Lankytinos vietosUžsienyje

Idėjos, ką nuveikti Gaujos nacionaliniame parke Latvijoje

2022-06-28 — Goda Leo0

main

Lankytinos vietosUžsienyje

Idėjos, ką nuveikti Gaujos nacionaliniame parke Latvijoje

2022-06-28 — Goda Leo0

Dar neturite planų, ką įdomaus su šeima nuveikti šią vasarą? Tuomet „Nėra blogo oro“ autorė ir trijų dukrų mama Lina Vasiliauskienė tikra – Gaujos nacionalinis parkas sudomins ne tik savo nuostabia gamta, bet ir daugybės pramogų pasiūla visai šeimai!

Nuo kvapą gniaužiančio skrydžio virš Gaujos upės iki viduramžių pilių lankymo, nuo vienintelio Baltijos šalyse ir vienos iš nedaugelio pasaulyje bobslėjaus trasos, kurią galėsite išbandyti iki paslaptingų Ligatnės miestelio urvų – apie tai, ką galima rasti, pasakoja pati Lina.

 

Patiks ekstremalių pojūčių mylėtojams

Pažintį su Gaujos nacionaliniu parku siūlau pradėti Siguldos miestelyje, kuriame pramogų tiek, kad vienos dienos tikrai neužteks. 

Tuomet išbandykite nusileidimą bobslėjumi. Siguldos miestelyje yra viena iš nedaugelio bobslėjaus trasų pasaulyje, kurią gali ne tik apžiūrėti, bet ir išbandyti visi norintys. Nuo pat viršaus atsiveria nuostabi Gaujos upės slėnio panorama, o pati trasa yra 1420 m ilgio, turi 16 posūkių ir užsibaigia 200 m stabdymo keliu. Galima leistis su vaikais nuo 6 metų. 

Taip pat čia yra unikali pramoga pasaulyje – ,,Zėrglis“ pasivažinėjimas funikulieriaus trasa, prikabinus karabinais ant specialaus įrenginio lyg paukščiui. Čiuožiant pasigrožėkite Gaujos upės slėnio panorama ir patirkite kvapą gniaužiančias emocijas paukščio skrydyje pakilę 55 metrus virš upės lėkdami ikiiki 60 km/h greičiu. Instruktoriai sakė – gulint adrenalino daug daugiau, bet pramogą galima išbandyti ir sėdint kartu su vaiku nuo pusės iki 7 metų.

O su mažesniais keliautojais siūlau užsukti į poilsio parką „Rāmkalni“ ir išbandyti vieną ilgiausių vasaros rogučių trasų Baltijos šalyse – esu tikrai tiek mažiems, tiek dideliems patiks ja čiuožti. Taip pat čia galite važinėtis mašinytėmis, čiuožti su padangomis, šokinėti ant batuto ar išsinuomoti baidares. 

Kultūrinis paveldas

Siguldoje yra net 3 pilys ir rekomenduoju aplankyti jas visas.

Turaidos muziejus rezervatas, kurį sudaro Turaidos mūrinė pilis, Turaidos Rožės atminimui skirta vieta, bažnyčia ir Bažnytkalnis, Liaudies dainų parkas ir dvaro ūkio centro statiniai. Įlipus į šios pilies bokštą – įspūdis nerealus, o atsiveriantis vaizdas į žemutinę pilį ir Gaujos slėnio tolius atima žadą! 

Turaida

Livonijos ordino Siguldos pilis ir Naujoji Siguldos pilis. Jos – greta viena kitos. Viduramžių pilis buvo pastatyta 1207 m. kaip gynybinė tvirtovė. Šiandien galite užlipti į pilies šiaurinį bokštą ir pagrindinį vartų bokštą. Naujieji rūmai pastatyti 1878 m., o jų išorė išliko neogotikinio stiliaus. 1937 m. pilis tapo nacionalinio romantizmo perlu. Taip pat čia yra įsikūręs Siguldos pilies kvartalas, kuriame dabar veikia amatininkų ir menininkų dirbtuvės, kuriose galima išmokti naujų įgūdžių ,paskanauti įdomių skonių ledų, pavyzdžiui, raugo, juodos duonos ir kitų bei įsigyti suvenyrų.

Naujoji Siguldos pilis
Naujoji Siguldos pilis
Livonijos ordino pilis

Atradimai mėgstantiems gamtą

Toliau nuotykių kviečiu ieškoti į Ligatnės miestelį, kuris nuo Siguldos nutolęs apie 20 km. 

Ligatne – Gaujos nacionalinio parko miestelis, kuriame gali pamatyti meškas, paklaidžioti uolų labirintais, padūkti medžiuose kabančiuose tinkluose ar aplankyti sovietinį bunkerį.

