Lankytinos vietosLietuvoje

KURŠIŲ NERIJA: pažintiniai takai, maršrutai ir edukacijos šeimoms su vaikais

2021-05-11 — Goda Leo0

main

Lankytinos vietosLietuvoje

KURŠIŲ NERIJA: pažintiniai takai, maršrutai ir edukacijos šeimoms su vaikais

2021-05-11 — Goda Leo0

Pažintiniai takai ir maršrutai

ŽIEDINIS MARŠRUTAS APLINK NIDĄ

 Ilgis 9 km; Tako pradžia – ties etnografinėmis Nidos kapinėmis arba ties Neringos sporto mokykla. Reljefas nesudėtingas, bet ištvermės pareikalaus ėjimas smėliu, o pakilus vandens lygiui, dalis maršruto pamariu gali tapti sunkiai praeinama.

 

 Per maždaug tris žygio valandas pamatysite visus svarbiausius Kuršių nerijos kraštovaizdžio elementus: stačius kopų šlaitus, mišku apaugusias kopas, pajūrio ir pamario palvę, apsauginį kopagūbrį, jūros pakrantę, Mirties (Tylos) slėnį ir galiausiai Didįjį kopagūbrį su įspūdingu vaizdu į Didžiąją (Sklandytojų) kopą bei marių pakrantę. Pakeliui praeisite archeologinę „penkių kalvelių“ gyvenvietę ir vietą, kur buvo laikomi prancūzų belaisviai. Praėję šį maršrutą jau galėsite sakyti, kad buvote Kuršių nerijoje.

MARŠRUTAS NIDA–PREILA ARBA PREILA–NIDA MARIŲ PAKRANTE

 Ilgis 10 km; Keliaudami šiuo maršrutu susipažinsite su unikalia pamario gamta: stačiais, pušų šaknimis išraizgytais ir vandens nuskalautais šlaitais, vaizdingomis įlankomis ir į marias nusidriekusiais ragais. Pasieksite ir plačiausią, beveik 4 kilometrus siekiančią, Kuršių nerijos vietą ties Bulvikio ragu, o šalia visada matysite plačius marių horizontus.

 Čia Jūs pateksite į laukinės gamtos prieglobstį, o marių pakrantėje esančiuose paukščių stebėjimo bokšteliuose galėsite susipažinti su vandens ir pakrančių gyventojų įvairove. Vaizdingiausiose pamario vietose Jūsų patogumui įrengti suoliukai.

 Stačiuose šlaituose peri viena gražiausių ir rečiausių vandens paukščių rūšių – urvinė antis (lot. Tadorna tadorna). Kuršių marios yra vienintelė vieta Lietuvoje, kur galima sutikti šiuos į Lietuvos Raudonąją knygą įrašytus paukščius.

 Dėmesio! Pamario pakrantėje ir nendrynuose daugybė vandens paukščių įsirengę savo būstus, todėl prašome netriukšmauti ir nesiartinti prie lizdų. 

PREILOS ŽIEDINIS MARŠRUTAS

 Ilgis 4 km; Maršrutas veda vaizdingu Preilos pamariu, iki vienintelio teritorijoje esančio ežerėlio – bebrų pamėgtos šlapynės Ožkų rage. Marių įlankoje galima ir išsimaudyti. Pakeliui rasite du pamaryje įrengtus paukščių stebėjimo bokštelius, kur galėsite susipažinti su vandens ir pakrančių nendrynų gyventojais.

 Dviračių taku vedančia atkarpa praeisite statų šlaitą – tai Karvaičių kopa, kadaise palaidojusi Liudviko Rėzos gimtąjį kaimą. Užkilus į 59,4 m aukščio kopą atsivers vaizdas į Didžiojo kopagūbrio viršūnes, marias ir pamaryje įsikūrusį Preilos kaimelį. Nuo Karvaičių kopos laukia apie 1,5 km ilgio sudėtingesnė trasa per smėlingus kalnapušių kirtimus.

 PĖSČIŲJŲ IR DVIRAČIŲ MARŠRUTAS NIDA–ŽIRGŲ RAGAS 

Ilgis apie 20 km (16 km dviračių taku, 4 km pėsčiomis);  Tai puiki dienos išvyka, kur nuo važiavimo dviračiu galima pailsėti einant pėsčiomis. Šis maršrutas nuves prie aukščiausios Kuršių nerijoje Vecekrugo kopos, į istorinius žvejų kaimelius – Pervalką ir Preilą, kurie garsėja savo rūkyta žuvimi. Pakeliui galėsite stebėti paukščius marių pakrantėje įrengtuose bokšteliuose. Maršruto pabaigoje laukia kulminacija – viena gražiausių panoramų į Mirusias kopas Naglių rezervate (iš marių pusės). Žirgų rage išvysite daugiau nei 100 metų skaičiuojantį, ant dirbtinės salelės įkurdintą, švyturį. Pakeliui galėsite užsukti į vieną iš Kuršių nerijoje įrengtų poilsiaviečių, kur rasite laužavietę.

