Lankytinos vietosLietuvoje

Dviračių maršrutas po Alytų šeimai: 13 lankytinų vietų nuo pliažų iki unikalių vietų

2022-06-28 — Goda Leo0

main

Lankytinos vietosLietuvoje

Dviračių maršrutas po Alytų šeimai: 13 lankytinų vietų nuo pliažų iki unikalių vietų

2022-06-28 — Goda Leo0

Mano meilė Alytui prasidėjo nuo… dviračių takų. Apsilankiusi šiame mieste pirmą kartą stebėjausi, kaip viską mieste galima pasiekti būtent šia dvirate transporto priemone neprakaituojant kilt į kalnus ar neapsiribojant tik pačiu miesto centru. Todėl šįkart dalinuosi išbandytu dviračių maršrutu šeimai, kuris subalansuotas ne tik alytiškiams (jie ir taip žino!), o atvykstantiems aplankyti šį nuostabų miestą iš kitur. 

Ar žinojote, kad Alytų su dviračiais lengvais pasieksite autobusu? „Kautra“ iš daugybės kitų miestų vasaros metu siūlo dviračių pavėžėjimo paslaugą – tereikia iki autobuso atriedėti dviračiu, jį kartu su vairuotoju lengvai užkelti ant autobuso gale esančio laikiklio ir pačiam įsitaisyti patogiame autobuse. Paslaugą galima užsisakyti iš anksto perkant bilietą internetu, galima nusipirkti stotyje, bet jei vieta populiaresnė, o diena – savaitgalis, jų gali ir pritrūkti. 

 

Ne paslaptis, kad su šeima į Alytų persikraustėme praėjusį rugsėjį, bet išvažiuoti patyrinėti miestą dviračiais dar neturėjome progos. Nusprendėme maršrutą pradėti ir baigti, kaip tikri turistai – nuo autobusų stoties, kuri įsikūrusi miesto pakraštyje. Ar tikrai lengva dviračiu pasiekti visas miesto vietas? 

Pirmiausiai, dalinuosi išsamiu maršruto žemėlapiu, kurį susidėliojau tiesiog pati atsižvelgiant į ką norėtume pamatyti ne tik mes, bet ir vaikai. Visad sakau, kad kelionėse turi būti balansas tarp pramogų dideliems ir mažiems, jei norite laimingų pakeleivių. Na, ir visuomet gelbsti dideli kiekiai ledų 🙂 

Maršruto ilgis – 16,5 km, o juos įveikti galima ir per porą valandų, ir per visą dieną, nes priklauso kiek kur sustosite ir ten leisite laiką. Dviračių takas yra be įkalnių ir didžiausias iššūkis bus nebent užkilti į Baltosios rožės tiltą (chachacha, juokauju, nes tai tikrai įveikia ir vaikai). Pradedam! 

1 Alytaus autobusų stotis

Viduje stoties yra prekybos centras, tad po kelionės galite atsigaivinti ledais ir į kelią! Pirmoji atkarpa bus mažiausiai įdomi, bet pasidairysite po Alytaus pakraščius. Iš stoties jums reikia važiuoti Naująja gatve tiesiai link centro – pradžioje teks tai daryti šaligatviu (žinau žinau, pagal taisykles prioritetas yra gatvė, bet čia kelionė su vaikais, o ši gatvė yra viena judriausių), o vėliau nuo „Rimi“ parduotuvės prasidės dviračių takas pylimu. 

Privažiavus šviesoforą vienoje pusėje matysite parduotuvę „Promo“, kitoje kelio pusėje – Sporto ir rekreacijos centrą (jame yra 25 metrų ilgio baseinas). Va prie jo jums ir reikia patekti –  sukame kairėn ir iškart už rūmų dešinėje prasideda Jaunimo parkas. 

2. Meilės labirintas

Jaunimo parkas yra viena mėgstamiausių alytiškių vietų – didelis, gražiai sutvarkytas, su daugybe pramogų, pasivaikščiojimo ar dviračių takų, ledų kioskeliais ir žaidimų aikštelėmis. 

