Lankytinos vietosLietuvoje

PLUNGĖ ir aplink: lankytinos vietos, pramogos šeimoms su vaikais

2021-05-20 — Goda Leo0

main

Lankytinos vietosLietuvoje

PLUNGĖ ir aplink: lankytinos vietos, pramogos šeimoms su vaikais

2021-05-20 — Goda Leo0

Šiais metais Plungės turizmo informacijos centras pristato projekto metu sukurtą naują App programėlę, su interaktyviais maršrutais, supažindinančiais lankytojus su Plungės krašto gamtos ir kultūros paveldu.

Paruošti du skirtingi maršrutai su įdomiais klausimais, užduotimis. Tai leis įdomiai ir žaismingai pažinti bei aplankyti gamtos ir kultūros paveldo objektus, esančius Plungėje bei rajone. Maršrutų klausimams naudoti tekstai, nuotraukos, žemaitiškai įgarsinti garso įrašai bei žemaitiški žodžiai, skatinantys pažinti Plungės kraštą ir kaip Žemaitijos etnografinį regioną. Programėlė skirta įvairaus amžiaus keliautojams, šeimoms, nedidelėms grupelėms.

 

Jums tik reikia atsisiųsti nemokamą programėlę ,,Žemaitijos lobių paieška“’, kurią rasite Google Play ir App Store. Visą turizmo informaciją rasite Plungės krašto turizmo informacijos centro puslapyje  www.visitplunge.lt.

LANKYTINOS VIETOS PLUNGĖJE IR APLINK PLUNGĘ

Žemaičių dailės muziejus

Gegužės 22 d., tradicinės Muziejų nakties metu, ruošiamasi atidaryti ir lankytojams pristatyti restauruotas Mykolo Oginskio rūmų sales bei ten įrengtas naujas ekspozicijas. Dabar bus galima apžiūrėti ne tik dailės ekspozicijas, bet ir visiškai naujas archeologinės ir dvarų kultūros ekspozicijas. 

Žemaičių dailės muziejuje atsiras ir naujų edukacinių programų. Bus siūloma išbandyti šias edukacijas:

 • Kvepiantys kunigaikštienės Marijos pyragai – ne tik sužinosite apie XIX a. receptus, virtuvę ir buitį, bet galėsite pasigaminti saldžių užkandžių, kuriais pasivaišinsite besiklausydami istorijų iš užsiėmimo vadovės lūpų. Vadovė kvies nusikelti į praeitį ir pasivaikščioti po XIX a. statytus M. Oginskio rūmus. Užsiėmimo metu susipažinsite su to meto istorija ir gyvenimo ypatumais, dvarų kultūros istorija, rūmų šeimininkų Oginskių gimine ir ją supančiomis istorijomis, muziejaus istorine ekspozicija.
 • Dekupažas
 • Architektūros pradžiamokslis pagal Karlą Lorensą – užsiėmimas skirtas 2 – 8 klasių moksleivių grupėms, kurias supažindiname su M. Oginskio rūmų istorija, architektūra Žemaitijoje, Lietuvoje ir pasaulyje. Šioje pamokoje mokiniai sužino kokie pastatai sudaro Plungės dvaro ansamblį bei jų architektūrines ypatybes, Plungės dvaro pastatymo istoriją ir jo architektūros unikalumą. Skatindami vaikų kūrybiškumą praktinėje dalyje mažuosius kviečiame nusipiešti ir iliustruoti savo svajonių rūmus, o vyresnieji ugdo smulkiosios motorikos įgūdžius ir iš atskirų popierinių architektūros dalių sukurti savo pastatą.
 • Piešiu šeimos genealogijos medį pagal Oginskius
 • Damų (ponų) rūmų laisvalaikis – susipažinsite su Lietuvos ir Europos dvarininkų kultūra, gyvenimo būdu bei laisvalaikio veiklomis, etiketo taisyklėmis bei skirtingu garderobu ir madomis. Palyginsime šių dienų visuomenės laisvalaikio supratimą su Oginskių laikų smagiomis veiklomis.
 • Kuršių genties gyvensena ir buitis.

