Kokie augalai smirdi? (Ne tik durianas, bet ir ginkmedis ar slibinaičio žiedai). Kiek reikia rožių žiedlapių, kad gautume šaukštelį rožių aliejaus? (2,5 tonos…). Kokie augalai slepiasu pasaulio vėliavose? (Nuo klevo lapo iki kaktuso ar muskato riešuto). Ir dar 12 įvairiausių darbelių bei eksperimentų susijusių su augalais.
Taip trumpai pristatyčiau naują leidyklos „Apkabink mėnulį“ išleistą knygą „Pusryčiams suvalgiau saulės. Odė pasaulio augalams“. O iš tiesų, norisi ir man dainuoti odes, kokia ši knyga išskirtinė.
Pirmiausiai, turinys. Nors aš pateikiau keletą faktų, kaip iš kokios „noriu žinoti“ enciklopedijos, iš tiesų, ši knyga nėra tik žinynas. Taip, informacijos joje labai gausu, bet ji nėra pateikta sausai. Tai ir pažintinė istorija, ir grožinės literatūros biologijos vadovėlis – skaitydami vaikai sužinos kodėl augalai tokie svarbūs, kaip jie auga, kaip virsta fosilijomis. Tekstas yra rišlus, temos pateikkiamos nuosekliai. Tuomet susipažins su populiariausiais augalais ir jų ypatingosiomis savybėmis. Juk iš vienų galima gaminti dažus, iš kitų – drabužius. Vieni smirdi, kiti itin kvepia. Na, o pabaigoje aptariama augalų galia – pasirodo, augalai mūsų pasaulyje užima ne tik maisto ar išteklių vietą, bet ir daug giliau įsišakniję į mūsų kultūrą ar net naująsias technologijas.
Antra, vaizdas. Tai ypatingai graži knyga. Kiekviena smulkiausia detalė ir pasakojimas perteikiami ryškiaspalviais piešiniais. Ji labai labai spalvinga ir užpildyta iliustracijomis – vienos prajuokina, kitos informuoja. Čia nupieštas ir smulkus augalų šeimų medis, ir mitybos grandinės žemėlapis. Paveiksliukuose nagrinėjama augalų evoliucija, paaiškinama, kaip pusryčiams mes visad suvalgome saulės ar kaip gaminamas pieštukas ir popierius.
Trečia, eksperimentai. Knyga tampa dar smagesnė mažiesiems skaitytojams, nes ji yra interaktyvi. Po kelių išnagrinėtų temų vaikų laukia įvairūs užsiėmimai, kurie paaiškinti ir vizualiai, ir moksliškai. Vedini šių patarimų galime pasigaminti šlykštuką iš kukurūzų miltų, sukurti bulvės jėgainę ar sumaišyti nematomą rašalą.
Iš tiesų, susimąsčiau, kad taip turėtų atrodyti vaikų biologijos ar gamtos pažinimo vadovėliai bent jau pradinėse klasėse. Tai pavyzdys, kaip galima sausą, mokslinę ir ne visada visiems įdomią informaciją perteikti patraukliai ir įtraukiai. Jei stringate su žiedo sandara, fotosinteze ar augalų šeimomis – tai yra būdas padėti vaikui suprasti viską paprastai, vizualiai ir įdomiai.
Knygos autorius – Michael Holland FLS yra laisvai samdomas gamtos pedagogas, įvertintas rašytojas, fotografas, laukinės gamtos sodininkas ir ekologas. Knygos iliustratorius – Philip Giordano kilęs iš Italijojs, dabar gyvena ir dirba Tokijuje, o jo ryškiaspaviai piešiniai puošia dešimtis knygų bei kitų leidinių.
Knygą „Pusryčiams suvalgiau saulės“ galima įsigyti knygynuose arba tiesiai iš leidyklos https://www.apkabinkmenuli.lt/parduotuve/michael-holland-fls-ir-philip-giordano-pusryciams-suvalgiau-saules/