Knygos

Nauja S. Paltanavičiaus knyga gamtos mylėtojui padės labiau pažinti Lietuvos lobius

2022-05-29 — Goda Leo0

main

Knygos

Nauja S. Paltanavičiaus knyga gamtos mylėtojui padės labiau pažinti Lietuvos lobius

2022-05-29 — Goda Leo0

Knyga mažam ir dideliam gamtos mylėtojui – taip trumpai apibūdinčiau naują Selemono Paltanavičiaus knygą „Atradimai gamtoje. Keliauk ir pažink“ (leidykla „Terra Publica“. Tai nėra turistinis vadovas (bet šiek tiek ir yra), tai nėra žinynas (bet tuo pačiu ir yra) ir tai nėra Lietuvos gamtos fotoalbumas  (bet irgi yra!). Žodžiu, tai knyga iškrentanti iš visų knygos žanrų ir tuo pačiu savyje talpinanti juos visus. Suprantu, supainiojau jus, tad apie viską nuo pradžių.

Gamtos pažinimo vadovas – taip knygą apibūdina pats autorius. Ar nepagalvojate, kad mes dažnai gamtoje būname akli? Prabėgame tais išreklamuotais pažintiniais takais, užlipame į apžvalginius bokštus, atsidūstame pamatę tolius, bet iš tiesų taip nieko ir nesužinome. Kas slepiasi pas samanomis, kodėl būtent šioje vietoje auga tiek berželių ir kokie garsai iš jų sklinda? Knyga „Atradimai gamtoje. Keliauk ir pažink“ yra skirta stabtelėti ir keliaujant susipažinti su gamta iš arčiau, atidžiau ir su didžiule meile. Rašytojas ir gamtininkas kviečia įdėmiau pažvelgti į mus supančią gamtą ir knygoje narsto tokias, rodos, savaime suprantamas temas taip įdomiai, kad nejučia norisi bėgti į mišką, pievas ar pelkes, kad galėtum pats įsitikinti autoriaus žodžiais.

 

Man, kaip skaitytojai, asmeniškai labiausiai imponavo tai, jog knygos turinys yra 100 proc. lietuviškas. Taip dažnai skaitome apie atogrąžų miškus, bet nieko nežinome kuo skiriasi aukštapelkė nuo žemapelkės. O dar visos tos nuotraukos mūsuose augančių augalų ir gyvūnų! Gali net neskaitydamas jomis grožėtis.

Knygos turinys suskirstytas į negyvąją (pelkės, uolos, ežerai, atodangos ir t.t.) ir gyvąją (vabzdžiai, gyvūnija ir augalija) gamtą. Knygos nereikia skaityti nuo pradžių iki galo (nors galima!), bet galima atsiversti ir kelių puslapių skyrelyje „apsišviesti“ norima tema. Kokie augalai auga ežeruose? Kokios yra žvėrių ir paukščių maitnimosi žymės? Kokie Lietuvoje gyvena varliagyviai ir kodėl neverta bijoti angies? Temos netradicinės ir į gamtą kviečiama pažvelgti kitu kampu.

Prie kiekvienos temos skaitytojas ras skyrelį „Tai įdomu“ su išskirtinais faktais apie gyvūnus, augalus ar negyvąją gamtą. O labiausiai verta pasidomėti patarimais „Gamtos tyrinėtojui“ skirtame skyrelyje, kuris irgi yra kiekviename skyriuje.

Ši knyga taip pat tinkama ieškant naujų idėjų, ką aplankyti Lietuvoje – šalia išskiriamų gamtos rūšių, gyvūnų ar augalų grupių nurodomos ir jų radybos vietos Lietuvoje, tad paskaitę apie ozus, cirkus ir rėvas sužinosite ir kur juos galite aplankyti. Knyga ir patogaus formato – mažesnė nei įprastai ir minkštais viršeliais ji primena tradicinį kelionių vadovą, kuris telpa į kišenę.

Tad, kaip ir minėjau – knygoje daugybė skerspjūvių atskleidžia mums tikrąjį lietuviškos gamtos grožį, informacija pateikiama paprastai ir lengvai suprantamai tiek vaikui, tiek suaugusiam. O aš, kaip „Šeimos gido“ autorė, tikiuosi, kad į gamtos tyrinėjimus šeimos leisis kartu, nes tai dvigubai smagiau.

Knygą rasite knygynuose arba https://www.terrapublica.lt/parduotuve/knygos/pazintines-knygos/kelioniu-vadovai/atradimai-gamtoje-keliauk-ir-pazink/

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.