Pradėjusi planuoti kelionę po Maltą ir skaityti atsiliepimus, ką lankyti, supratau, kad daugelis atvykusių vis dėl to lieka Valetoje ar netoli jos ir didžiąją laiko dalį mėgaujasi viešbučių/pajūrio teikiamais malonumais. Kadangi mes kelionei pasirinkome balandžio pradžią, tai „teko“ susigalvoti ką veikti kultūra ir istorija vienoje turtingiausių šalių.
Praktiniai kelionės po Maltą dalykai
Skrydis – pigusis „Ryanair“ beveik 3,5 val. Viena gera žinia, kad išskridom 16.45, o skrydis atgal – 19.30. Tai nereikėjo nei paryčiais, nei naktimis baladotis, kaip dažnai būna su pigiais skrydžiais.
Nors 99 proc. ten apsilankiusių tikina, kad pats geriausias transportas Maltoje yra viešasis, mes priėmėm netradicinį sprendimą iš išsinuomojome automobilius. Pirma, mūsų kompanija didelė (mes penkiese ir seneliai), antra – žadėjome likti Gozo saloje, kur iki sustojimo dar reikėtų kilometriuką kitą nueiti. Tai mums tikrai pasiteisino šis sprendimas ir jeigu kas ieškote pigaus automobilio (seno kaip pasaulis kledaro, bet kuris birbia į tas įkalnes kaip bitė) – nuoširdžiai galiu rekomenduoti „Pitty’s rent a car“ https://www.facebook.com/pittysmalta/. Pirma – jie turi variantų savaitei nuo 100 iki kiek norit eurų. Antra, nereikia depozito. Trečia – tikrai patikimi: pasitiko, auto tereikėjo paskui palikti aikštelėje prie pat oro uosto. Automobiliai turbūt mano amžiaus, bet nuvažiavę vos 100 K km, nes kur tokioje saloje važiuot – 20 km į kitą salos pusę 😀
Kadangi vaikams buvau pažadėjusi viešbutį su (šildomu) baseinu, rinkau rinkau ir geriausias kokybės/kainos/vietos variantas pasirodė „Maritim Antonine Hotel & Spa“ vakarinėje salos pusėje Meliha miestelyje. Ir tikrai, viešbutis keturių žvaigždučių, ne naujas, bet puikiai prižiūrėtas neatsilaupęs. Toliau nuo jūros, bet šiuo atveju mums nebuvo aktualu, o per viršutinį balkoną atsivėrė puikus vaizdas. Pusryčiai skanūs, kambariai tvarkingi ir labai patogi lokacija į visas salos puses (nors ji, turbūt, patogi šioje šalyje iš visur). Užsakinėjau čia https://www.booking.com/hotel/mt/maritim-antonine-spa.lt.html
Antrai kelionės pusei nusprendėte ilgiau pabūti Gozo saloje. Pirmiausia, dėl joje esančių labai gražių vilų – pagrindinėje saloje vien viešbučiai, tūkstančiai turistų, toks skruzdėlynas (baisu pagalvot, kas ten darosi vasarą). Gozas yra visiška priešingybė ir ten atostogaut važiuoja patys maltiečiai. Taip, čia prasčiau (ar visai prastai) su paplūdimiais, bet patys miesteliai daug mielesni, namai gražesni, atsiveria vaizdai į slėnius ir kalnus. Gyvenome piečiau nuo pagrindinio miesto Viktorijos (du km nuo jo) Sannat kaime nerealiai gražioje privačioje viloje (tiesiog rūmuose) su baseinu, žaidimų kambariu, didžiule bendra erdve, kurią užsakiau per čia: https://www.airbnb.com/rooms/54116222 Viena bėda – visa tai būtų labai nuostabi patirtis vasarą, kai lauke +35, maloniai gaivina nešildomas baseinas ir akmeninės grintys bei sienos. Balandį, kai lauke +15 ir ūžauja vėjai, nebuvo nei jauku, nei šilta.
