Knygos

Pats storiausias ir išsamiausias pažintinių takų gidas Lietuvoj

2021-07-05 — Goda Leo0

main

Knygos

Pats storiausias ir išsamiausias pažintinių takų gidas Lietuvoj

2021-07-05 — Goda Leo0

Tinklaraštis “Nesėdėk namuose” visuomet man buvo įkvėpimo šaltinis ieškant dar įdomių, neaplankytų Lietuvos vietų. Jo autorius Ramūnas Šukauskas įsitikinęs, kad “jei nori mylėti Lietuvą – keliauk po ją, jei nemyli – vadinasi per mažai keliauji” ir aš jam visiškai pritariu, todėl su džiaugsmu sutikau jo k100 pažintinių takų ir maršrutų Lietuvoje kelionių vadovą “Nesėdėk namuose” (leidykla “Terra Publica”).

Manau, kad pažintiniai takai Lietuvoje išgyvena tikrą pakilimą – dar niekad lietuviai tiek neleido laiko gryname ore, neieškojo įdomių lankytinų vietų gamtoje, kaip per/po karantiną. Pažintiniai takai yra puiki galimybė pažinti skirtingą Lietuvos florą ir fauną, pamatyti netikėtas vietas (į kurias, tikėtina, paprastai neužsuktume), ir, nepaskutinėje vietoje, PAJUDĖTI! Asmeniškai aš, kaip mama su vaikais pridurčiau, kad pažintiniai takai yra absoliučiai nemokama pramoga, kurią galima papildyti smagiais elementais, jos nereikia iš anksto rezervuoti ir ją galima lankyti visus metus. Pažintinių takų lankymui mes visada susiruošiame pikniko krepšelį, nes labai smagu valgyti gamtoje, “apsiginkluojame” muilo burbulais, o kartais išsidrožiame po žygio lazdą. Jei galima ir turime laiko, susikuriame laužą, o jei takas lygesnis – pasiimame dviračius. Žodžiu, pažintiniai takai yra universalus reikalas tinkantis ir seneliams, ir šeimoms su vaikais, ir porelėms, ir valandėlei, ir visai dienai.

 

R.Šukausko knygoje pažintiniai takai suskirstyti į:

  • Takus laukinėje gamtoje – ieškantiems laukinės gamtos ir nebijantiems iššūkių;
  • Maršrutus smagiems pasivaikščiojimams – takai su gražiu kraštovaizdžiu ir lankytinomis vietomis;
  • Takus su apžvalgos aikštelėmis – ten, kur rasite įdomesnį reljefą ant kurio užlipus galima pasidairyti iš aukštai;
  • Teminius takus – įdomesnių potyrių ieškantiems;
  • Vaizdingus maršrutus – daugelis jų ant vandens;

Knygos priekyje – Lietuvos žemėlapis su visais pažymėtais takais. Užkliuvo tai, jog tas takų sunumeravimas šiame žemėlapyje neatsispindi pačioje knygoje – buvo galima tuos pačius skaičiukus prirašyti ir plačiau aprašant taką. Dabar tiesiog to tako reikia ieškoti turinyje, versti nurodytą puslapį ir tik tada pasiskaityti.

Na, bet čia maža smulkmena palyginus su tokiu almanachu, kurį sudarė autorius. Iki šiolei visi pažintiniai takai buvo įvairiose vietose – tai turizmo informacijos, tai atskiri keliautojai rašė, bet tikrai į vieną vietą šimto nė vienas nesurinko. Kiekvienas maršrutas pažymėtas itin tiksliai – įdėtos koordinatės, nupieštas aiškus žemėlapis, kur autorius rekomenduoja eiti, nes pats išbandė maršrutą. Platus ne per vieną puslapį driekiantis aprašymas papildytas lankytinais objektais ir įdomiais faktais, pavyzdžiui, senoviniais vietos pavadinimas, vietos istorija ar šiaip smagybė, kaip didžiausiu Lietuvoje po Grybiškių ąžuolu rastu baravyku, kuris svėrė 3,5 kg! O kur dar tikroviškos, autoriaus darytos nuotraukos, kurios masina viską mesti ir kuo greičiau sekti jo pėdomis.

Labai patiko ir tai, jog Ramūnas rašo pirmuoju asmeniu, o ne oficialiai, sausai beria faktus “tiek metrų, toks aukštis”. Autorius tiesiai šviesiai nevynioja žodžių į vatą ir prisipažįsta, kada maršrutas išvargino, kaip sugėlė sparvos, kur trūksta informacijos.

“Dėl nublukusių stendų apkaltinti galima nebent saulę, tačiau už itin nuobodų, neįdomų ir enciklopediją informacijos pateikimą gerą akmenį reikėtų įmesti į Aukštaitijos regioninio parko daržą”

Taip pat ir pasidžiaugia įspūdingais Lietuvos vaizdais, netikėtais atradimais ir skatina keliautojus likti smalsiems, nes smalsumas, pasak autoriaus, visada atsiperka. Tik smalsaujant galima atrasti įdomius griuvėsius, paslaptingus akmenis ar kvapą gniaužiančias panoramas.

“Mados su laiku keičiasi, todėl keliaujant nebūtina visada ieškoti tik pačių gražiausių vietų. Kartais verta paieškoti kažko kitokio ir Žiegždrių geologinis takas čia pranoksta lūkesčius.”

Knygos apie lankytinas vietas Lietuvoje dažnai kelia klausimą, kam jos leistos, nes jose būna tik atkartota turizmo informacijos centrų informacija. Tad “Nesėdėk namuose” tikiu, kad turi atsigulti kiekvienos šeimos bibliotekoje ir tik prašvitus giedresnei dienai, čiupus ją, atrasite ne tik ką nuveikti toje gražiojoje Lietuvoje, bet ir patį Lietuvos gražumą.

Knygą rasite knygynuose arba https://www.terrapublica.lt/parduotuve/knygos/pazintines-knygos/knygos-apie-lietuva/nesedek-namuose-100-lietuvos-pazintiniu-taku/

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.