Labai sudėtinga sugalvoti pavadinimą, kuris apibūdintų naują leidyklos „Vaga” knygą „Šuolio metai”. Pamačiusi antraštes „Knyga įkvėpimui” ar „Knyga pakeisianti jūsų gyvenimą” iškart noriu bėgti tolyn, todėl pasakysiu, kad ši knyga tinka visiems ir apie viską. Ji tiesiog nuteikia labai pozityviai, suteikia naujų minčių ir, garantuoju, padės išugdyti vieną bent mažiausią mažutėlytį įprotį.
Autorė Helen Russell išgarsėjo išleidusį knygą „Daniško gyvenimo metai : atvirai apie laimingiausios pasaulio šalies paslaptis” ir toliau tęsia asmeninių patirčių įamžinimą literatūroje. Šįkart apie pokyčius, kurie mus gąsdina – Helen šeima svarsto grįžti gyventi atgal į Didžiąją Britaniją, bet ar tai tikrai geras sprendimas, nežino niekas. Todėl autorė imasi aptarti ir IŠBANDYTI įvairiausias praktikas, susijusias su skirtingomis sritimis: finansais, šeimos santykiais, karjera, draugais, sportu ir pan. Kiekviename skyriuje H.Russell pristato keletą populiariausių praktikų, hipotezių (NLP, sveiko gyvenimo būdu, meditacija…) ir jas išbando „ant savęs” ir su savo draugais, kuriuos pavadina labai simboliškai „Ką tik paliktoji”, „Seniūnė” ir t.t. Tai itin lengvai skaitoma, humoru ir saviironija pulsuojanti knyga, kurioje rašytoja itin atvirai pasakoja apie savo šeimą, santykius, kasdienybę, įpročius valgyti saldėsius ir kylančius konfliktus su vyru. Kiekvienos temos pabaigoje – trumpa santrauka su įžvalgomis apie išbandytus metodus.
Vasarą kaip tik skaičiau panašios idėjos knygą: Marianne Power „Kaip aš gelbėjau savo gyvenimą”, kurioje autorė išbandė 12 skirtingų ir gana radikalių praktikų iš populiariausių saviugdos knygų ir smulkiai aprašė, kaip jai sekėsi. Tiesa, ji labiau įteigia, kad tikėti tomis knygomis ir gyventi tiksliai pagal jų dalinamus patarimus neverta ir net pavojinga.
Priešingai „Šuolio metai” yra daug pozityvesnio tono, knygoje daug pagrindimo faktais, o autorė kiekvieną metodą aptaria su tos srities specialistais. Kadangi šio blogo specializacija knygos apie vaikus ir tėvystę, pasidalinsiu keletu patikusių patarimų ir įžvalgų šia tema.
- „Elgesio keitimo laiptų” metodas pagal FTB, kuris tinka deryboms ir su teroristais, ir su vaikais. Jį sudaro 5 žingsniai: aktyvus klausymasis (ar nori papasakoti, kaip jautiesi?), empatija (atrodai nusiminęs – ar tu nusiminęs?), ryšys (kartais ir aš būnu nusiminusi), poveikis (gal pasijusi geriau, jei susitvarkysime ir eisime pažaisti?) ir bendradarbiavimas (tai kelkis nuo grindų, tvarkomės ir einam žaisti).
- „Aš kenčiu nuo kažkokios keistos puritoniškos kaltės rūšies – nuvertinu laisvalaikį, kurią suvokiau turinti, kai tapau mama. Visuomet yra skalbinių, maisto gaminimo, valymo ir kitų buities arba emocinių darbų, kuriuos jaučiuosi privalanti atlikti, kad ir sureguliuoti mūsų šeimos socialinį gyvenimą ar išsiuntinėti laiškus su padėka. Niekas neliepia man tų darbų daryti. <…> Dauguma mamų, kurias pažįtu, visiškai negeba turėti hobių ir rasti laiko tokiam pasilepinimui, kaip su darbu nesusijęs laisvalaikis.”
- Pokyčius galima įgyvendinti vadovaujantis ADKAR metodu, kurį sudaro: suvokimas (awareness), kodėl pokyčiai būtini + d (desire), noras keisti įpročius + K (knowledge), žinios, kaip tuos pokyčius pasiekti + A (ability) gebėjimas, priemonės ir užtikrinimas, kad pokyčiai įvyktų + R (reinforcement) įtvirtinimas, kad pokytis būtų užtikrintas.
Tai tik keli iš knygos ištraukti metodai, kuriuos autorė išbandė asmeniškai ir dalinasi įžvalgomis, kuo jie gali būti naudingi arba ne.
Knygos pabaigoje rasite pasakojimus, kaip visiems herojams sekasi šiandien, dešimt patarimų sėkmingoms pradžioms ir net įkvepiančių dainų sąrašą!
Knygą rasite knygynuose arba internetu: https://www.vaga.lt/suolio-metai