Knygos

Komiksas paaugliams „Heartstopper“: pirmoji pažintis su žmonių įvairove

2023-09-11 — Goda Leo0

main

Knygos

Komiksas paaugliams „Heartstopper“: pirmoji pažintis su žmonių įvairove

2023-09-11 — Goda Leo0

Oi, nepatiks vatnikams, šeimininkams ir žemaitaičių gerbėjams mano apžvalga apie šias knygas, bet tikiu, kad tai mažuma, užsukanti į mano tinklaraštį. Pagalvojau, kad komiksai „Heartstopper“ manau būtų puiki literatūra Gyvenimo įgūdžių pamokoms ar kitoms edukacijoms, kur vaikai gali plačiau sužinoti apie įvairovę. Aišku, gyvenimo įgūdžių pamokos lytiškumo ugdymui skirs nedaug dėmesio, bet pedagogams galiu pažadėti, kad knygos tikrai greitai skaitosi 🙂

Britų autorės Alice Oseman kūrinys „Heartstopper“ – komiksų tipo romanas apie mokyklinę meilę tarp tos pačios lyties asmenų. Labiausiai komiksas išpopuliarėjo, kai jo teises nusipirko „Netflix“ ir pati autorė pavertė komiksą jaunatvišku serialu. Dabar jau parodyti du jo sezonai, serialas susišlavė daugybę apdovanojimų ir jį puikiai vertina ir LGBT bendruomenė.

 

Praėjusiais metais leidykla „Baltos lankos“ lietuviškai išleido pirmąją dalį, o neseniai lentynose pasirodė ir antroji. Dėl į namus atkeliavusios knygos iškart susipešė visos trys merginos, kurios skaitė paeiliui po dešimt minučių.

Hearstopper I

Abi knygos pasakoja apie pagrindinį veikėją Niką, kuriam mokykloje į akį krenta kitas bendramokslis Čarlis. Vienas jų žino, kad yra gėjus ir mano, jog kitas – heteroseksualus. Todėl viskas prasideda nuo paprastos berniukiškos draugystės, kurią vis tiek lydi patyčios, baimė, abejonė. Žinoma, viskas labai nedrąsu ir trapu, bet po truputį vaikinų draugystė tampa romantiškesnė, o  jau antroje knygos dalyje, galime sužinoti, kaip sekasi porelei, kaip prisipažįsta savo artimiesiems, kaip susiranda ir daugiau panašaus likimo draugų. Antroje dalyje išgirsite ir lesbietišką meilės istoriją tarp Taros ir Darės.

Komiksai kalba apie pačius paauglius jų pačių balsu – juose aprašoma gyvenimiškos situacijos be super herojų, kiekvienos dienos rutina einant į mokyklą, vargai ruošiantis kontroliniui ar amžinos dvejonės „kas ką apie kitą galvoja“. Komiksai ir yra puikiausias būdas išreikšti jausmus – užtenka nupiešti emociją ir jau skaitytojas pats sau pasakys, kokiais žodžiais ją įvardintų. „Heartstopper“ nagrinėja įprastas paaugliškas problemas, kaip ir santykiai su tėvais, mokytojais, draugais. Čia yra vietos drovumui, gėdai ir abejonėms. Tai turbūt viena labiausiai jaunuoliams artimų knygų, kiek esu skaičiusi. Be patoso, be graudžių istorijų ar neįtikėtinų nuotykių. Tiesiog, kaip atrodo gyvenimas, taip jis yra nupieštas komikse.

Heartstopper II

Aš šias knygas leidau skaityti ir aštuonmetei. Kodėl? Labai graudus atsakymas – nes per mažai įvairovės ji mato savo aplinkoje. Vos 100 km nuo sostinės, bet homofobiškų žmonių čia daug daugiau. Noriu, kad mano vaikai augtų matydami visokią meilę ir visokius žmones, kad nekiltų noras badyti pirštais ar prunkšti į kumštį. Ir pačiuose komiksuose daug romantikos, pirmųjų bučinių jaudulio, bet tikrai nėra jokių nepadorių užuominų.

Be to, „Heartstopper“ yra komiksas, tad įkalbėti jį skaityti bus lengva – komiksus skaito net labai knygų nemėgstantys žmonės. O įsitraukus vaikai nepajus, kaip „prarijo“ knygą ir nekantriai laukia trečios dalies. O ji bus!

O jei nesulaukiate trečiosios dalies, kurią leidykla žada išleisianti, komiksus galite sekti autorės puslapyje heartstoppercomic.tumblr.com.

Knygas rasite knygynuose arba https://www.baltoslankos.lt/

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.