Šiam miesteliui tikrai planuokite visą dieną, kad neskubant aplankytumėte ir išbandytumėte visas čia esančias pramogas. 

Pačiame miestelyje rasite istorinį Lygatnės popieriaus fabriką, kuris yra vienas seniausių Europoje.

Mane labiausiai sužavėjo  Lūstužio skardis – rausvo smiltainio atodangoje vietinių gyventojų išrausti urvai po kuriuos galima paklaidžioti.  Vienoje iš olų įsikūręs Lygatnės vyno daryklos vyno rūsys, kuriame galėsite padegustuoti vynų, tik nepamirškite iš anksto užsiregistruoti.

Ligatne

Mėgstantiems pasivaikščiojimą gamtoje siūlau leistis į žygį pėsčiųjų gamtos taku, vingiuojančiu senuoju Gaujos upės slėniu. Daugiau nei 5 km ilgio take įrengti gyvūnų aptvarai, kuriuose ganosi stirnos, šernai, vilkai bei lapės, sako, kad galima išvysti net lokių.

Tinklų parkas – labai smagi vieta padūkti su šeima medžiuose kabančiuose tinkluose!

Šalia Lygatnės taip pat yra Vienočki parkas, kurios tikslas populiarinti medžio amatus, vientiso medžio dirbinius, luotus. Stengtasi sukurti parką vien iš gamtinės kilmės medžiagų. Vaikštinėjant takais galima apžiūrėti įvairias medines skulptūras. Tai ir visokiausi gyvūnai, ir pasakų bei padavimų veikėjai, ir pagal istorijos šaltinius sukurti objektai.

Vienočki parkas

Pilis lankoma lyg senovėje

Trečią dieną siūlau skirti lankomiausiam Gaujos nacionalinio parko miestui – Cėsiui ir jo piliai, kurią aplankius nekilo jokių abejonių dėl ko tai lankomiausias objektas. Kiekvienam atvykusiam duodamas žibintas su kuriuo aklinoje tamsoje tyrinėji viduramžių pilies griuvėsius. 

Cėsis pilis

Tiek man, tiek mergaitėms tai paliko labai didelį įspūdį, nes dar niekada nėra tekę vaikščioti pilyje visiškoje tamsoje, kelią pasišviečiant tik žibintu. Leidomės gilyn į pilies rūsius, kur buvo kalėjimas, ar siaurais sraigtiniais laipteliais kilom į pilies bokštus. Visiškas netikėtumas buvo viename pilies bokšte rodoma pilies istorijos instaliacija!Labai kokybiškai ir įspūdingai papasakota pilies istorija nuo XIII amžiaus, kai ją pastatė Livonijos ordinas iki šių dienų!

Pakeliui iš Ligatnės į Cėsį keliaujant su vaikais galite sustoti „Rakši Zoo“ –  čia galima ne tik apžiūrėti egzotinius gyvūnus: kupranugarius, alpakas, lamas, bet ir juos paglostyti, pamaitinti specialiai tam skirtais skanėstais, o susiruošus į iškylą, krepšių nešimą patikėti lamoms. Pavyzdžiui, ožkytės čia laksto laisvėje ir labai mėgsta šokinėti ant batuto kartu su vaikais. 

Raksi zoo

Lietuviai aplenkia – estai myli

Jei Gaujos nacionaliniam parkui skyrėte daugiau laiko – tuomet pasiekite lietuvių mažai atrastą Valmierą. Gidė pasakojo, kad ji labai populiari tarp estų turistų, bet lietuviai retai čia atklysta. 

Ką čia galima nuveikti su šeima? 

Su vaikais aplankykite Sajūtu pojūčių parką, kuriame rasite basakojų taką, medžių laipynes ir laipiojimo kūbą. 

Pačioje Valmieroje yra „Valmiermuižos“ alaus darykla ir įsikūrusi arklidė. Čia galima užsisakyti degustaciją, o vaikai gali pažaisti dvaro žaidimų aikštelėje arba apžiūrėti arklidę, kurioje galima ne tik gyvūnus apžiūrėti, bet ir pajodinėti. Arklidėje galima pamatyti ir kitų gyvūnų.

Valmiermuiža

Mes nebuvome, tačiau labai rekomendavo kitam kartui fantazijų žemę „Neonija“ – tai vieta, kuri nukelia į stebuklų šalį. Ramiai vaikščiodami čia lankytojai turi galimybę išgirsti paukščių čiulbėjimą ir pasiklausyti vandens čiurlenimo, o kriokliai, paveikslai ir viskas skendi neoninėje šviesoje.

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.