Pirmas takelis dešinėn į parką ir jau nuo jo turėtumėte matyti Meilės labirintą (koordinatės 54.404761, 24.024431). 

Alytus prieš keletą metų pristatė atsinaujinusį miesto ženklą „Myliu“. Meilė šiame mieste lydės jus daugelyje vietų – ją galima metrais išmatuoti ant tilto, o parke pasivaikščioti 2021 metais pastatytame Meilės labirinte. Medinis labirintas viduje ne tik spindi raudona meilės spalva, bet kviečia susipažinti su 1934-1940 metais vietinių sukurtų eilių, kurios dabar priverčia nusišypsoti. 

3. Vaikų žaidimų  aikštelė

Nauja, įspūdinga ir labai smagi – taip daugelis apibūdina šiais metais Jaunimo parke iškilusią vaikų žaidimų aikštelę, kuri tikrai pradžiugins tiek pačius mažiausius, tiek didesnius savo pramogų gausa. Visas aikštelės paviršius išklotas minkšta danga, o devynių metrų bokštas su trimis skirtingų aukščių čiuožynių iššūkius mėgstančius vaikus. 

Žaidimų aikštelės koordinatės 54.40477, 24.028506

4. Rožinis dramblys

Iš aikštelės važiuojame į Vilties gatvę, iš jos grįžtame į tą pačią Naująją gatve persivedę dviračius gatve ir važiuojame toliau senu geležinkelio pylimu, kol žvilgsnį prikaustys didžiulis rožinis dramblys. 2022 metais Alytus yra Lietuvos kultūros sostinė, todėl jame apsigyveno taiką nešantis rožinis dramblys. Tiesa, jis keliauja po miestą, tad pasitikrinkite prieš atvykdami, kur jį galite sutikti. 

5. Sakurų alėja

Taip taip, gražiausia ja važiuoti pavasarį, bet ir vėliau žaliuojantys medžiai palydi lekiant smagia nuokalne tik pėstiesiems ir dviratininkams skirta Žaliąja gatve. Nusileidę atsidursite Kauno gatvėj – vos keliasdešimt metrų į dešinę ir norintys daugiau kultūros gali užsukti į renovuotą Alytaus sinagogą, kurioje dabar įsikūręs audivizualinių menų centras, o viršutiniame aukšte žydų istorija Alytuje.

6. Alytaus prieplauka

Jei norisi mėgautis gamta, už „Aibės“ parduotuvės sukite kairėn ir leiskitės toliau žemyn – kol jau matydami Nemuną sukite į dešinę – Panemunės šilelio taką (arba Šilelio g.). Ja pravažiuosite senąjį Alytų, kurį dar mena likę mediniai namai ir siauros gatvės, Privažiavę akmeninį grindinį galite nusileisti kairėn iki Alytaus prieplaukos. Tiesa, čia tik objekto pavadinimas, nes niekas dar Alytuje nei atplaukia, nei išplaukia. 

6. Nemuno pakrantės takas

Toliau važiuokite iš Šilelio jau virtusia Tilto gatve, pro tunelį, keliasdešimt metrų tiesiog Pliažo gatve (iš tiesų – tai visad tiesiai) ir labai gražiai laikydamiesi kairės įsuksite į dviračių/pėsčiųjų Panemunės kurorto taką. Jis porą kilometrų veda iki pat Baltosios rožės tilto. Didelių pramogų take nėra, bet vaizdai tiek keliaujant paupiu, tiek dairantis į senovinius babyčių darželius, malonūs akiai. 

