Šitos knygos laukiau jau eilę metų. Amžina problema planuojant išvyką su dviračiais – kur važiuoti? Taip, yra daugybė puslapių, kur rasite skirtingus maršrutus, jais dalijasi ir turizmo informacijos centrai, bet tokios vienos vietos, kur būtų galima rinktis iš daugybės vietų pritaikytų važiuoti dviračiais, neradau. Tad pristatau dažais kvepiančią Solveigos Dambrauskaitės-Bakutienės knygą „Minam kartu. 40 dviračių maršrutų po Lietuvą“, kurią išleido leidykla „Terra Publica“.
Formatas
Pastaruosius kelerius metus leidykla išdirbo kelionių gidų formatą – plonais viršeliais, mažesnės nei įprastos, ant puikaus popieriaus su daugybe iliustracijų knygos yra patogios vežtis į visas keliones. Tai trečioji tokio tipo knyga – visiems rekomenduoju anksčiau išleistas Vytauto Kundroto „Keliauk su šeima. 100 maršrutų po Lietuvą“ ir Selemono Paltanavičiaus „Atradimai gamtoje: keliauk ir pažink“.
Apie autorę
Labai jaučiasi, kad tai ne sausas gidas pagal kažkur nuskaitytą ar pateiktą medžiagą, bet tikro keliautojo įspūdžiai ir patarimai. Solveiga yra dviračių entuziastė, kuri pati dviračiu nukeliavo šimtus kilometrų Lietuvoje. Smagus faktas – S. Dambrauskaitė-Bakutienė yra vairavimo instruktorė, prieš dvejus metus išleidusi patarimų knygą, kaip išlaikyti vairavimo egzaminą!
Turinys
Kaip ir ankstesnėse knygose vadinamas antras viršelis ir pirmas (pats pirmas) puslapis skirti žemėlapiui, kur sužymėti maršrutai pagal jų buvimo vietas. Tai labai patogu, jei, pavyzdžiui, dviračiu norite pasivažinėti konkrečiai tik Dzūkijoje ar pajūryje. Taip pat tinka ir tiems, kurie jau tiek pažinę Lietuvą, kad nebežino kur važiuoti ir nori atrasti kažką naujo. Niekad nebuvau girdėjusi apie maršrutus šalia Viešvilės esančioje Karšuvos girioje ar apie Antalieptės žiedą. Vėliau jau kiekvienas maršrutas aptariamas detaliai. Be to, knygos gale – daug patarimų dviratininkams nuo tai, kaip vežti vaikus iki padangų lopymo patarimų. Aš, asmeniškai, net nežinojau, kaip teisingai balnelį reguliuoti, o visad iš akies nusistatydavau, o čia, pasirodo, yra rimtos taisyklės.
Maršrutai
Daug ir įvairių. Lengviausi, bent jau man taip atrodo yra skiltyje „Miestai ir miesteliai“. Tai maršrutai po urbanistinius objektus, dviračių takais ar bent šaligatviais su vietomis atsipūsti, pavalgyti. Tokius galima pasiekti net ir autobusu ar traukiniu, nes tai vienas patogiausių būdų kažkur keliauti, jei turi daugiau vaikų ir dviračių. Maršrutai tikrai apgalvoti ir net žiūrėdama į Alytaus aprašymą, sutinku su visomis siūlomomis vietomis. Maršrutų ilgis – nuo 9 iki 27 km ir trunka vieną dieną.
Intensyvesni maršrutai vadinami MTB maršrutai – tai reiškia, kad čia prireiks dviračių platesnėmis padangomis, nes jie jau kviečia atrasti gamtos objektus ir keliausite ne tik dviračių takais, bet ir miškais ar žvyrkeliais. Man, asmeniškai, tokie patys smagiausi, o jei suradus kur netoliese stovyklavietę, galima ir pernakvoti gamtos apsuptyje. Maršrutai jau fiziškai sudėtingesni (svarmenų ženkliukas rodo kiek stipriai), trasos ilgesnės ir siekia net 38 km, bet vis tiek įveikiamos per vieną dieną.
Dviejų dienų žygių maršrutai. Tobulas planas savaitgaliui – maršrutai nėra sudėtingi, bet tiesiog ilgesni. Žiedinis maršrutas nuo Klaipėdos iki Nidos ir pro Ventę atgal ar Labanoro miško takeliais. Pusiaukelėje yra pasiūlymai, kur stovyklauti.
Pažengusiems. Maršrutai po 50-80 km ir įveikiami per dieną jau mažiau patogiais keliais – žvyrkeliais ar automobilių keliais. Kaip autorė sako, kad jie nebus sudėtingi tiems, kurie įpratę minti ir nebijo lenkiančių automobilių, tad aš šeimoms su vaikais siūlyčiau dar tokių vengti.
Maršruto aprašymas
Kaip ir minėjau, knygoje maršrutus pristato pati autorė „važiuoju, pamatau“ pirmuoju asmeniu. Tai leidžia įsijausti į aplinką, ką pamatysime. Kiekvienas maršrutas knygoje turi nedidelį žemėlapį, kaip jis atrodo. Žinoma, iš tokio žemėlapio mažai suprasi, kur nusukti, bet prie kiekvieno jų yra QR kodo paveikslėlis. Paprastu telefono fotoaparatu nuskanavus jį gausite jau detalę maršruto išklotinę. Kiekvienas maršruto pradžia turi koordinates, pažymėta, kur statyti automobilį, kokio tiksliai ilgio, trukmės ir kokia danga teks važiuoti. Taip pažymėta ar pats maršrutas yra sužymėtas fiziškai lentelėmis ar nuorodomis, kokio jis sunkumo. Taip pat pažymėti ir keliautojams svarbūs objektai – ar pakeliui rasite parduotuvę, tualetą, vaikų žaidimo aikštelę, vandens telkinį ar kavinę. Gal tik pasigedau nuorodose, kur tai tiksliai yra. Aprašymuose taip pat yra ir įdomių faktų bei pasiūlymų ką dar papildomai galima nuveikti.
Knygą „Minam kartu. 40 dviračių maršrutų po Lietuvą“ rasite knygynuose arba internete https://www.terrapublica.lt/parduotuve/knygos/pazintines-knygos/kelioniu-vadovai/minam-kartu-40-dviraciu-marsrutu-po-lietuva/