Na, o daugiau niekuo labai ir nesirūpinome – pasimėme drabužių visokiam orui ir viskas, nes Maltoje mokama eurais ir visi kalba angliškai (tarpusavy – maltietiškai).
Ką aplankyti Maltoje?
Malta yra turbūt mažiausia šalis su daugiausiai istorijos ir kultūros objektų, kurie ten yra visur. Nesakau, kad mes aplankėme visus būtinus objektus, tiesiog taip natūraliai susidėliojo maršrutas, o ką iš jų norite pamatyti jūs – spręskite patys. Įdomu tik tai, kad visi pradeda nuo Valetos, o mes joje užbaigėme kelionę – aplankėme tądien, kai buvo skrydis.
Esplora
Kelionei ruošėmės atsakingai ir skaitėme daug, bet šio objekto neradome nė viename sąraše, kol parekomendavo vietiniai. Esplora – tai mokslo centras-interaktyvus muziejus vaikams ir dėl tokių vietų pamišusiems tėvams. Įsikūręs Valetos pašonėje užima ne tik tris aukštus, bet dar ir didžiulę teritoriją (su fantastišku vaizdu) lauke, turi edukacijų rūmus ir nedidelį planetariumą. Muziejaus patalpos sudėliotos tematiškai ir vaikai žingsnis po žingsnio išbando/sužino įvairiausias mokslo sritis. Tai turbūt vienas iš interaktyviausių mūsų aplankytų mokslo muziejų, kurio daugybė objektų yra unikalių ir nematytų kitur. Realiai, galima praleisti visą dieną – yra kavinė, lauke terasoje vaikams net padarytos čiuožyklos ir piratų laivas. Tobula vieta!
Darbo laikas ir adresas: https://esplora.org.mt.
Bilietų kainos suaugusiems 6 Eur, vaikams 4 Eur.
Medina (arba Mdina)
Senoji sostinė, kurioje dabar vos keli šimtai gyventojų. Realiai, tai miestelis-tvirtovė, kurio geltonus mūrus ant kalno pastebėsite jau iš toli. Smagus pasivaikščiojimas mažomis gatvelėmis ir pasimėgauti joje esančia tyla. Daug suvenyrinių krautuvėlių, kavinių. Pagrindiniai lankytini objektai čia yra pagrindiniai vartai, šv. Pauliaus katedra, katedros muziejus, koplytėlės, Vilhelna rūmai, kuriuose yra muziejus. Ir nė viename jų nebuvome išskyrus katedrą. Neturime įpročio visose lankytinose vietose susidėti „check“ varneles.
Rabatas
Pereini parką už Medinos sienų ir atsiduri kitame miestelyje. Automobilius palikome prie Medinos (ten nemokama stovėjimo aikštelė), o patys pasimėgaudami slankiojome dar vieno maltietiško miestelio gatvėmis. Sustojome pasimėgauti jų vietine kokakola Kinnie, kurioje esančios apelsino žievelės suteikia malonaus kartumo. Taip ramiai atėjome į pagrindinį šio miesto lankytiną objektą – švento Pauliaus katakombas, kuriose buvo laidojami ankstyvosios krikščionybės išpažinėjai (keletas katakompų skirta ir žydams). Labai įspūdingas objektas – pirmiausia, apsilankymas pažintiniame muziejuje, kur supažindinama su laidojimu išskaptuotose akmens olose, o vėliau leidiesi į katakombas, kurios atvertos lankytojams. Jų ten daugiau dvi dešimtys, o laidojimo vietų – šimtai. Vienos didelės, kitose telpa vos 10 žmonių. Prisipažinsiu, katakombų tiek daug, kas ilgainiui atsibosta lipti ir žiūrėti, iš esmės, į tą patį, bet bendram išprusimui – šią vietą aplankyti tikrai verta.
Daugiau informacijos: https://heritagemalta.org/st-pauls-catacombs/
Bilietų kainos suaugusiems 6 Eur, vaikams 4,5 Eur.
