Knygos

„Sportas vaikams: nuo mankštos iki medalio“ – subalansuota vaikams, bet tinka ir suaugusiesiems

2018-12-19 — Agnė Žemaitytė0

main

Knygos

„Sportas vaikams: nuo mankštos iki medalio“ – subalansuota vaikams, bet tinka ir suaugusiesiems

2018-12-19 — Agnė Žemaitytė0

Informacinės technologijos šiuolaikinių vaikų gyvenime nukonkuravo knygas, žaidimus lauke ir kitas jų tėvams vaikystėje dar tokias įprastas pramogas. Tyrimai, deja, tik patvirtina – vaikų fizinis aktyvumas mažas, jų sveikata prastėja, sportuoti daugelis nei nori, nei mėgsta.

Ar galima tikėtis, kad solidus enciklopedinis leidinys privers vaikus padėti mobilųjį, išjungti televizorių ar atsitraukti nuo kompiuterio? Tikrai ne. Todėl nelabai įsivaizdavau, kodėl naująją leidyklos „Debesų ganyklos“ knygą „Sportas vaikams: nuo mankštos iki medalio“ turėtų rinktis net ir skaityti mėgstantis vaikas…

 

Juolab, kad knygos ketvirtajame viršelyje taip pat neįkvepiantys apibūdinimai: „Vaikas, perskaitęs šią knygą, tikrai žinos, kad tik sportuodamas ir sveikai gyvendamas pasieks savo užsibrėžtų tikslų ir bus laimingas!“ „Džiaugiuosi, kad perskaitę šią knygą vaikai turės puikią galimybę išsirinkti sau tinkančią ir patinkančią sporto šaką“.

Tokia skeptiška buvau, kai į rankas pakliuvo „Debesų ganyklų“ išleista enciklopedija „Sportas vaikams: nuo mankštos iki medalio“. Supratau, kad keturių leidinio sudarytojų ir leidėjų tikslas – paskatinti vaikus sportuoti. Misija, mano galva, neįmanoma.

Džiaugiuosi, kad mano devynmetis sūnus sportą pažįsta ne iš knygų. Stebėdama jo sporto pasiekimus tik pasitvirtinu savo įsitikinimus, kad motyvacija skubėti į krepšinio treniruotę negimsta skaitant – jos semiamasi iš savo darbui pasišventusių trenerių, matant pavyzdį šeimoje, bendraujant su aktyvų laisvalaikį dėl tų pačių priežasčių vertinančiais bendraamžiais. Kasparas tikrai mėgsta sportą, mielai išbando naujas sporto šakas, jei tik tam sudaromos galimybės, jei tik šalia yra jį palaikančių ar kartu sportuojančių draugų.

Todėl nenustebau, kad namuose atsiradusi nauja knyga iškart atsidūrė jo rankose. Neraginamas ėmė ją vartyti, pradėjęs skaityti neskubėjo padėti į šalį. Stebėjau, ar knygą tik perverčia, ar skaito viską iš eilės, ar ilgiau stabteli prie jam įdomių temų. Tuos kelis vakarus, kai vis paimdavo paskaityti „Sportą vaikams“, įspūdžiais nesidalino. Tik kartą iš nuostabos net išsižiojo radęs pažįstamą: geriausią visų laikų Lietuvos vandens slidininką Ričardą Lažinską, su kuriuo keletą kartų ir pats čiuožė vandens slidėmis.

Po kelių dienų, matydama, kad knyga jau guli nejudinama, paklausiau Kasparo nuomonės. „Žiauriai įdomi! Tai aišku, kad dar skaitysiu ją!“, – tokia buvo reakcija. Nutariau paegzaminuoti, ką, išskyrus pažįstamą veidą, įsidėmėjo dar. Pasirodo, ne taip ir mažai. Kol kas (tikiuosi, kad tik kol kas) skyriuje „Kas yra sveikas gyvenimo būdas?“ ilgiau neužtruko. Kita vertus, manau, kad vaikas, kasdien skiriantis nemažai laiko sportui, gyvena pakankamai sveikai, supranta ir vertina sporto naudą.

Nenuostabu, kad devynmetis skaitytojas kol kas neįsidėmėjo daug faktų apie Olimpines žaidynes. Gerai ir tai, kad tvirtai žino, jog pirmosios vyko Graikijoje, Olimpijos mieste. Įdomiausia buvo skaityti apie sporto šakas. „Ypač komandines, – prisipažino. – O žinai, kad krepšinį sugalvojo vienas mokytojas, kuris norėjo tokio komandinio žaidimo, kuris būtų saugus net ir mažoje salėje žiemą, kai negalima žaisti futbolo kieme“. Kadangi neprisiminė, kur – Švedijoje ar Šveicarijoje – tas mokytojas krepšinį sugalvojo, tuoj pasitikslino knygoje. Pasirodo, Amerikoje.

Netikėjau ir netikiu, kad net ir tobuliausia knyga šiais laikais gali paskatinti vaiką užsukti į sporto salę. Lygiai taip pat netikiu, kad sportuojantis vaikas enciklopedinių žinių, įvairių faktų apie sportą puls ieškos interneto platybėse. Ten tikrai ras ką įdomesnio veikti. Tačiau kažkodėl neabejoju, kad turėdamas po ranka šią knygą prie jos dar ne kartą sugrįš ne tik Kasparas – kartais vedinas smalsumo, kartais nuobodulio, bet kaskart smalsus skaitytojas ras joje ką nors naujo ar jau skaityto, tik primiršto.

Tai tik mano nuomonė apie šį tikrai solidų leidinį. Vertinau jį mamos ir vaiko akimis. Tikriausiai kitaip, žymiai palankiau, apie jį atsilieptų kūno kultūros mokytojai, vaikų sporto treneriai. Bet kuriuo atveju, negaliu prieštarauti, kad sporto pasaulis – platus ir be galo įdomus, todėl pradėkite jį tyrinėti jau šiandien.

„Sportas vaikams: nuo mankštos iki medalio“, 256 p, 2018 m., išleido „Debesų ganyklos“. Kaina 14.49 Eur. Akcija – 11.99 Eur http://debesuganyklos.lt/knygynelis/sportas-vaikams/

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.