Knygos

Knyga vaikams, kuri galėtų būti puiki dovana po eglute

2020-12-02 — Goda Leo0

main

Knygos

Knyga vaikams, kuri galėtų būti puiki dovana po eglute

2020-12-02 — Goda Leo0

Kalėdų Senelis turėtų perskaityti šį atsiliepimą, nes tuoj pristatysiu dovaną, kuri verta jo maišo! Tas Senelis juk dažnai nori vaikus pradžiuginti ne tik smagia, bet ir lavinančia, kūrybingumą skatinančia ir ilgai naudojama dovanėle, ar ne? Todėl siūlyčiau jam pasidairyti knygynuose, nes knygos, kaip žinia – geriausia dovana! Pažadu, dar grįšiu prie knygų sąrašo, kurios papildyti Senelio maišą, o šįkart pirmoji jų – tai Selemono Paltanavičiaus „Lietuvos gyvūnų didžioji knyga“ (leidykla „Debesų ganyklos“).

Pirma, kas nežino šio aplinkozininko, gamtininko, ne vienos knygos vaikams autoriaus. Jo indėlis į vaikų švietimą jau daugybę metų yra tikrai svarbus – jis rašo, savo nuotraukomis puošia tiek pažintinias, tiek grožines knygas vaikams. Žodžiu, tai yra tas žmogus, kuris apie gamtą žino ne tik iš enciklopedijų ar paskaitęs „gūglėje“, o iš savo patirties ir praktikos.

 

Kodėl sakau, kad ši knyga galėtų būti puiki dovana? Nes knyga atrodo įspūdingai – didelė, stora, kietais viršeliais, auksuotais užrašais. Tokias vadinu „dovaninėmis“, nes tikrai gavus ar įteikus tokią, pasijaučia jos vertė. Na, bent jau išorinė, o apie vidinę vertę aiškinamės toliau.

Atsivertus pirmus puslapius dukras sužavėjo natūralaus dydžio gyvūnų pėdsakų anspaudai. Labai smagu pasilyginti, kokio dydžio rudono lokio pėda (lygiai tokio pačio, kaip mūsų šeimos vyro 46 „išmieros“ pėdutė). Nustebino bebro užpakalinių letenų dydis. Žodžiu, nuo pat pradžių knyga „užkabina“, sudomina ir vilioja aiškintis toliau.

Knygoje yra 150 gyvūnų rūšių aprašymų, kurie pirmiausia suskirstyti į klases – bestuburiai, žuvys, varliagyviai, ropliai, paukščiai, žinduoliai. Tuomet skirtomi smulkiau – į  būrius, šeimas: tilvikai, kiškiai, rupūžės, drugiai ir t.t. O pačiame tekste – aptariamos ir žinomiausios tos šeimos/būrio rūšys. Kiekvienos klasės pradžioje detaliau aptariama, kas būdingai – biologija, jaunikliai, gyvenimo būdas, įvairovė. Ir tik tada jau verti dominantį puslapį ir gali lįsti giliau į žinių tankumyną – pavyzdžiui, žalčių puslapyje sužinosite, kur jie gyvena, kaip žiemoja, ką valgo, kaip gimsta jaunikliai ir susipažinsite su geltonskruosčiu bei lygiažvyniu žalčiais. Daugelis skyrelių papildyti įdomia informacija „Ar žinai kad…“ arba „Tai įdomu“. Pavyzdžiui:

  • – Visi girdėjo uodą zyziant, tačiau ar nors kartą matė zyziant nutūpusį uodą? Uodai neturi balso aparato, o zyzimo garsą sukelia jų sparnai.
  • – Žinduolių dantų skaičius nevienodas. Žiurkė jų turi 16, voverė – 22, katė – iki 30, žmogus – 32, šuo, – 42, arklys – 44, delfinas – 200.

Visi aprašymai, gyvūnai, jų aplinka iliustruoti 400 ryškių, realistiškų nuotraukų (o ne vektorinių paveikslėlių!). Na, o dabar uoga ant torto arba kaspinas ant kalėdinės dovanos – knygoje taip pat 60 QR kodų, kuriuos nuskaičius telefonu išgirsite, pamatysite gyvūnus vaizdo ir garso įrašuose „gyvai“.

Šią knygą galima skaityti nuo pradžių iki galo, nuo galo iki pradžios ar atsiversti bet kur bei pasidomėti tam tikra gyvūnų šeima. Iš tiesų, nežinau kitos tokios išsamios, turiningos ir turtingos knygos lietuviškai ir, svarbiausia, apie Lietuvos gyvūnijos pasaulį. Nors knyga skirta vaikams, patikėkite, skaičiau (ir vis dar skaitau) su didžiausiu malonumu.

Labai taiklūs autoriaus žodžiai: “Kad būtų smagiau pažinti mūsų gyvūnus, kad rastųsi noras juos stebėti ir rodyti kitiems, parengiau šią knygą” – taip, išties, noras tikrai didėja ir jau laukiu kada keliausim į miškus, laukus ar net mūsų sodą ir ten jaukinsimės tokią artimą, bet tokią nepažintą mūsų gamtą!

Knygą galite įsigyti visuose knygynuose arba internetu www.patogupirkti.lt/knyga/lietuvos-gyvunu-didzioji-knyga.html

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.