  Naujai įrengtoje archeologinėje parodoje vykdoma edukacija supažindinti dalyvius su Lietuvos istorija senaisiais laikais, Baltų genčių išsidėstymu, Vakarų Baltais vėlyvajame Geležies amžiuje. Užsiėmimo metu pristatoma Kuršių genties gyvensena, pagal archeologinius radinius atkurti  rūbai, papuošalai, darbo įrankiai ir buities istorija. Edukaciją galima pasirinkti su praktine veikla – amuletų gamyba pagal archeologinius gintaro radinius. 
 • Edukaciniame užsėmime „Aš turėjau žirgužėlį“ atsakysime į tokius klausimus kaip: kur arklio gimtinė ir kas jo protėviai; kada ir kaip jie mūsų žemes pasiekė, kokios kalendorinės šventės skirtos apeigoms su arkliais? Kodėl lietuviai nuo seno labai vertino arklį – ašvieniu vadino? Kodėl šiandien žirgas lietuvių heraldikoje yra svarbiausias ženklas?
 • Edukaciniame užsiėmime „Rašto raida“ sužinosite kaip senovėje žmonės perteikdavo žinias, kokie buvo pirmieji rašto tipai, kokia tauta sukūrė mūsų laikams artimiausią alfabetą; kas kūrė lietuviškąjį raidyną ir kokio rašto pagrindu jis sudarytas. Pakalbėsime apie viduramžius ir knygas, kurios buvo itin brangios bei jų kainos kitimą išradus spausdinimo mašiną. Edukacijos vadovė suteiks galimybę apžiūrėti mokslinėje bibliotekoje saugomas senąsias knygas. Praktinėje dalyje – tušu ant popieriaus lapo piešti dantiraščio ženklus ir bandyti įspėti, ką jie reiškia.

Adresas: Parko g. 3A, Plungė Tel. Nr.: +370 640 64747, +370 448 54571, zd.muziejus@gmail.com, www.zdm.lt

Virtuali ekspozicija – XIX a. oranžerija

Virtuali oranžerija.Nuotr. iš Plungės RVB archyvo

Pasitelkiant virtualią realybę ir XIX a. gyvavusias oranžerijos tradicijas atkurta XIX a. pastatytoje pilaitėje laikrodinėje gyvavusi oranžerija. Naudojantis virtualios realybės akiniais siūlome persikelti į praeitį ir susipažinti su tuo metu oranžerijoje augusiais augalais.

Taip pat naudojantis augalų muzikos klausymosi aparatais kviečiame pasiklausyti bibliotekoje augančių augalų skleidžiamų garsų.

Virtuaklią ekspoziciją galima patirti: Parko g. 7, Plungė, Tel. Nr. +370 448 71393 El. p. infocentras@plunge.rvb.lt, www.plunge.rvb.lt

„Medaus klėtelė“ 

Medaus klėtelė.Nuotr. iš Plungės TIC archyvo

Donatas ir Daiva Abručiai į savo sodybą „Medaus klėtelė“ kviečia visus smaližius ir ne tik. Čia ne tik sužinosi, kas yra bičių terapija, bet ir pats galėsi ją išbandyti. „Medaus klėtelėje“ galima iš labai arti pamatyti bičių gyvenimą nebijant, kad „užpuls“ bitės. O edukacijų metu galima ne tik paragauti įvairių skonių medaus, bet, žinoma, ir įsigyti ekologiškų medaus produktų.

Adresas: Barstyčių g. 1, Mačiūkių k., Plungės r. Tel. Nr.: +370 612 69 114 , +370 686 21 542 GPS: 56.093728, 21.841869 (WGS) Būtina iš anksto susitarti.

Ekologinis biodinaminis ūkis „Miško sodai“

Žemaitijos nacionaliniame parke, Visvainių kaime, kiek atokiau nuo poilsiautojų itin mėgiamo Platelių ežero yra įsikūręs nedidelis šeimos verslas – ekologinis-biodinaminis ūkis „Miško sodai”. Čia ekologiškus produktus augina Vaiva ir Giedrius Kosai. Čia taip pat  puoselėjami bei edukacijų metu lankytojai supažindinami su tradiciniais augalais, gėlynais, amatais: audimu, žolininkyste, natūraliu siūlų dažymu ir t. t.

Adresas: Miškų g. 5, Visvainių k., Plungės r. Tel. Nr. +370 611 66 021 GPS: 56.093121, 21.852413 (WGS) Būtina iš anksto susitarti.

Gegrėnų piliakalnių takas

Gegrėnų takas. S.Vaičekausko nuotr.

Gegrėnų archeologiniame komplekse esančio, 1,6 km ilgio, tako išskirtinumas:

 • Piliakalniai. Čia yra du I tūkst.–XIII a. piliakalniai, kuriuose stovėjo 1253 m. istorijos šaltiniuose minima kuršių Ceklio žemės pilis Gegrė (Zegere) – viena iš svarbiausių Ceklio žemės pilių. Piliakalniai yra abipus bevardžio upelio: kairiajame krante – mažesnis ir senesnis pirmasis piliakalnis (I), dešiniajame krante – antrasis piliakalnis (II), įrengtas, manoma, jau II tūkst. pradžioje, kai išsiplėtusi bendruomenė nebetilpo į nedidelį ir nelabai apsaugotą pirmąjį piliakalnį.
 • Kapinynai. Du X–XIII a. kapinynai yra rasti šalia antrojo piliakalnio.
 • Senovės gyvenvietė. Pietvakarinėje pirmojo piliakalnio papėdėje, kairiajame upelio krante, 1 ha plote yra senovės gyvenvietė, kurioje rasta lipdytos keramikos, apdegusių akmenų.
 • Kraštovaizdis. Statūs, iki 15 m aukščio piliakalnių šlaitai, nemažas aukščio skirtumas tarp kalvų viršūnių ir slėnių, sukuria labai raiškų reljefą, panoramines erdves.

