BlogasŽaidimai

9 senoviniai (mūsų vaikystės) lauko žaidimai vaikams

2017-07-20 — Goda Leo6

main

BlogasŽaidimai

9 senoviniai (mūsų vaikystės) lauko žaidimai vaikams

2017-07-20 — Goda Leo6

Gerai gerai, ne tokie jau jie ir seni, nors mano dukros mano kitaip 🙂 Sakoma, kad papročiai, tradicijos ir kitas paveldas geriausiai keliauja iš lūpų į lūpas, kuomet tėvai pasakoja vaikams. O ar jūs parodėte jiems, kaip žaisti „Ali baba“, „Tuku-tuku” ir kitus žaidimus, kurie mums būdavo kasdieninių žaidimų dalis? Dalinuosi savo vaikystės žaidimais, o jeigu ką praleidau – labai kviečiu parašyti komentaruose ką žaidėte jūs!

Iškart noriu pabrėžti, kad taisyklės ir pavadinimai skirdavosi nuo miesto ar net rajono 🙂

 

TUKU TUKU

Žaidimas prasideda lyg paprastos slėpynės – vienas nežiūri, kiti slepiasi. Visi susitaria, kur bus „prisitukinimo“ vieta (medis, kita plokštuma. Suskaičiavęs ieškotojas eina ieškoti, o pasislėpę gali migruoti, judėti. Jų tikslas pribėgti prie „prisitukinimo“ vietos taip, kad nepamatytų ieškantis ir pabaksnoti į ją „tuku tuku“. Kita variacija, kad ir ieškantysis turi pribėgti ir „pritukinti“ ką rado.

ALI BABA

Kiti vadina „Kalim Bamba“. Vaikai pasiskirsto į dvi komandas ir sustoja išsirikiavę vieni prieš kitus. Tuomet vienos komandos vadas šaukia: Ali baba. Kitos atsako: Začem sluga? Ir vėl 1 komandos vadas: Ot petogo desiatovo, (pamini vaiko vardą, pvz. Kristina) knam siuda. Tuomet Kristina iš priešininkų komandos turi bėgti į kitą komandą ir pasistengti perbėgti į kitą pusę pro rankomis susikibusius vaikus. ARBA jeigu perbėga – tuomet toje vietoje, kur padarė skylę, pasiima dalį vaikų ir parveda į savo komandą. Jeigu ne – lieka priešininkų komandos virtinėje.

12 PAGALIUKŲ

Ant lentgalio išdėliokite 12 paprastų iki sprindžio dydžio pagaliukų. Po lenta per vidurį pakiškite akmenį ar plytą. Visi žaidžiantys susirenka aplink ją ir vienas stipriai koja suduoda per lentos galą taip, kad visi 12 pagaliukų išlakstytų į visas puses. Kol vienas renka, kiti turi pasislėpti. Surinkęs eina ieškoti. Toliau taisyklės, kaip paprastų slėpynių.

GUMYTĖ

Oi, kokia klasika! Ir nepatikėsite, kai parodžiau savo merginoms, jos buvo sužavėtos! Tiesa, sunkiau tai, kad nepamenu pratimų, kuriuos reikėdavo atlikti. Šokinėjimui paieškokite 3 metrų ilgio gumytės, pradėkite nuo kulniukų (pirmukai). Kai užduotis padaroma, kelkite gumytę aukščiau – antrukai (iki kelių), trečiukai (klubai), ketvirtukai (juosmuo). O užduotis tikrai susigalvosite patys.

CHALU CHALA

Pirmiausia išrenkamas vedėjas. Jis pasiėmęs kamuolį rankose vaikšto aplink ratu susėdusius kitus žaidėjus ir užduoda klausimą „Vaisius iš A raidės“. Meta kamuolį žaidėjui ir jeigu jis neteisingai atsako, meta kitam. Kai kas nors atspėja (pvz. Abrikosas) vedėjas kamuolį meta kuo aukščiau ir bėga. Atspėjęs žaidėjas turi pagauti kamuolį ir pasakyti STOP. Tuomet vedėjas sustoja, o pagavęs kamuolį turi atspėti kiek iki jo yra žingsnių (ar pėdučių, ar kito matavimo vieneto). Eina tiek, kiek pasakė, o priėjus jo laukiantis vedėjas iš rankų turi padaryti lanką. Priėjęs žaidėjas turi mesti, jeigu pataiko – jis vedėjas. Ir vėl iš pradžių.

Kas kur kada

Žaidimas ne lauke, bet tiks žaisti su suaugusiais. Išdalinkite visiems popierėlius ir rašiklius. Visi tuomet turi parašyti KAS. Ir užlenkia kartą ar du, kad nebesimatytų. Tuomet siunčia popierėlį žaidėjui iš kairės. Tada rašo KUR. Vėl užlenkia, siunčia toliau. Reikia atsakyti į klasuimus dar KADA, SU KUO ir KĄ VEIKĖ. Tuomet popierėliai išvyniojami ir visi skaito.