 ISTORINIŲ PROMENADŲ MARŠRUTAS JUODKRANTĖS SENGIRĖJE

Ilgis 6 km; Tako pradžia – ties Gintaro įlanka, šalia kitoje kelio pusėje buvusios automobilių stovėjimo aikštelės. Taip pat galite pradėti nuo Juodkrantės bažnyčios, už kopos šlaite esančios lauko estrados (prie poilsio namų „Ąžuolynas“ esančių laiptukų į kalną).

XIX a. pabaigoje Juodkrantėje sukurtos Miško parko promenados veda per ūksmingais miškais apaugusias senąsias parabolines kopas. Statūs šlaitai keičia nuo vėjo apsaugotus slėnius, įspūdinga sengirė – šviesius pušų jaunuolynus. Ši likusi neužpustyta žalioji oazė ne veltui buvo praminta „miško katedra“. Takas veda pro Juodkrantės švyturį, kur anksčiau stovėjo žymioji rotonda, pro didžiausią nerijos eglę, dalį Raganų kalno ekspozicijos. Gydytojai tarpukariu netgi išrašydavo receptus, kuriuose buvo skiriamos dvi savaitės Juodkrantės miškų oro, tad eidami nepamirškite giliai kvėpuoti. Takas tinka pasivaikščioti karštą saulėtą dieną, nes jame daug gaivaus pavėsio. 

TRASA PAJŪRIU KOPGALIS–NIDA

Ilgis apie 49 km; Įveikti beveik 50 km trasą pėsčiomis gali tapti iššūkiu kiekvienam. Tačiau tai padaryti tikrai verta, nes žaidimo sąlygas diktuojant jūrai, smėliui ir vėjui pajūryje nuobodžiauti neteks. Įpusėjus trasai keliausite Naglių gamtinio rezervato teritorija, kur galima praeiti tik pajūriu, o saulės voniomis čia mėgautis draudžiama.

NAGLIŲ GAMTINIO REZERVATO PAŽINTINIS TAKAS

 Lankytojai gali eiti tik mediniu taku ir nužymėta trasa.

 Tako ilgis – 1150 m į vieną pusę; Tai vienas įspūdingiausių Kuršių nerijos pėsčiųjų takų, vedantis pro palvę į mėnulio paviršiaus vaizdus primenantį kopų kraštovaizdį. Takas prasideda nuo automobilių stovėjimo aikštelės, 31 kelio Smiltynė–Nida kilometre, veda Kuršių marių link. Apie 300 m einama smėliu. Iki pirmosios apžvalgos vietos gali patekti ir judėjimo negalią turintys žmonės. Tako pabaigoje atsiveria nepaprasto grožio vaizdas į Kuršių marias, Didįjį kopagūbrį, Pilkąsias (Mirusias) kopas, baltųjų kopų fragmentus. Esant palankioms oro sąlygoms galima pamatyti net Klaipėdos miesto bokštus. Pustomus kopų šlaitus ir toliau keičia vėjas. Jis kasmet sukuria vis naujas formas, tad atvykusieji po metų gali pamatyti visai kitokį vaizdą. 

*Siekiant reguliuoti lankytojų srautus, vasaros sezono metu lankymasis take apmokestintas. Kaina bus 5 Eur., studentams 2 Eur, nemokamai – vaikai, vietiniai ir t.t.  

PARNIDŽIO PAŽINTINIS TAKAS  

Tako ilgis – 1900 m; Tako pradžia – už Neringos sporto mokyklos. Keliaudami Parnidžio pažintiniu taku, matysite natūralias smiltpieves ir drėgnąsias pievas, baltąsias ir pilkąsias kopas, žmogaus rankomis sodintus miškus, kurių ošime telpa visa Kuršių nerijos istorija. Tako kulminacija – apžvalgos aukštelė ant Parnidžio kopos, nuo kurios atsiveria įspūdingas vaizdas į Didžiąją (Sklandytojų) kopą ir Mirties (Tylos) slėnį. 