Pietinė pakrantė
Netoli nuo Rabato, tad jei norite dar pasimėgauti gamta ir vaizdais – prasukite. Ši pakrantė tuščia, nes statūs skardžiai nėra tai, ko trokšta turistai – nei pasimaudysi, nei jahtos prišvartuosi, bet užtat viršuje skardžio eina pasivaikščiojimo takais. Gražiais vaizdais galima pasimėgauti ir valgant „Bobbyland“ kavinėje – nereali pasta su aštuonkojais (nežinau, ko buvo daugiau) ir milžiniškas tomahauko kepsnys.
Ghar Dalam olos
Turbūt vienas labiausiai nevykusių objektų. Objektas, t.y. vykęs, bet štai kaina už jį – nelabai adekvati. Jį sudaro mini muziejus, kurio pusę sudaro tūkstančiai raganosių kaulų ir nusileidimas į olą kur gyveno pirmykščiai žmonės, yra vienas kitas stalaktitas ir stalagmitas. Įėjimo kaina suaugusiems 6,5 Eur, vaikams – 5 Eur.
Il Brolli ir Marsaxlokk
Du žvejų kaimeliai, bet vienas – labai turistinis, o kitu mėgaujasi vietiniai. Po Ghar Dalam olos užsukome į šalia esantį Il Brolli, kuris turi ir įlanką su spalvingais laiveliais, ir didžiulę pakrantę palei krovininį uostą ir puikų paplūdimį. Vėliau nuvažiavome už kelių km esantį visų turistų numylėtą Marsašloką, kur irgi yra įlanka su žvejų spalvingais laiveliais ir promenada, kur sekmadieniais anksti ANSTI ryte pardavinėjamos žuvys, o visu kitu metu turistai viliojami kiniška Malta. Turistinės kavinės, įkyrūs pardavėjai ir supranti, kad čia tu esi tik tam, kad išleistum kuo daugiau pinigų. Kaip minėjau, šis įrašas yra asmeninis ir mano nuomonė nebūtinai sutaps su jūsiške!
Popajaus kaimelis
Dar vienas labiausiai nevykusių Maltos objektų už daug pinigų. 1980 metais Walt Disney statė miuziklą apie Popajų (tą, kuris valgo špinatus). Tas miuziklas nėra net išverstas į lietuvių kalbą ir neradau žmogau, kuris matė. Na o tačiau, po filmavimo liko dekoracijų kaimas Maltoje, kurį apsukrūs verslininkai nusprendė išnaudoti, kaip Disneilando kopiją. Pigią ir labai prastą. Labai labai prastą. Be apšepusių ir akyse begriūnančių namų, siaubingais pigiais kostiumais perrengto personalo, kuris bando sugalvoti kokias nors pramogas (duoda nemokamų popkornų, fotkina vaikus), čia tikrai nėra ką veikti. Bilieto kaina suaugusiems 13 Eur, vaikams – 10 Eur.
O žavingą nuotrauką, kurios visiškai pakanka susidaryti įspūdžiui, galite pasidaryti visiškai nemokamai atvažiavę į tą vietą ir nuėję ant priešais esančios uolos.
San Julian
Laikomas gražiausiu miesteliu pakrantėje, bet pats miestelis įspūdžio nepaliko. Suprantu, kad pagrindinis jo privalumas – žavinga promenada palei jūrą kurioje supasi laiveliai ir spindi žydrutėlis vanduo. Mūsų lankytą dieną pūtė siaubingi vėjai ir kilo smėlio audrą kalima, tad… Neturiu, kaip ir pakomentuoti. Gal jūs buvot? Kad objektas lankomas ir populiarus įrodo ir čia veikiantis vienas iš kelių salos Mcdonaldų 😀
Valeta
Nenoriu išsiplėsti, nes apie Valetą rašoma daug ir išsamiai. Labiausiai pribloškė žmonių jūrą (kaip septyni kaziukai vienu metu) einanti pro pagrindinius vartus. Vėliau jie išsiskirsto, bet vis dėl to – tai sostinė, pagrindinis lankomas objektas. Apsukome porą ratų, aplankėme Baraka sodus, pasidairėme prie citadelės, kurioje dabar II pasaulinio karo muziejus, paieškojome „GeoCaching“ lobiukų ir traukėme į oro uostą.
