Blogas

XXI a. vyriškumo samprata: koks yra šiuolaikinis vyras?

2024-06-03 — Goda Leo0

main

Blogas

XXI a. vyriškumo samprata: koks yra šiuolaikinis vyras?

2024-06-03 — Goda Leo0

Jėga, narsumas, įsipareigojimas mylimai moteriai ir pasiaukojimas dėl visuomenės interesų – tokiomis vertybėmis kadaise pasižymėjo tikras vyras. Visgi laikai pasikeitė ir tikriausiai sutiksite, kad šiuolaikinio XXI amžiaus vyro nebegalime lyginti su kilmingais stojiškos pasaulėjautos viduramžių riteriais vyriškumo samprata išgyvena tikrą transformaciją.  Natūralu, kad modernėjant visuomenei keičiasi lyčių vaidmenys ir nyksta kolektyvinėje sąmonėje šimtmečius tūnoję stereotipai.

Taigi ką reiškia būti vyru šiuolaikiniame pasaulyje?

 

Jautrus žmogus

Visų pirma, šiuolaikinio žmogaus nebevaržo pasenę lūkesčiai: tokie stereotipai kaip „vyrai neverkia” taip pat netenka prasmės šiandieniniame kontekste. Užuot numalšinę savo emocijas, vyrai vis dažniau laisvai reiškia savo emocijas, parodydami jautrumą ir pažeidžiamumą. Šiuolaikinis vyras supranta, kad tikroji stiprybė yra individualumas, gebėjimas kalbėti apie savo jausmus, kurti emocinį ryšį su žmonėmis ir kreiptis psichologinės pagalbos, o ne laikytis visuomenės normų.

Šeimos galva

Tradiciškai vyras yra vadinamas šeimos galva – maitintoju, tačiau šiandien dažnuose namuose vyrai nebėra vieninteliai savo šeimų aprūpintojai. Ypač prasidėjus feminizmo judėjimui nuolat diskutuojama lyčių lygybės idėja, todėl gaunamos pajamos ir pareiga išlaikyti šeimą nebepriklauso nuo lyties. 

Neįsipareigojantis individas

Vis dėlto svarbu paminėti, kad šiuolaikinis vyras vis dažniau renkasi nekurti tradicinės šeimos. Tiesa, tai būdinga ne tik vyrams – moterys taip pat vis dažniau nesureikšmina vedybinio statuso, nusprendžia nesusilaukti vaikų. Grįžtant prie vyriškumo, šiandien vyrai delsia užmegzti romantinius santykius arba nusprendžia visai neįsipareigoti ir renkasi vienišiaus kelią. Sprendimas būti vienišam arba vengti įpareigojančių santykių yra visiškai asmeninis pasirinkimas, kadangi daugelis vyrų XXI amžiuje vis dar vertina romantiškus santykius, partnerystę ir tradicinę šeimos sampratą. 

Visgi matoma tendencija nulėmė tai, kad vyrai dabar yra atviresni alternatyviems santykių modeliams, tokiems kaip atviri santykiai, poliamorija ar netradicinė šeimos dinamika. Šis pokytis įrodo, kad įvairūs santykių modeliai ir laisvas gyvenimo būdas tampa pripažįstami šiuolaikinėje visuomenėje, kuri taikosi prie XXI a. vyriškumo sampratos – su partneriu ar be seksualinis vyro gyvenimas išlieka toks pat kokybiškas. Pasiekti malonumą dar niekada nebuvo taip lengva: štai fantazijos parduotuvėje kiekvienas vyras ras geriausius sekso žaislus nepamirštamoms akimirkomis – tūkstančiai pasaulio vyrų jau išbandė. 

Šiandien vyrai siekia asmeninės laimės

Taip pat svarbu paminėti, kad šiandien vyrai didesnį dėmesį teikia karjerai, asmeniniam augimui ir savo interesams, nepaisydami visuomenės lūkesčių. Ne veltui socialiniuose tinkluose populiarėja vyrų nuomonės formuotojai, kurie skatina išlaisvinti savo individualumą, rūpintis savo išvaizda bei sutelkti dėmesį į asmeninį tobulėjimą tiek fiziškai, tiek dvasiškai, paliekant romantinius santykius antrame plane. Visgi neretai vyrams laimės sąvoka gali reikšti linksmybes draugų kompanijoje ir nerūpestingą gyvenimą be standartinių įsipareigojimų darbui ir šeimai.

Žinoma, šiandien taip pat stengiamasi susigrąžinti ir senąją vyriškumo sampratą: ilgimasi tradicinės šeimos ir džentelmeniško pasiaukojimo.

O kaip šiuolaikinį vyrą vertinate jūs?

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.