Lekėčiai viena seniausių zanavykuose apgyvendinų vietovių, pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose Lekėčiai paminėti net 1506 metais. Miestelis įsikūręs itin geroje geografinėje vietovėje prie Šakių ir Kauno rajonų „rubežiaus“, mūsų bendruomenės žmonės vieni gyvena Šakių, kiti jau Kauno rajone. Nors šiuo metu Lekėčių miestelyje gyvena tik apie 800 gyventojų, bet liepos viduryje, kasmet minint miestelio gimtadienį, sugebame surengti jau visoje Lietuvoje gerai žinoma šventę- „Mėlynių festivalį“. Šiais metais jis bus jubiliejinis – penktasis. „Mėlynių festivalis“ gimė iš noro įprasminti tradicinę miestelio šventę, suteikiant jai temą ir originalų pavadinimą, kuris sietųsi su Lekėčių vietove, atspindėtų lekėtiškių kasdienybę. (idėją, pavadinti „Mėlynių festivaliu“ pasiūlė aktyvus vietinis lekėtiškis – Audrius Rimkus) bendruomenė vienbalsiai pritarė ir užpatentavome 2015 m. prieš surengiant pirmąją mėlynių šventę.
Šiais metais festivalis vyks liepos 20 d., kaip visada Lekėčių mokyklos stadione. Labai gražioje vietoje, pačiame miestelio centre, apsodintame slėnyje, su daugybe sėdimų vietų.
Lekėčių kraštas – mėlynių kraštas: aplink miestelį vien girios, Kazlų Rūdos masyvas, kuris tęsiasi apie 50 km. Miškuose labai daug mėlynojų, šias uogas žmonės renka nuo neatmenamų laikų.
Šis renginys žmonių labai mėgstamas, „Mėlynių festivalis“ kasmet pritraukia tūkstančius lankytojų ir svečių iš visos respublikos. Tokį gausų lankytojų skaičių lemia plati, festivalio programa, pristatanti daugybę veiklų visai šeimai, įvairių žanrų, aukšto meninio lygio, profesionalius atlikėjus bei grupes, pagal kiekvieno amžių ir skonį.
Nuo pat ryto 11 valandos vyksta įvairios sporto varžybos, festivalio taurėms laimėti. Tai ir krepšinis ir stalo tenisas ir paplūdimio tinklinis. Kartu su sportiniais reginiais prasideda Šv. Mišios Lekėčių bažnyčioje, po mišių jau ir visa graži festivalio programa, kiekvienais metais prasidedanti profesionalaus meno paroda, šiais metais bus dailininkės, scenografės Lolitos Rūgytės tapybos darbų paroda. Visą dieną vyksta įvairios meninės ir etninės edukacinės programos, įsikuria tautodailininkų – amatininkų kiemeliai, šventės svečiai nemokamai gali pabandyti susikurti įvairių meninių dirbinių: piešti, pinti, drožinėti, tapyti iš šviežių mėlynių pagamintais dažais ant popieriaus ar medvilnės skiaučių, o nemokantieji piešti kurti spalvingas kompozicijas ant tekstilės spauduodami ir dar daug kt. veiklų. Taip pat įsikuria atskira erdvė ir vaikams, linksmos pramogos ir atrakcionai patiems mažiausiems, su animatoriais. Gali atvykti visi norintys su visa šeima, su augintiniais, šiais metais, šventės programoje dalyvaus ir Lietuvos triušių augintojų asociacija, kuri mažiausiems festivalio svečiams, pristatys savo gražuolius augintinius. O kur dar mugė, siūlanti įsigyti įvairių meno, tautodailės dirbinių, kuriuos vietoje gamina, bei pristato liaudies meistrai ir nagingi žmonės, kiekvienais metais norime, kad festivalio lankytojai galėtų įsigyti kuo natūralesnių, ekologiškų produktų ir tautodailės gaminių, griežtai žiūrime, kad mūsų festivalio prekybinė mugė nevirstų turgumi su kinietiškais niekučiais, tad prekybininkus registruojame labai atsakingai.
Vakarinėje, šių metų programoje koncertuos: Liudas Mikalauskas, grupė „Vairas“, atlikėjai Vilius ir Violeta Tarasovai, Justinas Jarutis, Garbanotas, viską vainikuos jubiliejinis fejerverkas.
Na, o pats pagrindinis festivalio akcentas, žinoma yra mėlynės. Ir vietinės šeimininkės ir atvykstantys kulinarinio paveldo puoselėtojai pasistengia paruošti ir pristatyti įvairiausių, vienetinių, rankų darbo gėrybių su mėlynėmis.
Tradiciškai Lekėčių moterų klubas kasmet pristato savo unikalią, prekybinę palapinę, kurioje viskas su mėlynėmis, galima įsigyti ekologiškų arbatų su mėlynėmis, natūralios ruginės duonos su mėlynėmis, įvairių kepinių, netgi tradicinio šakočio su mėlynėmis, naminių mėlynių ledų, rankų darbo saldainių ir daug kitų unikalių produktų ir patiekalų.
Moterys taip pat pagamina įvairių natūralių kosmetikos priemonių, hidrolatų, muilų su mėlynėmis, taip pat šiomis uogomis, ekologišku senoviniu būdu dažytų natūralaus šilko skarelių ir šalikų ir dar daug kitų grožybių bei skanėstų, visko net neišvardinsi, kiekvienais metais festivalis pilnas naujovių, netikėtumų ir įspūdingų staigmenų, kurios tegul lieka paslaptyje ir vilioja Jus nepraleisti šios unikalios šventės.
Kadangi festivalis yra kulinarinis, kasmet vyksta konkursas šauniausiems kulinarams ar konditeriams, gali dalyvauti visi norintys, nepriklausomai nei nuo lyties, nei nuo amžiaus, nei gyvenamosios vietos. Konkursas kasmet sulaukia per penkiolika dalyvių, kurie varžosi įvairiose teminėse nominacijose ir viename pagrindiniame įvertinime. Jau buvo skaniausios uogienės, padažų, užtepėlių, pyragų konkursai, šiais metais vyks konkursas – „Mėlynė kitaip“, t. y. turės būti ne saldi užkandėlė. Galės būti kepta ar nekepta, sveikuoliška ar kupina kolorijų, visai nesvarbu, svarbu, kad joje vienas iš ingredientų, būtinai būtų – mėlynė. Konkurso gaminius vertina kompetentinga žiūri, profesionalūs konditeriai, virėjai, pagrindinio nugalėtojų prizo steigėjai yra ilgamečiai festivalio partneriai, žurnalo „Verdu ir kepu“ redakcija.
Organizatoriai labai stengiasi, kad į „Mėlynių festivalį“ įsijungtų vis daugiau bendruomenės žmonių, esame atviri visiems puoselėjantiems kūrybiškumą, nevaržomą išmonę, norintiems įgyvendinti net pačias drąsiausias idėjas. Kad kiekvienais metais „Mėlynių festivalis“ būtų vis įdomesnis, originalesnis, sudominantis vis daugiau žmonių ir skleidžiantis puikią žinią apie jau šeštąjį amžių skaičiuojantį Lekėčių miestelį, darbščius jo žmones, ir be abejonės, apie šio krašto uogą karalienę – mėlynę.