PAUKŠČIŲ STEBĖJIMO BOKŠTELIAI

 Važiuodami dviračių taku ar žygiuodami pamario trasomis, atkarpoje nuo Nidos iki Pervalkos užsukite į šešis paukščių stebėjimo bokštelius, išsidėsčiusius vaizdinguose nerijos raguose (Bulvikio, Ožkų, Pervalkos, Žirgų) ir įlankose (Bulvikio, Karvaičių). Bokšteliuose įrengti pažintiniai stendai, kuriuose esanti informacija padės pažinti Kuršių marių pakrantėse perinčius, migruojančius ir žiemojančius sparnuočius. Patarimas paukščių stebėtojams – apsišarvuoti kantrybe ir laukti, kol paukščiai Jus pamirš ir nebebijos.

Maršrutai besidomintiems ornitologija:Pajūris: Preila–Pervalka, Juodkrantė–Alksnynė (rugpjūtį, rugsėjį žuvėdrų ir tilvikinių paukščių migracija; lapkritį–balandį matomi jūriniai paukščiai).

Pamarys: Pervalka–Preila (vandens paukščiai perėjimo metu ir sankaupos migracijos metu: pavasarinis laikotarpis kovą–balandį; rudeninis – rugpjūtį–lapkritį).

Taškinis stebėjimas:

Perėjimo metu – garnių ir kormoranų kolonija (balandis–liepa).

Migracija – Parnidžio kopa, apsauginis pajūrio kopagūbris ties gyvenvietėmis (rugsėjis–spalis).

ORIENTAVIMOSI SPORTO PARKAI

 Orientavimosi sporto parkai – puiki pramoga aktyvaus laisvalaikio mėgėjams, kuri padės ne tik aktyviai praleisti laiką  bei geriau pažinti Kuršių nerijos nacionalinį parką bei Juodkrantės, Preilos, Pervalkos, Nidos, Smiltynės gyvenvietes, tačiau suteiks ir galimybę laimėti puikius prizus. Ypač tinka šeimoms su vaikais.

Žemėlapių platinimo vietos ir informacija:

Smiltynė

  • Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos lankytojų centras (Smiltynės g. 11)

Juodkrantė

  • Turizmo informacijos centras (L. Rėzos g. 8B)

Nida

  • Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos lankytojų centras (Naglių g. 8)
  • Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“ (Naglių g. 18E)
  • Neringos sporto mokykla (Lotmiškio g. 2)

Edukacijos

1. „Kuršių nerijos detektyvas“ – ieškome puikios detektyvų grupės, kuri padėtų atpažinti tuos, kurie nepastebimai pražingsniuoja miško takeliais, palikdami pėdsakus. Reikia jūsų pagalbos nustatant, koks gudruolis nukrypavo pamario krantu, palikęs nugraužtą medžio dalį.

Pamoka – edukacija miške ir jaunojo gamtininko laboratorijoje.

Veikla: Mokomės pėdsekystės pagrindų: stebime gyvūnų pėdsakus bei nustatome įspaudą palikusio gyvūno rūšį ir judėjimo pobūdį. Atpažystame ir tiriame skirtingų gyvūnų paliktas veiklos žymes miške ir jaunojo gamtininko laboratorijoje. 

Pasirengimas: būti pasiruošus tinkamą lauko aprangą. Priemones, reikalingas jaunojo gamtininko laboratorijoje, suteiksime. 

2. „Miško labirintuose“  –  ar žinote, kad medžiai, kaip ir mes, žmonės, yra įvairaus ūgio ir amžiaus, dėvi įvairius rūbus, o gyvenimui renkasi skirtingas vietas? Miškas – medžių namai, kuriuose laukiamas kiekvienas, mylintis gamtą. Miško labirintuose kartu nepaklysime.

Pamoka – edukacija miške ir jaunojo gamtininko laboratorijoje. 

Veikla: Stebime ir tiriame skirtingas medžių rūšis bei nustatome medžių amžių ir aukštį gamtoje. Tiriame kankorėžių ir medžių lapų sandarą ir jų ypatybes jaunojo gamtininko laboratorijoje.

Pasirengimas: būti pasiruošus tinkamą lauko aprangą. Priemones, reikalingas jaunojo gamtininko laboratorijoje, suteiksime.

3. „Vandenų pasaulis“ – Kuršių nerijos krantus skalauja Baltijos jūra ir Kuršių marios. Keliaukime kartu prie šių vandens telkinių ir pabūkime tikrais tyrėjais. Tyrimo metu ieškosime jūros ir marių vandens panašumų ir skirtumų. „Nersime“ į jūrą ir marias, sužinoti, kas gyvena jų dugne.

