Knygos

„Palikite vaiką ramybėje“ – kitu kampu apie vaikų auklėjimą

2020-08-13 — Goda Leo0

main

Knygos

„Palikite vaiką ramybėje“ – kitu kampu apie vaikų auklėjimą

2020-08-13 — Goda Leo0

Knyga „Palikite vaiką ramybėje! Paprastos išmintingų tėvų taisyklės“ (leidykla „Liūtai ne avys) papirko jau perskaičius jos pavadinimą – šiuo metu labiausiai ir domiuosi tuo „anti-helikopteriškų tėvų“ elgesiu, stengiuosi dukroms suteikti erdvės, laisvės ar net galimybes panuobuodžiauti. Tiesiog, pastebiu, kad persistengiu rinkdama būrelius, prižiūrėdama jų mokslo rezultatus ir savarankiškumo tikrai neugdo mamos pasiūlymai ką nuveikti laisvalaikiu.

Pirmas dalykas, kuris užkliuvo – tai rusų autorės knyga. Atvirai, apie vaikų auklėjimą dažniausiai mus auklėja užu Atlanto esančios šalies rašytojai, bet ne kartą esu pastebėjusi kultūrinius neatitikimus. Marina Melija yra trijų vaikų mama ir psichologijos profesorė, parašiusi daugybę knygų, kaip siekti sėkmės versle, kurių viena, „Verslas – tai psichologija“, jau yra išversta į lietuvių kalba daugiau nei prieš dešimtmetį.

 

Pirmiausiai apie auklėjimą Marina pradėjo rašyti žurnale „Tatler“ – skiltis, skirta tėvams, ir tapo šios knygos pagrindu. Tai itin jaučiasi knygos struktūroje, nes ją sudaro labai skirtingos temos: viena apybraiža viena tema, o ją išnagrinėjus, kitam skyriuje nagrinėjama visai nesusijusi tema. Na, susijusi, jos visos apie tėvus ir vaikus.

Turbūt pirmą kartą skaitau tokia įvairia tematika apie vaikų auklėjimą parašytą knygą. Sakyčiau, pirmą kartą vienoje ras patarimų ir pačių mažiausių, kuriems dar reikia nustatyti ribas, ir gerokai paaugintų paauglių tėvai. Nors, temos, sakyčiau labai universalios.

Palikite vaiką ramybėje – turinys

Atskirais straipsniais, kurie tampa knygos skyriais, M.Melija nagrinėja kiek vaikui reikia suteikti laisvės, kaip nustatyti ribas, kaip baimė ugdo drąsą, kaip elgtis su vaiko kišenpinigiais, ką daryti jei jūsų vaikas kenčia nuo patyčių.

Keletas temų mane itin nustebino, nes apie jas dažniausiai kalbama itin mažai. Pavyzdžiui – ar kelionės gali pakenkti vaikui? Chm, aš, kaip vaikus keliauti visad tįsianti mama, tikrai susimąsčiau. Nors, tarp eilučių, rodos, tema taikyta turtingiems oligarchams, kurių vaikai daugiau praleidžia slidinėjimo kurortuose, nei mokyklos suole. Arba tėvai keliauti verčia vaikus visai negalvodami apie jų poreikius (ar dar tokių yra?).

Gerai, o ką pasakytumėte tema – ar galima leisti auklei bausti vaiką? Kam vaikui reikalingas tėvas? Šios buvo gal mažiau aktualios, bet apie tai, kaip vaikui parodyti savo meilę, jei nelieka laiko ir jėgų turbūt sužinoti reikėtų daugybei šiuolaikinių tėvų. Pasirodo, tai yra natūralu, nereikia to gėdytis, o geriau pasvarstyti, ką daryti.

Kaip elgtis jeigu suaugęs vaikas niekuo nesidomi? Kaip padėti vaikui išspręsti ginčą su mokytoju? Kaip apsaugoti vaiką nuo savižudybės?

Kiekviena iš visų temų, kurių iš viso yra 21, išnagrinėta visapusiškai – pirmiausiai, trumpas atvejo aprašymas, kaip būna gyvenime, o tada pristatoma tema, apie ką autorė nori pašnekėti. Po jos seka labai konkretūs patarimai. Tikrai galiu pagirti knygos dėstymą – jis man labai patiko: aišku, mažai nereikalingos beletristikos ir atsivertęs bet kurį skyrių, bet kurioje vietoje gali rasti kažką įdomaus.

Ar aš radau tai, ko neperskaičiau kitose dešimtyse knygų apie tėvystę? Sunku mane nustebinti, bet turbūt temų netradiciškumas jau savaime duoda naudos ir impulsų į situacijas pažvelgti kitaip.  Pavyzdžiui, labai įsiminė mintis apie baimę ir drąsą, kurią pritaikysiu ne tik vaikams, bet ir sau.

Visi sėkmingi žmonės apdovanoti drąsa. Daug pasiekti gali tik tas, kuris pasiruošęs rizikuoti…

Pasirodo, šiuolaikiniai vaikai, nelikus kiemų kultūrai, sugriežtėjus tėvams (aš čia labai sutrumpintai pasakoju), nebeturi galimybių rizikuoti , įrodyti savo drąsą ir savarankiškumą. Mes sekame ne tik vaikus, bet ir jų elektroninius prietaisus. Todėl mūsų užduotis išmokyti juos nugalėti baimes.

„Vaikus reikia išmokyti pasitikėti savimi ir nebijoti žengti pirmyn į nenuspėjamą rytojų. Tokiu būdu ne tik didėja tikimybė patirti sėkmę, bet ir gyvenimas tampa daug įdomesnis“, – rašo autorė.

Na, o paskutinis pagyrimas knygos dizaineriams – labai patiko spalviškai suskirstytos temos, visi tie „paboldinimai“, skirtingos antraščių spalvos ir atskiri puslapiai skirti vos vienai įsimintinai frazei padaro ją labai gyvą ir malonią skaityti.

Knygą rasite knygynuose arba https://liutaineavys.lt/knyga/palikite-vaika-ramybeje-paprastos-ismintingu-tevu-taisykles/

Palikite vaiką ramybėje

Komentuok

Tavo el. paštas nebus skelbiamas. Jis bus naudojamas tam, kad mes galėtume susisiekti.