Kvadratas

Puikus žaidimas, kurį vaikai dažnai išmoksta mokykloje. Reikia suskirstyti į dvi komandas, kurių po vieną eina į užribį. Mėtant kamuolį stengiesi išmušti priešininkų narius, jeigu pataikai ir kamuolys atšoka – numuštas turi eiti į užribį. Jeigu pagauna – gali mesti.

SEKRETAI

Galvoju, iš kur mes gaudavome tų stikliukų? Dabar net nesimėto. Iškasi duobutę, į ją sudeda gražių gėlyčių, žolyčių ir tada uždengi surastu stiklu (ar permatomo plastiko gabaliuku). Po to gali truputį viršų pavalyti, kad matytųsi koliažas.

Slėpynės (SU RODYKLĖMIS)

Pasiskirstoma į dvi komandas. Viena bėga slėptis, bet su kreida ant žemės žymi rodykles kuria kryptimi. Kita komanda po sutarto laiko ieško. Rodykles reik paišyti painiai, kad būtų ko paieškoti. Taip galima ne tik patiems slėptis, bet ir daiktus, lobį slėpti.

Komentarų 6

 • Lina

  2017-07-21 16:58

  Irgi pagalvojau apie sekretus, bet kur gauti stikliuku

  Atsakyti

 • Laura

  2017-07-26 05:59

  Žaidėm visus išskyrus du paskutinius

  Atsakyti

 • Jolita

  2017-07-30 08:56

  Dar vienas žaidimas ŠVIESAFORAS.
  Su kreida nubrėžiamos 2 linijos | | .
  Vienas žaidėjas (šviesaforas) atsistoja tarp dviejų nubrėžtų linijų, o likę žaidėjai sustoja už vienos linijos. Žaidėjas šviesaforas nusissukęs nuo kitų žaidėjų pasako spalvą, pvz. raudona. Žaidėjai stovintys už linijos ant savo rūbų ieško raudonos spalvos, jeigu ją turi gali ramiai pereiti į kitą pusę (už kitos nubrėžtos linijos). Žaidėjas, kuris neturi minėtos spalvos turi stengtis prasprukti/perbėgti į kitą pusę, o šviesaforas stengiasi jį pagauti. Jeigu nepagauna šviesaforas toliai sako kitą spalvą, o jeigu pagauna bandantį prasprukti žaidėja, bėgikas stoja į šviesaforo vietą.

  Atsakyti

 • Pingback: Vasaros žaislai ir žaidimai vaikams - Šeimos Gidas

 • Romanas

  2023-07-21 16:49

  Dvi plytos(arba kas nors kita)ant briaunos pastatytos apie 30 cm tarpu.Pagaliukas 45-50cm, nykšio storio ant plytų skersaipadėtas.lazele,kuri apie 100 cm,tokio paties storio numušamas skersinis.Mušama keliais būdais :užkabinant iš apači0s ir staiga keliant ilgąja lazda,taip kad sersinukas kuo toliau nuskristų;mušant smūgiu iš stovėsenos šonu per skersinuką;atsistojus nugara į plytas mušama pro pažergtas kojas;padėjus skersinuką ant vienos plytos ir kitu galu atrėmus į žemę-kartojami tie patys numušimo būdai.Visa laiką kitas dalyvis nuėjęs tolokai į priekį stengiasi pagauti skersinuką.Kas retai pavyksta.Kiekvieno būdo taškų kaina :50,100,200,300 ir panašiai.Pagavęs uždirba tiek taškų kiek yra įvertintas tas mušimo būdas.Dar su tuo skersinuku,numušama ilgoji lazda,padėta ant plytų,stovint toje vietoje kur buvo jis nukritęs.Taip uždirbami dar atitinkami taškai.Sudėtingesnis mušimo būdas kai vienoj rankoj laikai skersinuką ir ilgają lazdą, išmetus skersinuką į orą mušama,taip daugiau taškų uždirbama.Žaidžia 4-5 vaikai:10- 13 m amž.Taškai renkami iki 1000 ,žaidimas vadinasi -DZIENGY,arba tūkstantis.Reikia plačios pievos,pagalys lėkdavo gana toli ir plačiai.Bet mums kaime vietos užteko,gana azartiškas užsiėmimas buvo,ypač skaičiuojant taškus ;)Čia vyksmas buvo Kryžkalnyje Rasein raj.Gal kai ka ir netiks liai prisimenu.

  Atsakyti

  • Julius

   2024-02-09 08:23

   Oi, sitas geras..Pirstai budavo nudauzyti 🙂 As is pamario ir mes ji vadindavom KLIPIS, bet dabar ziuriu, kad tas klipis kazkuo su stintu zvejyba susijes 🙂

   Atsakyti

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.