Knygos

Knyga be žodžių geriau už tūkstančius žodžių: „Išplautas jūros“ apžvalga

2023-05-12 — Goda Leo0

main

Knygos

Knyga be žodžių geriau už tūkstančius žodžių: „Išplautas jūros“ apžvalga

2023-05-12 — Goda Leo0

Labai mėgstu kitokias knygas. Tokias, kurios išsilanksto ar tas, į kurias reikia šviesti prožektoriumi ant sienos. Tokias, kurioms istorijas galime susikurti patys su vaikais. Leidykla „Apkabink mėnulį“, kaip tik tokią ir pristato – didžiulę, labai gražią ir kitais viršeliais David Wiesner knygą „Išplautas jūros“. Joje – nė vieno parašyto žodžio, kurį reikėtų skaityti „kaip parašyta“. Viskas – tik jūsų fantazijos reikalas, kur nuneš jūsų mintys ar svajonės.

Tai nėra knyga be siužeto – jis labai aiškus: berniukas paplūdimyje randa seną fotoaparatą, kurio juostelę išryškinus atsiranda daugybė nuotraukų. Iš kur jos? Kas jose pavaizduota? Teks susigalvoti patiems.

 

Vakaras su knyga ir vaikais – pats geriausias dienoje, kai galime vienas kitam papasakoti ne tik kas nutiko per dieną, bet ir atskleisti savo pasaulėjautą. O atsivertę „Išplautas jūros“ puiki proga vėl pasinerti į fantazijų pasaulį, kur nėra neteisingo atsakymo.

Ši knyga ypatinga ir tuo, kad ji beprotiškai graži, iliustracijos šiltos, su daugybe smulkių detalių, vienur lyg pieštos akvarele, kitur – lyg nuotraukos, spalvos prislopintos, o perteikta istorija daugelyje vietų primena komiksą. Jūros tematika pasirinkta irgi neatsitiktinai – jūra paslaptinga, beribė ir kiekvieną kartą skirtinga. Jūroje slepiasi daug neatsakytų klausimų, o tuo pačiu – laikas prie jūros daugeliui mūsų simbolizuoja laimingiausias vaikystės akimirkas. Žiūrėdamas į iliustracijas, rodos, net vėl kvėpuoji tuo sūriu jūros oru, valaisi smėlį iš tarpupirščių ir dėlioji iš kriauklių paslaptingus raštus.

Už šią knygą David Wiesner apdovanotas svarbiausiu JAV vaikų literatūros apdovanojimu Caldecotto medaliu, kaip geriausia „New York Times“ knyga vaikams ir sulaukė dar 17-ka įvertinimų kituose konkursuose. Visur įvertintas rašytojo ir iliustratoriaus gebėjimas pasakojimą perteikti tik vaizdu, skaitytoją (šiuokart, geriau turbūt sakyti, žiūrėtoją) įtraukti į gylį, kur giliai panėrus istorija mėgaujasi tiek didelis, tiek ir mažas.

Knygą „Išplautas jūros“ rasite knygynuose arba https://www.apkabinkmenuli.lt/parduotuve/david-wiesner-isplautas-juros/

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.