GOZO sala
Azure Window ir Inland Sea
Į Gozą anksčiau turistai važiuodavo dėl legendinės olos Žydrasis langas, kuri 2017 metais nugriuvo. Šalia jos yra vadinama Vidinė jūra, nors iš tiesų tai yra pro olos plyšį įtenkanti ta pati Viduržemio jūra. Iš vidinės jūros daugybė laivelių siūlosi nuplukdyti jūs pro uolos tarpą ir parodyti salą iš jūros pusės. Kaina tiek vaikams, tiek suaugusiems 4 Eur.
Ta-Pinu
Vaikams kartodavome informacija – Malta yra Vilniaus dydžio, bet joje yra 360 bažnyčių, bet pati pačiausia yra Ta-Pinu, nes teigiama, kad joje pildosi maldos. Užsukome, maldeles sukalbėjome ir laukiame išsipildant.
Wied Il-Mielaħ (liet. Il-Mielaħ slėnis)
Daug labiau už Žydrąjį langą įspūdį paliko Wied Il-Mielaħ ola Gozo šiaurėje. Privažiuoti nelengva ir tikrai tai galite padaryti tik savo transportu, bet labai gražu.
Wied il-Għasri (liet. il-Għasri slėnis)
Daugybė laiptelių nusileidus į ilgą tarpeklį, į kurį vis dar atiteka jūra galite rasti labai originalią vietą maudynėms. Tiesa, vasarą, spėju, gali būti sunku rasti vietos, bet dabar maudynės truko lygiai 2 sekundes ir neužtrukome.
Druskų „garyklos“
Visa šiaurinė Gozo pakrantė nusėta tokių druskos keptuvių (angl. salt pans), kuriose anksčiau žmonės tiesiog garindavo natūralią jūros druską – banga užpila, saulė pakaitina, ir voila, joduota jūros druska už 0 pinigų!
Džgantija
Tai pats svarbiausias turbūt ne tik Gozo, bet ir Maltos objektas – seniausios pasaulyje neatremtos konstrukcijos šventyklos. Senesnės ir už Egipto piramides, ir už J.Karalystės Stounhendžą. Teigiama, kad tai buvo moteriško kulto šventykla. Žinoma, dabar tai tik paremtų akmenų krūva, bet kai žiūri į tas toną sveriančias uolas nesuvoki, kaip žmonės prieš 5500 metų jas pastatė.
Viktorija citadelė
Viktorija (o vietinių vadinamas It Rabat) yra Gozo didžiausias miestas, kurio viršuje puikuojasi Maltos ordino pastatyta citadelė. Labiausiai ji sutvirtinta tada, kai Gozą užpuolė turkai ir sunaikinę viską, kas pakeliui, pagrobė ir vergais pavertė ir visus salos gyventojus. Maltos (šv.Jono) ordinas po jų įsiveržimo sutvirtino ir išplėtė citadelę, kuri antrojo pasaulinio karo metais buvo naudojama ir kaip slėptuvė nuo bombų.
O pats Viktorijos miestelis labai mielas pasivaikščiojimui siauroms gatvelėmis – turi vieną kitą katedrą, daug suvenyrų pardavėjų, bet be tokio turginio šurmulio. Pasisekė ir tai, kad buvo didžiąją savaitę ir pavyko sudalyvauti Didžiojo ketvirtadienio procesijoje, kai daugybė persirengusiųjų atkuria Kristaus kelią nuo paskutinės vakarienės iki nukryžiavimo.
Štai tiek aplankėme (ir dar porą pėsčiųjų takų, kurių neturiu labai kaip rekomenduoti) aplankėme per savaitę. Mėgavomės skaniu maistu ir nors pūtė vėjai, sugebėjome nemažai nudegti malonioje pavasario saulėje.
Jei buvote Maltoje – parašykite, kas jums ten labiausiai (ne)patiko!