Taką rasite: Mokyklos g., Gegrėnai, Plungės r. GPS: 371399, 6219377 (LKS) arba Gegrėnų tako schemą dar rasite čia https://www.maps.lt/map/#z=5000&xy=371401%2C6219110&lrs=vector&stmr=%7B78D605FC-87E0-46FB-8456-BEFBA7D86EFC%7D

Kulių miestelis

Kulių krašto muziejus. R. Milašiūtės nuotr.

Kulių miestelis kasmet vis gražėja, ragina turistus nepravažiuoti ir būtinai čia užsukti. Miestelio centre, Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčios pašonėje veikia Kulių krašto muziejus, kuris savo istoriją skaičiuoja jau šeštą dešimtmetį. Tai puiki galimybė per trumpą laiką susipažinti su šio jaukaus miestelio istorija, gyvenimo būdu, būdingiausiais šiam kraštui verslais, žymiausiais žmonėmis. Muziejaus ekspozicijoje galima pamatyti: akmeninių įrankių rastų Kulių apylinkėse, radinių iš Gandingos piliakalnio ir Reiskių tyro, tarpukario buities darbo įrankių, karo meto radinių. Taip pat galima susipažinti su monetomis ir banknotais, cirkuliavusiais Kulių krašto apylinkėse, nuo carizmo laikotarpio iki mūsų dienų. Galima pamatyti spaudos draudimo laikotarpio leidinius. O, kad lankytojams būtų patogiau, ekspozicija suskirstyta į stendus, skirtus tarpukariui, rezistencijai, kolūkiui, medicinai, kultūrai, Kuliams po 1990-ųjų. Čia įrengta atskira salė, kurioje būsite supažindinti su Kulių knygnešiais, miestelio bažnyčia, senąja spauda bei įžymiais žmonėmis, kaip Sofija Kymantaite – Čiurlioniene ir J. T. Vaižgantu.

Susitarus iš anksto, galima ne tik apžiūrėti muziejų, bet ir pasivaikščioti J. Tumo-Vaižganto takais, aplankyti vietas, kur savo vaikystę praleido Sofija Kymantaitė – Čiurlionienė bei pamatyti unikalų gamtos kampelį – Reiskių tyrą.

Nuo 2017 m. prie aktyvios miestelio bendruomenės prisidėjo ir SOFIJOS festivalis, kurio ašis – Kuliuose svarbų savo gyvenimo tarpsnį gyvenusi išskirtinė kūrybinė asmenybė – rašytoja, dramaturgė, visuomenės veikėja, pedagogė, moterų judėjimo skatintoja Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė. Festivalio metu vietos bendruomenės ir žinomų bei jaunų profesionalių menininkų iniciatyva bandoma suteikti Kulių miesteliui ir visam Plungės rajonui naują kultūrinę tradiciją.

Festivalio menininkų dovana Kulių bažnyčios parkui – čia gyvenusias istorines asmenybes menančios skulptūrinės instaliacijos: „Suolelis Sofijai” ir „Tekstūra” (Mykolas Sauka), „Vaižganto akiniai” (Danielius Sodeika), „100 paukščių” (Jonas Arčikauskas ir Kulių žmonės), „Knygnešiai ir rūkas” (T. Kensminas), „Pakeliui” (R. Urbanskas). 2019 metų festivalio metu sukurta skulptūra Kulių tvenkinio užtvankoje „Vaikas ir citrina“ (Mykolas Sauka) bei Tomoo Nagai muzikos instrumento instaliacija „Lizdo atgarsis“.

 Kuliuose apsigyvenęs aktorius ir režisierius, Sofijos festivalio meno vadovas Valentinas Masalskis teigia, kad festivalis įkvėpimo semiasi iš šiame krašte svarbų savo gyvenimo tarpsnį praleidusios rašytojos, dramaturgės, visuomenės veikėjos, pedagogės, moterų judėjimo skatintojos, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio žmonos Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės. „Mūsų festivalio iniciatyvos yra tarsi Sofijos kultūrinės – švietėjiškos veiklos ir pastangų „užkrėsti kultūra” tęstinumas“, – sako jis.

EDUKACIJOS IR PRAMOGOS

MINI GOLFAS 

https://www.visitplunge.lt/pramogos-ka-veikti/mini-golfas/

SKAIDRIOS VALTYS

Didesniems vaikams nepakartojamos ir vienintelės Lietuvoje  https://www.visitplunge.lt/pramogos-ka-veikti/skaidrios-valtys/

ŽIRGYNAS

Organizuojamos stovyklos mylintiems žirgus https://www.visitplunge.lt/pramogos-ka-veikti/sodyba-zirgynas-virs-azuolu/

Edukacija “SAKALININKYSTĖ”

 https://www.visitplunge.lt/edukacija/sakalininkyste/

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.