RenginiaiVilnius

Pažintis su kultinėmis “Robotų pasakomis” – iliustracijų parodoje

2021-12-28 — Goda Leo0

main

RenginiaiVilnius

Pažintis su kultinėmis “Robotų pasakomis” – iliustracijų parodoje

2021-12-28 — Goda Leo0

2021 metų gruodžio 28 d. 17:00 val. Lokotekoje (šv.Kazimiero g. 8, Vilnius) atsidaro  paroda „Robotų pasakos“! Minėdami Stanislavo Lemo 100-ąsias gimimo metines kviečiame iš arčiau susipažinti su Stanislavo Lemo robotų pasauliu, kuri lankytojų lauks sausio 28 dienos.

Jauniesiems skaitytojams skirtas Stanisławo Lemo apsakymų rinkinys pagaliau išverstas į lietuvių kalbą – gausiai iliustruotos „Robotų pasakos“ pirmą kartą lietuviškai šiemet pasirodo Adomo Mickevičiaus instituto ir Lenkijos instituto Vilniuje dėka. Drauge su šios knygos pristatymu atidaroma ir neįprastos architektūros iliustracijų paroda Lojotekos erdvėse.

 

Nuo tada, kai 1964 m. pasirodė S. Lemo sukurtos „Robotų pasakos“ (Bajki robotów), prabėgo kone 60 metų. Per tą laiką pasaulis nepaprastai pasikeitė, daug rašytojo vizijų tapo realybe. Kaip S. Lemas įkvepia šiuolaikinį skaitytoją, kuris su dirbtiniu intelektu susiduria bene kasdien?

Lenkijoje „Robotų pasakos“ priskiriamos kanoninei literatūrai, o užsienyje, taip pat ir Lietuvoje, ši Lemo kūrybos dalis, kupina nuostabaus humoro ir šiuolaikinį žmogų apibūdinančių metaforų, vis dar nėra žinoma net šio autoriaus gerbėjams.

Lojotekos erdvėse rengiamoje parodoje eksponuojamos knygoje naudotos iliustracijos, kurias sukūrė geriausi Lenkijos iliustruotojai: Edgaras Bąkas, Katarzyna Bogucka, Zosia Dzierżawska, Gosia Herba, Rita Kaczmarska, Pawełas Mildneris, Dawidas Ryskis ir Katarzyna Walentynowicz. Vėliau paroda iš Lietuvos keliaus į Lvivą, gimtąjį S. Lemo miestą.
„Kadangi Lemas niekuomet neidavo pramintu keliu, mes einame jo pėdomis ir iliustracijas pateikiame kitokiu, neįprastu būdu. Eksponuojame jų fragmentus, slepiame juos erdvėje, kuriame naujas reikšmes. Sudarome tokias sąlygas, kad pats parodos dalyvis galėtų keisti jos pasaulio ribas ir perkurti jos tvarką“, – paaiškina parodos kuratorė Magdalena Kłos-Podsiadło.

„Robotų pasakas“ lietuviškai išleido Vilniuje įsikūrusi leidykla „Odilė“, ilgus metus populiarinanti lenkų literatūrą ir užsiimanti Lenkijos autorių kūrybos sklaida Lietuvoje. Šiemet Adomo Mickevičiaus instituto pastangomis ši S. Lemo knyga užsienyje išleidžiama jau antrą kartą. Pavasarį išėjo vertimas į estų kalbą. Ta proga taip pat buvo surengta Lenkijos ir Estijos menininkų sukurtų iliustracijų paroda, eksponuota Taline, Hapsalu ir Tartu.

Organizatoriai: Adomo Mickevičiaus institutas, Lenkijos institutas Vilniuje, Lojoteka. Edukacinis medijų centras.

Daugiau informacijos https://www.vjg.lt/lojoteka

SVARBU! Lojotekoje lankytis gali tik asmenys su Galimybių pasu ar jam prilyginamu dokumentu (iki 16 m. užtenka parodyti asmens dokumentą).Renginio metu privaloma dėvėti medicinines veido kaukes arba respiratorius. Lankytojams privaloma dėvėti apsaugines (medicinines) veido kaukes arba respiratorius, laikytis saugaus atstumo, naudotis rankų dezinfekcijos priemonėmis. Atsiprašome už nepatogumus.

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.