Nėštumas yra ypatingas laikas moters gyvenime – tiek tos, kuri planavo tai, tiek tos, kuriai nėštumas yra staigmena. Tačiau nėštumas – ne tik džiaugsmo, bet ir daugybės sprendimų, pokyčių ir baimių metas. Daugelis moterų po euforijos stadijos patenka į abejonių ir nėštumo baimių pinkles. Jos bijo įvairiausių dalykų, pradedant kūno formų pakitimu, baigiant vaisiaus sveikatos sutrikimais.
Priešakyje laukiantys 9 mėnesiai yra tarsi amerikietiški kalneliai emocijų prasme – tai ne visada džiaugsmas ir jaudulys, bet ir daugybė baimių, kurios dažnai auga kartu su pilnėjančiu pilvuku. Ir nors normalu, kad nėštumo metu kyla klausimų, pvz., ar susitvarkysite kaip mama, ar tinkamai vystosi kūdikis ir pan., nepamirškite, kad nėštumo metu jums reikia visų pirma ramybės ir sąlygų, kurios suteiktų saugumo jausmą bei visokeriopą komfortą. Kiekvieną baimę – neigiamas emocijas, kurios jums kelia stresą, jaučia ir jūsų vaikas. Tai esminis dalykas, kurį turėtų žinoti kiekviena besilaukianti moteris.
Ne viskas, ką girdite iš kitų mamų ar gerų draugų, ir ne viskas, ką skaitote forumuose, turi būti būtent apie jus. Ne kiekvienas gimdymas yra košmaras, o tai, kad jūsų kūdikis nejuda, nebūtinai turi būti blogas signalas.
Šiame straipsnyje pateiksime dvi didžiausias ir labiausiai paplitusias kūdikio besilaukiančių moterų baimes.
Bijau, kad galiu persileisti
Ši baimė kartais būna tokia stipri, kad ima paralyžiuoti. Iš dalies tam turi įtakos neigiamos žinios, kurias girdi moterys per žinias arba pamato socialinėse medijose.
Tačiau reikėtų žinoti, kad po 14 savaičių persileidimo rizika yra beveik nereikšminga. Dažnai gydytojos pataria pacientėms būtent po 11-14 savaičių ultragarso pasidalyti džiugia žinia apie nėštumą su savo šeima ir draugais. Pirmaisiais nėštumo mėnesiais išties yra didesnė nėštumo praradimo rizika, tačiau persileidimo priežasčių gali būti begalė.
Dažniausios priežastys yra vaisiaus DNR sutrikimai, kurie atsiranda labai ankstyvoje stadijoje: kiaušialąstės susijungimo su sperma metu, t. y. apvaisinimo metu. Genetiniai tyrimai gali padėti nustatyti tam tikrus DNR pokyčius.
Kitos persileidimo priežastys gali būti infekcijos. Dažniausiai tai yra pirminės virusinės infekcijos, t. y. tos, kurias būsimoji mama sutinka pirmą kartą gyvenime ir nėštumo pradžioje.
Laimei, suaugusi moteris savo gyvenime jau turėjo sąlytį su daugeliu ligų sukėlėjų, todėl persileidimo rizika dėl to yra labai maža. Didžiausia persileidimo rizika yra pirmąjį trimestrą.
Deja, daugeliu atvejų mes neturime didelės įtakos nėštumo vystymuisi tokioje ankstyvoje stadijoje. Žinoma, vis tiek reikia vengti situacijų, kurios gali kelti grėsmę, pavyzdžiui, rentgeno spindulių, alkoholio, rūkymo, kūno perkaitimo.
Bijau, kad vaikas gims sergantis
Ką daryti, jei mano vaikas gims su tam tikra liga, nepaisant daugybės tyrimų nėštumo stadijoje – klausia dažna besilaukianti moteris.
Šiuolaikinėje medicinos žinių stadijoje turime labai platų testų spektrą, leidžiantį įvertinti, ar vaikas sveikas, ar vystosi normaliai. Žinoma, nesame 100% garantuoti, tačiau dauguma rimtų sveikatos problemų, tokių kaip širdies ydos, inkstų ar virškinimo trakto problemos, gali būti sprendžiamos iš karto po gimimo, tad paniškai bijoti nereikėtų, juolab, kad visos baimės ir kiti neigiami jausmai persiduoda ir vaisiui įsčiose.