Knygos

Ar tau reikia dar vienų marškinėlių? Knyga paaugliams apie vaikų išnaudojimą

2020-10-31 — Goda Leo0

main

Knygos

Ar tau reikia dar vienų marškinėlių? Knyga paaugliams apie vaikų išnaudojimą

2020-10-31 — Goda Leo0

Pastaraisiais metais vis dažniau paauglių (ir vaikų) literatūra tampa įrankiu, padedančiu kalbėti socialinėmis ar kitomis „nepatogiomis“ temomis. Ir tai yra nuostabu! Juk knygos nėra tik pramoga, laisvalaikio praleidimo būdas, kuris lavina raštingumą (ir tai ne visuomet). Ir anksčiau buvo galima rasti vaikiškų knygų apie socialinę nelygybę (kad ir „Tomo Sojerio nuotykiai“) ar rasizmą („Dėdės Tomo trobelė), bet dabar tų temų įvairovė darosi platesnė, nes ir problemų pasaulyje yra daugiau.

Mano paauglė tik dabar atrado apsipirkimo pačiai džiaugsmą – iš tiesų, negėda prisipažinti, daug drabužių gaudavome iš draugų vaikų, mėgstu apsipirkti ir dėvėtuose drabužiuose, tad naujus pirkdavome tik apatinius ir vieną kitą šventinį apdarą. Išaugtinių paauglei jau neatkeliauja, o ir pasipuošti norisi pagal savo skonį, todėl labai džiaugiasi gavusi dovanų čekius ir galinti pati išsirinkti kas patinka. Neseniai grįžusi iš vienos pigių (ne dėvėtų, bet nebrangių) drabužių linijos parduotuvės negalėjo atsistebėti, kad patinkančius marškinėlius įsigijo už 5,99 Eur, o džemperis kainavo 12,99 Eur. Kaip pigu! Bet ar tai tikrai pigu?

 

O aš tuo pačiu apsidžiaugiau pamačiusi naują „Debesų ganyklos“ knygą „Made by Indira. Mada – bet kokia kaina?“, kuri būtent ir atskleidžia tikrąją pigių drabužių kainą.

Knygoje paraleliai pasakojamos dvi istorijos – penkiolikmetės Teros, kuri gyvena Nyderlanduose nieko nestigdama ir mėgsta save palepinti naujais drabužiais ir to paties amžiaus Indiros iš Indijos, kuri dažnai būna alkana ir nori padėti savo šeimai. Tėvai, norėdami Terai parodyti tikrąją mados kainą išleidžia dukrą į kelionę į Indiją su nevyriausybinėje organizacijoje dirbančia teta. Indira atsitiktinai sužino apie galimybę dirbti verpimo fabrike ir suviliota pažadų apie puikias sąlygas bei didelį atlyginimą, pakliūna į vaikus išnaudojančių verslininkų spąstus.

Tikras lankstinukas, kuriame žarstomi pažadai vaikams Indijoje.

Šių dviejų mergaičių kelionė tiesiogiai susikerta tik keliose vietose, bet jų virsmas, realybės suvokimas ir šokas kiekvienai suprastus savo klaidas visoje knygoje persipina. Tera sužino tikrąją savo mėgstamų drabužių kainą, Indira pažįsta tikrą pasaulį už jos mažo kaimelio ribų. Kiek iš tiesų verta mada? Kaip mes galime padėti?

Daugiau nei 200 puslapių skaitosi smagiai, greitai ir nenuobodžiai.Istorija paaugliškai papildyta ir meilės gija. Akiračiui praplėsti aprašomi ir kai kurie indiški papročiai (pagerbti žmogų patepant milteliais jo kaktos vidurį), joje naudojama šiek tiek yra indiškų žodžių, kurie išversti ir puslapio apačioje, ir žodynėlyje knygos gale. Labai patiko informacija knygos gale, su rekomendacijomis, kaip sužinoti ar jūsų drabužiai pagaminti neišnaudojant vaikų ir mokant sąžiningą uždarbį. O jei iš tiesų norisi dar labiau padėti – vos už 267 Eur PER METUS suteikti vienai mergaitei Indijoje metus lankyti mokyklą.

Knygos autorės Caja Cazemier ir Martine Lettiere jau yra išleidusios dvi knygas kartu, kurios išsiskiria dviem siužeto linijomis. Ruošdamos šią knygą autorės ne tik apsilankė Indijoje, bet ir pakalbino 75-ias 13-21 metų mergaites ir jų patirtis sudėjo į Indiros istoriją.

Šią knygą įtraukčiau į būtiną perskaityti paaugliams sąrašą, kad jie suprastų tikrąją savo perkamų pigių drabužių vertę.

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.