Pamoka – edukacija miške ir jaunojo gamtininko laboratorijoje. 

Veikla: Stebime ir tiriame Kuršių marių ir Baltijos jūros ekosistemas. Nustatome moliuskų, dumblių, žuvų, žinduolių ir paukščių rūšis, nagrinėjame jų panašumus ir skirtumus. Mokomės atpažinti tikrąjį gintarą. Susipažinsime su jūros ir marių vandenų savybėmis jaunojo gamtininko laboratorijoje.

Pasirengimas: būti pasiruošus tinkamą lauko aprangą. Priemones, reikalingas jaunojo gamtininko laboratorijoje, suteiksime.

 4. “Smiltynės vilos” – Ar teko matyti gražiąsias Smiltynės vilas ir išgirsti vaizdingai papasakotas jų istorijas? Jei ne, ši edukacija kaip tik jums. 

 Pamoka – edukacija Smiltynėje.

Veikla: Vaikščiodami Smiltynės takais, atrasime kupiną paslapčių Smiltynės vilų pasaulį.

Pasirengimas: būti pasiruošus tinkamą lauko aprangą. 

5. “Skruzdžių edukacija”- ar teko kada susimąstyti, koks aktyvus ir sudėtingas gyvenimas vyksta skruzdėlyne? 

Pamoka – edukacija lauke ir lankytojų centre. 

Veikla: Susipažįstame su unikaliu skruzdžių gyvenimu. Kartu atliekame daug linksmų užduotėlių ir stebėjimų.

.Pasirengimas: būti pasiruošus tinkamą lauko aprangą žygiui į gamtą.

 6. „Kuršių nerijos kopos“ – Kuršių nerijos neįsivaizduojame be kopų. Jų būna įvairiausių formų bei rūšių. Tad „pasinerkime“ kartu į paslaptingą kopų pasaulį ir sužinokime, kaip ir kada jos formavosi ir kaip jos kinta laikui bėgant. 

Pamoka – edukacija gamtoje ir jaunojo gamtininko laboratorijoje. 

Veikla: Aptariame Kuršių nerijos nacionalinio parko lankymo taisykles. Kartu mokydamiesi ir tyrinėdami, atsakome į klausimus: „Kopa, kas tu esi?“ Kopa, kaip tu gimsti?“  Kopa, kokių įdomių formų tu esi?“ Žaidžiame žaidimą „Akmenėlių Jenga“.

Pasirengimas: būti pasiruošus tinkamą lauko aprangą. Priemones, reikalingas jaunojo gamtininko laboratorijoje, suteiksime.

7. „Kaukas žvejo name“ – Žvejo sodybos – tai saviti pamario architektūros šedevrai. Atraskime jas kartu su Kauko papasakotomis istorijomis.

Pamoka – edukacija lauke.

Veikla: Kartu su Kuršių nerijos dvasia -kauku leidžiamės į atradimų kupiną kelionę po Nidos senamiestį, pamatydami ir sužinodami daug įdomybių apie žvejo sodybas.

Pasirengimas: būti pasiruošus tinkamą lauko aprangą. 

8. „Pradingusi Nida“: Ar esate girdėję apie varnų gaudymą ir Paryžių Nidoje? Ir tai tik dalis istorinių faktų, kurie kažkada buvo Kuršių nerijos kasdienybė.

Pamoka – edukacija lauke.

Veikla: Keliaujame po Nidą ir klausomės įdomių ir negirdėtų istorijų apie Kuršių nerijos praeitį.

Pasirengimas: būti pasiruošus tinkamą lauko aprangą. 

Norėdami prisijungti prie mūsų planinių edukacijų, prašome sekti Direkcijos informaciją puslapyje: www.facebook.com/kursiu.parkas 

 Edukacijas veda Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos neformalaus švietimo specialistės, registracija info@nerija.lt  arba skambinti tel.: 8671 72891.

Edukacijų kaina  1 val. – iki 15 asm – 15 eur, virš 15 asm. – 20 eur.

 Moliuskų metai

 2021 metai Kuršių nerijos nacionaliniame parke paskelbti Moliuskų metais. Taigi, visus metus kviesime jus susipažinti su nuostabiu ir paslaptingu moliuskų gyvenimu, dalyvauti įdomiose kūrybinėse edukacijose ir konkursuose, ieškoti atsakymų, kuo šie gyviai ypatingi ir pamatyti iš arti sraigių kasdienybę lankytojų centre įsikūrusiame moliuskų akvariume.  Sekti informaciją mūsų svetainėse.

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.