7. Baltosios rožės tiltas

Pats svarbiausias ir mylimiausias alytiškių objektas. Aukščiausias Lietuvoje pėsčiųjų tiltas pastatytas ant nuo geležinkelio tilto liekanų. Tikrasis geležinkelio tiltas kariniams tikslams buvo pastatytas 1899 metais, ne kartą griuvęs, renovuotas, sprogdintas ir vėl atstatytas vežiojo ne tik armiją, bet ir paprastus žmones, kol 1926 metais visai sustabdytas. 2005 metais pastatytas naujas tiltas ir skirtas tik pėstiesiems pasigrožėti, bungee jumpingo mėgėjams pašokinėti. Nuo tilto atsiveria puikūs vaizdai į Nemuno vingius, o ant paties tilto, kaip minėjau, galima suskaičiuoti meilės metrus. 

8. Didžiosios Dailidės pliažas

Kitoje upės pusėje yra piliakalniai, bet dviračiu kol kas prie jų neprivažiuosite (žadama artimiausiu metu padaryti patogų nusileidimą, bet jo dar nėra). Važiuokite į priešingą pusę geležinkelio pylimu ir po kelių šimtų metrų sukite kairėn – bus nuvažiavimas prie mieste tyvuliuojančios Didžiosios Dailidės ežero. Na, didumas jo yra sąlyginis dalykas, labiau primena tvenkinį, bet čia telpa ir wake parkas, ir vandens tinklinio aikštelė, pliažą prižiūri gelbėtojai, yra ir persirengimo būdelės, ir žaidimų aikštelė vaikams. Tad gražią dieną galite čia maloniai praleisti valandėlę kitą. 

9. Geležinkelio muziejus-kavinė

Kol kas tai tik lokomotyvas, stovintis ant buvusių geležinkelio bėgių, bet netrukus čia duris atvers nedidelė kavinukė su kava ir užkandžiais bei geležinkelio muziejus. 

10. Mažoji dailidė

Privažiavus automobilių gatvę nekirskite jos, o laikykitės kairės ir dar kartą kairės, kol pajusite, kad smagiai leidžiatės nuo pylimo ir prieš akis atsiveria mažesnis ežeras su viduryje purškiančiais fontanais. Tai Mažosios Dailidės ežeras, kuriame taip pat yra maudykla, aplink įrengtos vaikų žaidimų  aikštelės, o žiemą smagu pačiuožinėti ant ledo. 

Siūlau ežerą apvažiuoti kaire jo puse, nes asfaltuotas takas ir privažiuosite šviesoforu reguliuojamą pėsčiųjų perėją – kirskite ją. 

11. Kurorto parkas ir medis su veidu

Kirtę kelią važiuojame tiesiog… tiesiai 🙂 Pervažiuosime Kurorto parką ir privažiavę vaikų žaidimų aikšteles sukame kairėn. Vos kelių dešimčių metrų nuokalnė su aštriu posūkiu į dešinę ir jūsų laukia užduotis surasti medį su veidu. Toks juokingas objektas, bet smagus.

Kurorto parko pabaigoje taip pat rasite daugybę žaidimų aikštelių ir net lauko muzikos instrumentais. Smagi vieta trumpam atokvėpiui. 

12. Rotušės aikštė

Pagrindinė miesto aikštė, kurioje gausu kavinaičių ir restoranų atsipūtimui, vaikai gali pasidžiaugti milžiniškais šachmatais ar pabėgioti aikštėje. 

13. Atgal pylimu

Štai ir viskas – trumpa ir greitai Alytaus apžvalga yra baigta. Nuo Rotušės aikštės važiuokite puikiaisiais Alytaus dviračių takais, privažiuosite geležinkelio pylimą, kuriuo tiesiai tiesiai važiuodami pasieksite stotį (na, tik maža atkarpėlė nuo „Rimi“ paprastu šaligatviu). Turite laiko – užsukite dar kartą į Jaunimo parką. 

Autobusų stotyje jūsų lauks patogieji „Kautra“ autobusai su laikikliais dviračiams ir ramiai pailsinsite kojas keliaudami namų link. 

Jei trūksta rekomendacijų ar pasiklydote, turite patarimų – laukiu komentarų arba laiškų seimosgidas@gmail.com

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.