Apie negalią kalbėti nėra lengva. Taip, šiuolaikinė vaikų karta jau žino, kas yra specialieji poreikiai, supranta, kad negalių būna visokių, ir matomų, ir ne, bet kaip elgtis, pamokų dar nedaug. Labai džiaugiuosi į rankas pakliuvusia lenkų autoriaus Tomasz Malkowski knyga „Kamilis, kuris mato rankomis“ (leidykla „Debesų ganyklos“). Taip, tai knyga apie berniuką turintį regėjimo negalią ir jo kasdienybę.
Knygoje – 20 trumpų istorijų iš Kamilio ir jo šeimos gyvenimo. Jose pasakojama paprasčiausia vaiko kasdienybė tik šįkart tas vaikas yra neregys, tad ir istorijos gaunasi visai kitokios. Kiekviena jų turi šiokį tokį pamokymą – kalba apie užuojautą, patyčias, perdėtą pagalbą ir dėmesį. Visko, ko tikrai nereikia šauniajam Kamiliui, šeimos meiliai vadinamam Miliuku. Kuo dar pasižymi šios istorijos? Didžiule didžiule humoro doze! Kiekvieną pasakojimą lydi juokas, kuris dažnai kyla tiek iš nesusipratimų, kai nieko nematai, tiek dėl išdaigininkės berniuko sesers.
Istorijos – kaip tik po vieną kiekvieną vakarą ir po 20-ties dienų regėjimo negalia nebeatrodys tokia baisi, o sutikus žmogų, kuris negali matyti, tikrai nepulsite jam sakyti „koks tu vargšelis“, o geriau pakviesite nuveikti ką nors smagaus kartu.
Šią knygą labai rekomenduočiau perskaityti ir negalią turinčių vaikų tėvams – ji įkvepia. Nežinau, ar tikrai geras sumanymas neregį mokyti vieną važinėtis dviračiu, bet tas sveikas požiūris į vaiką, o ne į negalią, tikrai įkvepia.
Jis nežino, kaip atrodo jo mama, tėtis ir visas pasaulis. Ar jis nelaimingas? Visai ne!
Knygos nuotaiką išpildo šmaikščios Joanna Rusinek iliustracijos. Pati knyga apdovanote ne tik Lenkijoje, bet ir pasaulyje: granice.pl išrinkta geriausia pavasario ir geriausia metų knyga, įvertinta ir „Child firendly World“ konkurse. Pats autorius T. Malkowski yra istorijos vadovėlių autorius, gyvena su šeima Gdanske. Knyga išversta ir į anglų kalbą.
„Kamilis, kuris mato rankomis“ rasite knygynuose arba https://www.terrapublica.lt/parduotuve/knygos/vaiku-literatura/5-7-metai/kamilis-kuris-mato-rankomis/