvę primenantis maistas, gardūs bulviniai blynai, labai draugiškos kainos ir valgyklinė aplinka. Nors pastatai stovi šalia ir priklauso vienam savininkui, viename jų rasite tradicinių patiekalų meniu, kitame – didžiulis pasirinkimas visko, kas kepama ant ugnies. Šiaip dažniausiai aptarnauja greitai, nors kartą laukėme maisto daugiau nei valandą.

“Carpe Diem” – instagramiškiausia kavinė Alytuje su labai labai gražiu interjeru ir puikia terasa lauke (kai tam tinkamas oras). Maistas jau restoraninis (midijos, anties kepsniai ir pan.). Kainos – vidutinės didmiesčiui, aukštesnės Alytui.

“Dzūkijos dvaras” – paskutinis mūsų atradimas. Keli kilometrai už Alytaus, šalia laipynių parko “Tarzanija” įrengtas restoranas ir viešbutis. Jaukus interjeras, labai malonus aptarnavimas ir kaip tokioje vietoje – tikrai draugiškos kainos. Maistas tikrai gardus ir patiektas estetiškai, yra didžiulė terasa su vaizdu į Nemuną (tik pušys vasarą gali užstoti). 

Dzūkijos dvaras
Dzūkijos dvaras

“Kavos skveras” – jauki ir labai gražiai įrengta mažulytė kavinė su desertais. Hip hip valio, čia yra net mano mėgstamos macha latte!

Kiti atradimai

“Laikas sau” – pasigyrus, kad pradėjau sportuoti, visi klausia – kur? Barre, išdidžiai atšaunu ir tada sulaukiu replikų dėl bokalo kilnojimo. Iš tiesų, barre treniruotės yra kalanetikos, jogos, baleto mišinys ir itin smagiai jas Alytuje veda Toma, dar viena ekspatriatė iš Vilniaus.

Alytaus baseinas – mėgstama mūsų šeimos pramoga savaitgaliais. Visai penkių asmenų šeimai dviejų valandų bilietas kainuoja 16 Eur! Čia yra ilgasis baseinas atitinkantis olimpinius standartus su aštuoniais takeliais, sukūrinė didžiulė vonia ir toks pusiau vaikų, pusiau masažinis baseinas. Ai, dar keturios pirtys (garinės ir sauna). Viskas suremontuota, modernu, švaru. 

Alytaus baseino persirengimo zona

Kino teatras “Dainava” – būsiu atvira, bet trims vaikams apsilankymas kine Vilniuje yra nepigi pramoga, todėl labai džiugina kino teatras Alytuje. Čia bilietas vaikui perkant internetu kainuoja 4,2 Eur. Žinoma, pati sale kilimais neišklota, didelė ir primenanti kultūros namus, bet krėslai patogūs, garsas geras. Net popkornų gali prieš tai nusipirkti! Repertuaras siauras, bet kas savaitę atnaujinamas naujausiais filmais tiek suaugusiems, tiek vaikams.

“Kovalio virtiniai” – vietoje gaminami švieži arba šaldyti koldūnai su įvairiaisi įdarais (mėsoje nėra svogūnų!!!), varškėčiais ir kibinais. Yra ir iš speltos, ir pilnagrūdžių miltų, tobulos sudėties. Šaldyti jie pardavinėjami visoje Lietuvoje, bet gaminami ir šviežūs pardavinėjami tik “Žuvinto” turguje Alytuje.

Gal jūs turite savo mėgstamų vietų Alytuje? Pasidalinkite!

Komentarų 2

  • Mylintis Alytų

    2022-02-11 08:52

    Jeigu mėgstate vaikščioti – rekomenduoju prisijungti prie alytiškių Olita Orany organizacijos rengiamų žėsčiųjų žygių. Pasiruošęs gidas, gera kompanija, įdomūs maršrutai – žmonės į šios organizacijos rengiamus žygius atvažiuoja iš visos Lietuvos 🙂

    Atsakyti

    • Goda Leo

      2022-02-11 08:55

      Aha, esu nusižiūrėjusi maršrutą visą Olita-Orany! Ačiū už rekomendaciją, tikrai būtų įdomu prisijungti prie kitų žygių apylinkėse.

      Atsakyti

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.