Knygos

„Geros mergaitės nusikaltimų vadovas“: knyga, kuri užnorins skaityti bet kurį paauglį

2024-05-21 — Goda Leo0

main

Knygos

„Geros mergaitės nusikaltimų vadovas“: knyga, kuri užnorins skaityti bet kurį paauglį

2024-05-21 — Goda Leo0

Labai nustebau suaugusių knygų lentynose pamačiusi milijonus paauglių širdis užkariavusią Holly Jackson knygą „Geros mergaitės nusikaltimų vadovas“. Pasaulyje ši knyga dažniau priskiriama „young adult“ (vyresniems paaugliams) auditorijai, bet tikrai puikiai tinka ir suaugusiems, kurie nori kažko smagaus, lengvai skaitomo ir įdomaus.

Mano merginos šitą knygą „iš-tiktokino“ (taip vadinu atradimus atrastus socialiniame tinkle „TikTok“) dar užpraėjusiais metais, kai visas pasaulis ėjo dėl jos iš proto ir teko knygas siųstis anglų kalba. Dabar labai džiaugiuosi, kad knyga pasirodė lietuvių kalba (valio valio leidyklai „baltos lankos“!!!) ir tikiuosi, kad bus išversta visa keturių dalių serija, nes tai tikrai knyga, kuri užkabina ir užnorina (labai smagus žodis) skaityti bet kurį paauglį. Ir visai nesvarbu, kad pavadinime yra  žodis „mergaitė“, nes  tai tik ironiška aliuzija, o knyga visai ne apie mergaites 😀

 

Trumpai, tai apie ką knyga?

Abiturientė Pipa paskutinės klasės baigiamajam darbui pasirenka netikėtą temą – nusprendžia šiek tiek panarplioti tame pačiame miestelyje prieš penkerius dingusios vyresnių klasių moksleivės Endės Bel bylą. Pradžia nekalta, net šie tiek vaikiška – Pipa yra labai protinga, dažnai nesuprasta bendraamžių, jai nerūpi vakarėliai ir rūpinasi ateities studijomis. Ji pirmuosiuose skyriuose prisipažįsta, kad nežada išnarplioti bylos. Be to, kas galėtų atsiverti moksleivei?

Žingsnis po žinsgnio ji pradeda aiškintis, kas iš tiesų buvo toji mokyklos gražuolė Endė Bel, kurią neva policijos nužudė jos vaikinas, visų labai mėgstamas vyrukas Salas. Ji užmezga kontaktą su Salo broliu ir pamažu viskas tampa rimčiau. Kuo daugiau gilinasi – tuo daugiau klausimų kyla. Istorija iš nekaltos tampa įtartina. Įtampa auga kai Pipa pradeda sulaukti grasinimų.

Pabaigoje byla išsispręs, bet iki tol turėsime daug puslapių malonaus skaitymo.

Knyga parašyta nenuobodžiai – tai ir dienoraščio ištraukos, kur Pipa pati apmąsto savo tyrimą, ir išrašyti apklausų protokolai. Prisideda ir merginos asmeninio gyvenimo peripetijos, užkabinama santykių, pasitikėjimo draugais, buvimo „kietu“ tema. Knyga lengvai skaitosi, nėra ištempta, veiksmas rutuliojasi greitai ir labai atspindi šiuolaikinio jaunimo kasdienybę – iššūkiai mokykloje, tarpusavio santykių variacijos, patyčios socialiniuose tinkluose. Tiesa, jei saugote savo vaikus nuo neigiamos informacijos, tai čia bus paliestos ir narkotikų, ir seksualinės prievartos temos, bet tai labai geras būdas dar kartą aptarti rizikas ir ribas.

Pati knygos autorė Holly Jackson gyvena Londone. Knygos pasirodymo metais ji buvo sulaukusi vos 25-erių, kai ją užgriuvo milžiniška sėkmė. Romanas tapo beprotiškai populiariu – vien „Goodreads“ yra per milijonas komentarų. Tiesa, rašytoja pirmą knygą parašė penkiolikos, vėliau studijavo anglų literatūrą, tad ši karjera nebuvo atsitiktinė.

Pagal šią knygą kanalas „BBC Three“ sukūrė šešių dalių serialą, kuris turėtų pasirodyti šiais metais. Pagrindinį vaidmenį atlieks Emma Myers, išgarsėjusi filme „Trečiadienė“ (angl. „Wednesday“).

BBC nuotr.

„Geros mergaitės nusikaltimų vadovas“ buvo pripažinta viena geriausių 2020 m. „Barnes and Nobles“ sąrašo knygų ir gavo daugybę kitų garbingų apdovanojimų.

Lietuvoje jos vertimas (vertė Inga Stančikaitė) nuskambėjo negarsiai, bet, tikiuosi, kad atras savo skaitytojų ratą.

Knygą rasite knygynuose arba internetu https://www.baltoslankos.lt/geros-mergaites-nusikaltimu-vadovas

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.