Jau šį savaitgalį, liepos 29-31 dienomis, Klaipėda ners į 63-osios Jūros šventės bangas. Arti šimto įvairaus žanro renginių savo programoje talpinanti šventė šį kartą su išskirtinėmis dovanomis 770-ies metų įkūrimo jubiliejų mininčiai Klaipėdai.
Renginiai, skirti Klaipėdos miesto įkūrimui
Vienas reikšmingiausių 770-ojo gimtadienio renginių, liepos 30-ąją, šeštadienį, organizuojamas tarptautinis forumas „Istoriniai miestai. Praeities siluetų ilgesys – refleksijos ir ateities modeliai“. Visuomenei atvira konferencija prasidės 10 val. ryte ir truks iki 14 val.
Pagrindinis konferencijos pranešėjas Grzegorz Piątek – lenkų architektas, istorikas, parodų kuratorius. Grzegorz Piątek pristatys europinę ir lenkišką istorinių objektų išsaugojimo, atkūrimo ir atstatymo praktiką, tendencijas. Konferenciją moderuos prof. dr. Alfredas Bumblauskas (Vilniaus universitetas).
Įžvalgomis apie Klaipėdą dalinsis ir diskutuoti kvies prof. dr. Marija Drėmaitė (Vilniaus universitetas), architektas Gediminas Rutkauskas (Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra), prof. dr. Vasilijus Safronovas (Klaipėdos universitetas), Edmundas Andrijauskas (Andrijausko architektų biuras), dr. Liutauras Kraniauskas (Klaipėdos universitetas). Konferencijoje dalyvaus ir oficialūs miesto gimtadienio svečiai – Klaipėdos miestų partnerių delegacijų atstovai.
Nuo 12.00 iki 18.00 val. Klaipėdos pilies kiemo aikštėje šurmuliuos meistrai, pasirengę pademonstruoti anksčiau mieste klestėjusius amatus. Miestiečiai ir svečiai bus kviečiami išbandyti savo jėgas ir vikrumą žaidžiant senuosius žaidimus, aidės senovinė muzika, skambės legendos apie Klaipėdą. Pilies muziejaus kiemo aikštė (Priešpilio g. 2, Klaipėda).
Rugpjūčio 1-ąją speciali oratorija ir magistrų apdovanojimai
Ypatinga miestui diena – rugpjūčio 1-oji, oficiali Klaipėdos gimimo diena, 13 val. prasidės raudonojo ąžuolo sodinimu Danės skvere, netrukus – 13.30 val. teatralizuotas plaukimas nuo miesto rotušės iki piliavietės. 14.00 val. Klaipėdos piliavietėje iškilmingai bus pakelta miesto vėliava bei 14.30 – atidaryta paroda „Neįteikta dovana karalienei Luizei“.
Minint garbų miesto jubiliejų, kaip ir pernai Klaipėdos kultūros magistro žiedų apdovanojimą galės stebėti visi norintys klaipėdiečiai ar miesto svečiai. 16 val. istorinėje erdvėje – Klaipėdos piliavietėje, vyks iškilminga ir ypatinga apdovanojimų ceremonija. Išskirtinis Klaipėdos miesto savivaldybės apdovanojimas šiais metais bus įteiktas režisierei, kultūros ir lietuvybės puoselėtojai, docentei Virginijai Kochanskytei, džiazo pianistui, kompozitoriui Sauliui Šiaučiuliui ir aktoriui, režisieriui, tarpdisciplininio meno atstovui, fotografui, performansų kūrėjui, aranžuotojui, aktyviam kultūrininkui Benui Šarkai.
18.00 val. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro edukacija „Mano palinkėjimas Klaipėdai. Edukacinis susitikimas „Ką pasakoja senoji Klaipėda?“ (Karlskronos aikštė).
19.00 val. Teatralizuota eisena į piliavietę (Karlskronos aikštė). Išskirtinę dovaną Klaipėdai įteiks ir Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras su Alvido Remesos oratorijos „Sakmė apie Mėmelburgą“ pasauline premjera, kurią 19.30 val. Klaipėdos piliavietėje nemokamai galėsime stebėti visi.
Klaipėdos miesto įkūrimo data laikoma 1252 m. rugpjūčio 1-oji, kai buvo patvirtintas Kuršo vyskupo, pranciškonų vienuolio Heinricho iš Liucelburgo ir Vokiečių ordino didžiojo magistro vietininko Livonijoje Eberhardo iš Zaino susitarimas statydinti gynybinę pilį ir steigti miestą toje vietoje, kur Dangė įteka į Kuršių marias. Anuomet manyta, kad marios – tai Mėmeliu vokiškai vadinto Nemuno žiotys, tad pilis ir šalia jo besikuriantis miestas buvo pavadinti Mėmelburgu. Šiam istoriniam įvykiui paminėti rengiama teatralizuota programa, kurios metu ketinama pakartoti vyskupo Heinricho ir brolių pranciškonų kelionę senosios Klaipėdos piliavietės link.
Neatsitiktinai oratoriją, skirtą Klaipėdos miesto įkūrimui, sukūrė broliai pranciškonai – kompozitorius, brolis pasaulietis Alvidas Remesa OFS ir libreto autorius, Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno gvardijonas brolis Sigitas Benediktas Jurčys OFM, kruopščiai tyrinėjęs išlikusius istorinius dokumentus.
Dovanos Klaipėdai
Po kelerių metų pertraukos į Jūros šventės renginių programą sugrįžtantis Jono kalnelis pakvies įspūdingam šokančių fontanų šou, kuris šį kartą dedikuotas 770-ajam miesto gimtadieniui ir neabejotinai taps vienu ryškiausių šių metų Jūros šventės akcentu.
Jono kalnelyje susijungs kelių Jūros šventės partnerių dovanos ir dedikacijos švenčiančiam miestui. Įspūdingą pastolinę konstrukciją su užrašu „Klaipėda 770“ dovanoja – UAB „Globalita“, „Sigmaris Group“ ir pastolines konstrukcijas tiekianti UAB „Layher Baltic“. 40 metrų ilgio ir beveik 10 metrų aukščio konstrukcija, kuriai bus panaudota apie 51 tonų pastolių, Jono kalnelio saloje bus pradėta montuoti likus 10 dienų iki Jūros šventės.
Antrąją įspūdingo projekto dalį – šokančių fontanų šou šį kartą miestui dovanos AB „Klaipėdos vanduo“. Jūros šventės partneris kartu su žinoma režisiere Rūta Bunikyte, kuria nepaprastą Klaipėdos miesto ir jį supančio, įkvepiančio vandens istoriją skirtą miesto gimtadieniui ir pirmosios Klaipėdos vandenvietės 120-osioms metinėms paminėti. Projektas „Vandens miestas“ pristatys unikalią, specialiai sukurtą vandens ir žmogaus, vandens ir gyvenimo istoriją.
Atsižvelgiant į rugpjūčio 1 d. minimą Klaipėdos gimtadienį šokančių fontanų šou lankytojus pasitiks ne du vakarus kaip įprasta, o net tris – penktadienį, šeštadienį, sekmadienį. Kiekvieną vakarą lauks 4 pasirodymai – 22.30, 23.15, 00.00, 0.45 val. Liepos 30-osios vidurnaktį, Jono kalnelyje kaip ir kitose Jūros šventės koncertinėse erdvėse skambės dedikacija miestui – daina „Dabartis“.
PROGRAMA – klaipedossventes.lt/juros-sventes-programa/